هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کنفرانس امنیتی مونیخ نگاه آمریکایی به چند جانبه‌گرایی

تهران- ایرنا- مونیخ این روزها آب و هوای دلپذیری دارد. هوای بالای 15 درجه آن هم در میانه فوریه کم سابقه است. اما در هنگامه برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ در سالن هتل «بایریشر هوف» محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ سردی آشکاری برکنش‌ های دیپلماتیک نمایندگان اروپایی و ایالات متحده امریکا فرو نشسته است.

روزنامه همدلی با درج سرمقاله ای به قلم محمود اشرفی آورده است: آمریکا و اسراییل قصد دارند ایران را به عنوان عمده‌ترین چالش‌ امنیتی منطقه در پنجاه و پنجمین دوره این کنفرانس مطرح کنندو اما دراین کارزار سیاسی هم داستانی کشورهای قدرتمند اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه را با خود ندارند . در نشست ورشو و کنفرانس امنیتی مونیخ امریکا به دنبال یک اجماع سیاسی علیه ایران است.

امریکا به همراهی اسراییل و برخی کشورهای عرب کرانه جنوبی خلیج فارس تمهیدات سیاسی خود را حرکت در راستای چند جانبه گرایی توجیه می‌کند. در حالی که اساس چند جانبه گرایی حرکت د ر راستای تحکیم موازین همکاری سازنده و برقراری صلح جهانی است.

آمریکا از رانت دوری جغرافیایی از مراکز تنش خاورمیانه برخوردار است، این در حالی است که بسیاری از چالش‌های امنیتی اروپا ریشه در نا‌آرامی‌های خاور میانه دارد. از نگاه استراتژیست‌های اروپایی ایران حایل امنیتی قاره اروپا به شمار می‌رود. کشورهای اروپایی سرزمین ایران را رانت ژئو استراتژیک خود قلمداد کرده و در ترتیبات امنیتی خود هیچگاه این واقعیت را فراموش نمی‌کنند.

روابط تجاری با اقتصاد بزرگ امریکا برای کشورهای اروپایی بسیار با اهمیت است اما امنیت نیز چیزی نیست که بتوان از آن غافل شد. ریشه کشمکش‌ های ارو پایی ها با امریکا در کنفرانس مونیخ در این واقع بینی اروپایی ها نهفته است.

منبع: روزنامه همدلی؛ 1397،11،28
گروه اطلاع رسانی **9117**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال