وزیر علوم :

حفظ وانتقال نسخ خطی به نسل‌های آینده حائز اهمیت است

تهران – ایرنا – وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری ، چگونگی حفظ و انتقال نسخ خطی به عنوان آثار نفیس به نسل های آینده حائز اهمیت دانست و ابراز امیدواری کرد: در زمینه حفظ و انتقال نسخ خطی همگان تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، منصور غلامی شنبه شب در شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی با عنوان جایزه استاد عبدالله انوار، در مرکز اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به اینکه در زمینه نگهداری از نسخ خطی همیشه در زبانهای فارسی و عربی همواره اولویت با کشور ما بوده است ، گفت: تمام این آثار جز مواریث علمی و فرهنگی این سرزمین محسوب می شوند که باید با دقت و تلاش بیشتری حفظ و نگهداری شوند.
وی در ادامه با اشاره به سخنان و صحبت های مطرح شده در این همایش ،اظهار داشت: آنچه مهم است اینکه موضوع کتب و نسخ خطی ،گنجینه‌های بی‌بدیلی است که قابل قیاس نیستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به سابقه علمی جمهوری اسلامی ایران در مجموعه‌های علمی و فرهنگی و منابع خوبی که از نظر مادی داریم اشاره کرد و گفت: کشور ما به داشتن و این دارایی علمی بسیار افتخار می کند.
غلامی با بیان اینکه وجوه دل‌انگیز داشتن این کتب قابل بحث است اما نگرانی‌هایی که دراین همایش مطرح شد را درک می‌کنم ، تاکید کرد: به دلیل داشتن نمونه‌های نفیس نسخه خطی که ما نیز در کتابخانه دانشگاه داشتیم چگونگی حفظ و انتقال این آثار به نسل‌های آینده بسیار حائز اهمیت بوده و امیدوارم که این با همکاری و تلاش همگان این مهم رقم بخورد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به عنوان همایش (حامیان نسخ خطی) هم اشاره کرد و گفت: وقف کتاب نیز بسیار اهمیت دارد، این کتاب‌های ارزشمند برای استفاده بهینه باید در اختیارمحققین قرار بگیرند چراکه برای نسل جوان نیز بسیار حائز اهمیت است که روی آنها کار کنند و آنچه در حاشیه جمع شده را به آن اضافه کنند.
غلامی اظهار داشت: به نظر می‌آید که ما به حامیانی نیاز داریم که آنچه اهل علم و فرهنگ می‌خواهند را محقق و درکنارعشق و علاقه شان زمینه ادامه کار آنها را فراهم کنند.
عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه سخنان خود از همه علاقمندان و مدیرانی که به عنوان حامی با حمایت خود کار نسخه خطی را پیش برده اند قدردانی وابراز امیدواری کرد که تلاش های تمامی حامیان و حمایت کنندگان همواره پربارتر شود.
به گزارش ایرنا ، درادامه این مراسم با حضور مسئولان حاضر از برگزیدگان شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی با عنوان جایزه استاد عبدالله انوار، در سالن همایش‌های بین‌المللی مرکز اسناد و کتابخانه ملی تجلیل شد.
فراهنگ ** 9211 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال