پوتین مکرون را در جریان دستاوردهای نشست سوچی قرار داد

مسکو - ایرنا - روسای جمهوری روسیه و فرانسه با محوریت سوریه تلفنی گفت وگو کردند و ولادیمیر پوتین همتای فرانسوی خود را در جریان دستاوردهای نشست اخیر سران آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) در سوچی قرار داد.

به گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، طرفین بر ترویج گفت وگوهای سیاسی در سوریه و راه اندازی کمیته قانون اساسی این کشور در اسرع وقت تاکید کردند.
سران روسیه و فرانسه همچنین درباره تحولات در شمال سوریه و استان ادلب رایزنی کردند ضمن اینکه ولادیمیر پوتین گفت که اطلاعات نشانگر تحرکات گروه های تروریستی برای بکارگیری تسلیحات شیمیایی در جهت تحریک در این منطقه وجود دارد.
طرفین در ادامه این گفت وگو بر عزم خود برای ادامه تماس های دو کشور به منظور تسهیل روند حل و فصل بحران سوریه و کمک به بازگشت پناهجویان به سوریه برای زندگی در صلح تاکید کردند.
در ادامه این گفت وگو به موضوع اوکراین هم اشاره شد و پوتین توجه مکرون را به اقدامات ضد روسی مقامات اوکراین که به اعتقاد وی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشدید شده است، جلب کرد.
رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که اقدامات مقامات اوکراین از جمله تصمیم برای ممنوعیت حضور ناظران روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور و عدم ایجاد حوزه های رای گیری در روسیه برای اوکراینی های حاضر در این کشور، بر خلاف هنجارهای دموکراتیک پذیرفته شده جهانی و اصول سازمان امنیت و همکاری اروپا است.
دو طرف همچنین بر تعهد متقابل خود برای ادامه کار مشترک از جمله در قالب نورماندی برای ترویج حل و فصل بحران داخلی در اوکراین تاکید کردند.
گروه چهار نورماندی برای حل مساله اوکراین از روسیه، فرانسه، آلمان و اوکراین تشکیل یافته و سران و وزرای خارجه این کشورها در چارچوب این گروه چند بار با یکدیگر دیدار کرده اند.
اروپام ** 1346 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال