ده‌ها هزار جدایی‌طلب در بارسلونا تظاهرات کردند

تهران – ایرنا – ده‌ها هزار نفر از ساکنان منطقه خودمختار کاتالونیا در اسپانیا روز شنبه در اعتراض به بازداشت سران جنبش استقلال این منطقه، در خیابان‌های بارسلونا دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، پلیس شمار افراد شرکت‌کننده در این تظاهرات مسالمت‌آمیز را نزدیک به 200 هزار نفر اعلام کرد.
معترضان که تصاویر 12 نفر از سران جنبش استقلال کاتالونیا را در دست داشتند، با سر دادن شعار «آزادی» در خیابان‌های بارسلونا راهپیمایی کردند.
دادگاه این افراد که 9 تن از آن‌ها از اواخر 2017 در بازداشت هستند، این هفته در مادرید پایتخت اسپانیا آغاز شد.
از جمله اتهام‌های وارد شده به آن‌ها، «شورش» و «سوءاستفاده از اموال دولتی» به موجب برگزاری همه‌پرسی جدایی کاتالونیا از خاک اسپانیا است.
دادستان عمومی اسپانیا، از 10 تا 25 سال زندان را برای این افراد خواستار شده است.
مسئولان وقت ایالت کاتالونیا اول اکتبر 2017 (9 مهر ماه 1396) با وجود مخالفت مقام‌های دولت مرکزی اسپانیا، اقدام به برگزاری همه پرسی استقلال کرده بودند.
این همه پرسی به موجب قانون اساسی اسپانیا، غیرقانونی اعلام شد و دولت مرکزی نتایج آن را نپذیرفت.
در جریان همه پرسی‌، درگیری هایی‌ میان نیروهای امنیتی و رای دهندگانی رخ داد که اصرار بر انداختن رای خود به صندوق ها داشتند.
این موضوع موجب برکناری « کارلس پوجدمونت» رئیس دولت محلی شد و وی به همراه چهار تن از وزیرانش به بلژیک گریخت.
پوجدمونت هفته گذشته در مقاله‌ای در روزنامه گاردین، محاکمه جدایی‌طلبان را گام دیگری در تثبیت فضای سرکوب در اسپانیا خوانده و آن را پیامی خطرناک برای کشورهای دمکراتیک دانسته بود.
شبس ** 9386 **1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال