نوای موسیقی سنتی ایرانی در اسلوونی پیچید

بلگراد - ایرنا - همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نوای موسیقی سنتی ایران به مدت یک هفته در شهرهای اسلوونی طنین انداز شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از سفارت ایران در لوبلیانا، هفته موسیقی ایران در اسلوونی با اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی توسط گروه موسیقی «داروگ» در لوبلیانا پایتخت اسلوونی به کار خود پایان داد.
آخرین برنامه گروه موسیقی «داروگ» در محل سالن فستیوال شهر لوبلیانا با حضور جمع قابل توجهی از علاقه مندان به فرهنگ و هنر و بویژه موسیقی ایران زمین و نیز عده ای از هموطنان ایرانی مقیم برگزار شد.
کاظم شافعی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی نیز در این اجرا برای حاضران سخنرانی کرد.
وی با گرامیداشت و تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: خوشحال هستیم که توانستیم با استفاده از زبان هنر و موسیقی که از زبانی جهانی و بین المللی برخوردار هستند با مردم اسلوونی سخن بگوییم و فرهنگ و هنر ایرانی را معرفی کنیم.
شافعی ضمن اشاره به برگزاری نخستین بار هفته موسیقی ایران در اسلوونی در چنین سطحی، ابراز امیدوراری کرد که این اتفاق شروع خوبی برای سایر حرکت ها و فعالیت های فرهنگی بزرگتر و گسترده تر باشد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی افزود: امیدواریم اینگونه ابتکارات و اتفاقات زمینه ساز گسترش و ارتقاء سطح روابط با اسلوونی به ویژه در عرصه فرهنگی شود.
در این مراسم، گروه «داروگ» متشکل از هفت هنرمند از شهر سبزوار با بهره مندی از سازهایی همچون سه‌تار، بربط، سنتور، دف، دایره، تنبک و ضرب به اجرای موسیقی سنتی و محلی و ملی ایرانی پرداختند و با تشویق بسیار گرم حاضران رویرو شدند.
در حاشیه مراسم این هفته فرهنگی نیز نمایشگاهی از صنایع دستی ایران از جمله قالی، تابلو فرش، جاجیم، خاتم، مینا، قلمکاری و سفال، در معرض دید شرکت کنندگان قرار گرفت.
گروه «داروگ» که به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در اسلوونی به این کشور سفر کرده، علاوه بر اجرای برنامه در مراسم روز ملی کشورمان و جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه های دیگری را در سالن ملی شهر ماریبور با اجرای قطعاتی از موسیقی گوشنواز و دلنواز سنتی و محلی ایرانی اجرا کردند.
اروپام ** 436 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال