اختصاصی / دبیرکل جنبش بابلیون مسیحی:

آمریکا دنبال تحریک عراقی ها برای ایجاد درگیری در نینواست

بغداد – ایرنا – دبیرکل جنبش «بابلیون» مسیحی و از فرماندهان سابق الحشد الشعبی گفت که آمریکا به شدت به دنبال تحریک نیروهای مسلح عراق از جمله الحشد الشعبی در استان نینوا در شمال عراق برای ایجاد درگیری است.

«ریان الکلدانی» روز یکشنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود که اقدام اخیر نیروهای آمریکایی در گشت زنی در نزدیکی مقر نیروهای الحشد الشعبی در شهر موصل مرکز استان نینوا نشان می دهد که آمریکایی ها به شدت به دنبال تحریک نیروهای مسلح عراق و خصوصا الحشد الشعبی در این استان برای ایجاد درگیری هستند.
یک یگان از نیروهای آمریکایی در 13 بهمن ماه گذشته در حال گشت زنی نظامی در کنار یک مقر نیروهای الحشد الشعبی در شهر موصل بودند که نیروهای الحشد الشعبی مسیر آنها را مسدود کرده و آنان را ناچار کردند که مسیر حرکت خود را تغییر داده و از این مقر فاصله بگیرند.
نیروهای آمریکایی به محض مشاهده واکنش نیروهای الحشد الشعبی اقدام به ارسال بالگردهای نظامی خود برای ایجاد چتر حمایتی برای یگان آمریکایی پیاده نظام کردند اما به رغم آن، با اصرار نیروهای الحشد الشعبی ناچار شدند از منطقه فاصله بگیرند.
الکلدانی هدف از این گشت زنی های نظامی غیر قانونی نیروهای امریکایی را در شهر موصل تحریک نیروهای مسلح و الحشد الشعبی و اهالی موصل برای ایجاد درگیری با آنها ذکر کرد و افزود که خوشبختانه اوضاع در نینوا در حال حاضر در کنترل کامل نیروهای مسلح عراق و الحشد الشعبی است.
فرمانده سابق گردان های بابلیون مسیحی در الحشد الشعبی ادامه داد که هنوز در بخش ساحل غربی موصل برخی از هسته های داعش حضور دارند و بعضا هر از چندی تلاش می کنند، دست به اقدامات تروریستی بزنند.
به گفته وی، گروه تروریستی داعش از حیث نظامی پایان یافته اما هنوز فکر و باورهای داعشی در جامعه وجود دارد و بایستی با آن مبارزه کرد.
وی درباره وضعیت مسیحیان در مناطق هموار استان نینوا که سکونتگاه تاریخی مسیحیان در این استان است گفت که هنوز بسیاری از خانواده ها از ترس گروهک تروریستی داعش به خانه و کاشانه خود برنگشته و آواره دیگر استان ها هستند.
الکلدانی که خودش از استان نینوا است افزود که در منطقه مسیحی نشین «بطنایه» در شمال شهر موصل پیش از حمله داعش در سال 2014 بیش از 420 خانواده مسیحی سکونت داشتند اما الان تعداد خانواده ها از 10 خانواده تجاوز نمی کند.
وی درباره وعده های برخی کشورها برای کمک مالی و بازسازی استان نینوا و خصوصا شهر موصل گفت که هنوز هیچ یک از کشورها به وعده های خود عمل نکرده و هیچ گونه عملیات بازسازی در نینوا آغاز نشده است.
به گفته وی، هنوز زیرساخت ها ویران است و خانه های مردم به همان ترتیب تخریب شده باقی مانده و عملیات بازسازی شروع نشده است.
ریان الکلدانی از دولت عراق خواست که عملیات بازسازی را هرچه زودتر در نینوا آغاز کرده و زمینه بازگشت خانواده ها را به شهر و کاشانه شان فراهم کند.
دبیرکل جنبش بابلیون درباره ابراز علاقمندی آمریکا به بازسازی موصل گفت که عراق اصولا به کمک هیچ کشوری برای بازسازی موصل نیاز ندارد زیرا کشوری ثروتمند و دارای توانمندی و امکانات لازم برای بازسازی آن است.
بسیاری از کشورهای عربی و غربی تاکنون برای بازسازی شهر موصل اعلام آمادگی کرده و برخی نیز مدعی شده اند که مبالغی بر این منظور اختصاص داده اند.
شهر موصل در تابستان 2014 در معرض حمله و اشغال گروه تروریستی داعش قرار گرفت و به پایتخت خلافت داعش تا سال 2017 تبدیل شد و براثر حضور این گروه تروریستی بسیاری از اهالی نینوا ناچار به ترک خانه و کاشانه خود شده و راهی استان های دیگر و بعضا خارج از عراق شدند.
دولت عراق پیشتر اعلام کرده است که این کشور برای بازسازی ویرانی های سه ساله ناشی از اشغال داعش به یکصد میلیارد دلار نیاز دارد.
خاورم *6*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال