کره شمالی زنده بودن دو ربوده شده ژاپنی را تایید کرد

پکن- ایرنا- کره شمالی که پیشتر گفته بود مساله ربوده شدگان ژاپنی در این کشور مختومه شده، برای نخستین بار از زنده بودن دو تن از آنها در پیونگ یانگ خبر داد.

به گزارش ایرنا روزنامه ژاپن تودی روز یکشنبه گزارش کرد؛ کره شمالی تصریح کرده است دو تن از ربوده شدگان توسط ماموران این کشور در سال های 1970 میلادی زنده است و با همسرش در پایتخت زندگی می کند.
'مینورو تاناکا' که در زمان ناپدید شدن از اروپا تنها 28 سال داشت هم اکنون در کره شمالی زندگی می کند و پیونگ یانگ می گوید از سال 2014 میلادی این موضوع را به اطلاع ژاپن رسانده است.
'تاتسومیسو کاندا' نیز از همکاران تاناکا بود و زمانی که 26 سال داشت ربوده شد او نیز اکنون در کره شمالی است اکنون هر دو نفر دارای خانواده هستند و می گویند علاقه ای به بازگشت به ژاپن ندارند.
با این وصف وزارت خارجه ژاپن می گوید اطلاعات زیادی درباره این افراد ندارد و تا کنون هم ملاقاتی با آنها صورت نگرفته است.
طرح این مطلب درست در زمانی که قرار است سران آمریکا و کره شمالی با یکدیگر برای دومین بار دیدار کنند ، تلاشی از سوی کره شمالی برای بهبود چهره بین المللی خود است و اینکه بتواند حمایت ژاپن را در مذاکرات پیش رو جلب کند.
ربوده شدن ده ها شهروند ژاپنی توسط کره شمالی در سال های 1970 تا 1980 میلادی، هنوز هم از موضوعات مهم و احساسی در ژاپن محسوب می شود.
ژاپن رسما نام 17 نفر از شهروندان این کشور را که توسط کره شمالی برای آموزش زبان، آداب و رسوم ژاپن به جاسوسان کره ای ربوده شده بودند، اعلام کرده است.
از سال 2002 میلادی کره شمالی به ژاپن اطلاع داده که 5 تن از این ربوده شدگان به کشورشان بازگردانده شدند.
اما ژاپن ادعای کره شمالی مبنی بر کشته شدن 8 گروگان و تکذیب ورود 4 تن دیگر به کره را نمی پذیرد.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال