شکست دیپلماسی آمریکا، دستاورد نشست ورشو

ایرنا- تهران- رسانه های داخلی با اشاره به حاشیه های قبل و بعد از برگزاری نشست ضد ایرانی ورشو و اذعان بسیاری از کارشناسان داخلی و خارجی، دستاورد آن را چیزی جز شکست و تحقیر برای آمریکا ندانستند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ کنفرانس ورشو سرانجام پس از تغییر دستور کار و تعدیل برنامه ها، با تدارک لهستان و مدیریت آمریکا روز چهارشنبه و پنجشنبه گذشته (24 و 25 بهمن) در پایتخت لهستان برگزار شد.
کنفرانسی که ابتدا قرار بود با محوریت بررسی نقش منطقه ای ایران برگزار شود، در نتیجه بازخوردهای منفی به نشستی با محوریت خاورمیانه و با عنوان «صلح و امنیت خاورمیانه» تغییر یافت تا بتواند نمایندگان کشورهای بیشتری را در ورشو میزبانی کند.
با این حال، «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه، مقامات ترکیه، لبنان و ... از غایبان بزرگ و مهم نشست دو روزه بودند.
بررسی امروز (27 بهمن) فضای رسانه کشور حاکی از آن است که رسانه های هر دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا در خصوص نشست ورشو که با کارگردانی آمریکا برگزار شده است، رویکردی همسو داشته اند.
از محورهای مورد توجه رسانه های اصلاح طلب در این ارتباط می توان به «خشم دولت لهستان از سخنان نتانیاهو»، «واکنش ظریف به سخنان ضد ایرانی نتانیاهو»، « همزمانی عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان با نشست ورشو»، « اجلاس ورشو در تضاد با حقوق بین‌الملل»، «مقایسه نشست ورشو با کنگره وین»، « اظهار نظر کارشناسان درباره کیفیت کنفرانس ورشو» ، «نمایش قطب بندی جهان با دونشست سوچی و ورشو»، «رد درخواست آمریکا از سوی اتحادیه اروپا» و « تحلیل یک وب سایت آمریکایی درباره نشست ورشو» اشاره کرد.
« تحقیر شدن آمریکا با نشست ورشو»، « اذعان اندیشکده آمریکایی استراتفور به شکست آمریکا»، «اظهار نظر نویسنده سرشناس جهان عرب درباره ورشو»، «دیدگاه تحلیلگر آمریکایی از کنفرانس ورشو»، «ناکامی دیپلماسی ترامپ در قبال ایران» و «تحلیل روزنامه الدیار از کنفرانس ورشو» از محورهای رسانه های اصولگرا درباره این نشست است.

رسانه های اصلاح طلب
...............................................
** خشم دولت لهستان از سخنان نتانیاهو
روزنامه ایران در مطلبی به سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نشست ورشو اشاره کرد و در این باره نوشت: اظهارات بنیامین نتانیاهو در نشست ورشو که بدون رعایت شرط میزبانی لهستانی‌ها، آنها را همدست رژیم نازی در کشتار یهودیان خواند، خشم دولت لهستان را برانگیخت. طوری که وزارت خارجه لهستان، سفیر اسرائیل در این کشور را فراخواند و نخست‌وزیر لهستان نیز سفرش به تل‌آویو را لغو کرد.

روزنامه اعتماد با تیتر 'گاف‌های امریکا و اسراییل کنفرانس ورشو را به مضحکه تبدیل کرد' نوشت: نشست بی‌برنامه و شتاب‌زده ورشو، بستری برای گاف‌های مکرر دیپلماتیک از سوی مقام‌های آمریکا و اسراییل بود که در مصاحبه‌ و پیام‌ شبکه‌های اجتماعی خود، اظهاراتی را مطرح کردند که به سرعت مجبور به اصلاح آن شدند. از تهدید نتانیاهو به مشارکت با کشورهای عربی برای «جنگ علیه ایران»، اظهارات متناقض وزارت خارجه و معاون رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در مورد «درخواست از اروپا برای خروج از برجام»، اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در مورد هدف‌گیری مردم ایران از طریق تحریم‌ها، اظهارات وکیل شخصی ترامپ در مورد تلاش برای براندازی حکومت در ایران و تنش دیپلماتیک میان اسراییل و لهستان به دلیل اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مورد مشارکت «ملت لهستان» در کشتار یهودیان، مجموعه‌ای از گاف‌هایی بودند که مقام‌های آمریکایی و نتانیاهو مجبور به اصلاح یا تکذیب آن شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس ورشو گفت:‌ «لهستان در جنگ جهانی دوم با نازی‌ها علیه یهود همکاری کرد و هیچ کس را نمی‌شناسم که به خاطر این سخنان تحت پیگرد قرار گرفته باشد».اظهارات نتانیاهو به دنبال اختلافات دو طرف در سال گذشته و پس از عدم پذیرش ارتباط لهستان با جرایم جنگی نازی‌ها توسط ورشو مطرح شده است. تل آویو این اقدام لهستان را فرار از مسئولیت توصیف کرده بود. محافل اسرائیل از نتانیاهو به دلیل آنچه که عذرخواهی مجدد از لهستان توصیف می کنند،‌ انتقاد کردند و به عکس وظیفه ورشو دانستند که از یهود به دلیل آنچه در جنگ جهانی گذشت، عذرخواهی کند.

**واکنش ظریف به سخنان ضد ایرانی نتانیاهو
روزنامه شرق در گزارشی با عنوان 'از تحسین موگرینی تا لغزش زبانی نتانیاهو' در این مورد نوشت: نخست‌وزیر اسرائیل که برای شرکت در این نشست به لهستان سفر کرده بود،‌ پس از ورود به ورشو در مورد اهمیت نشست صلح و امنیت در خاورمیانه به خبرنگاران گفت که بر کسی هم دیگر پوشیده نیست که نمایندگان کشورهای عربی و اسرائیل گردهم آمده‌اند تا منافع مشترک «جنگ» با ایران را پیش ببرند. به گزارش «یورونیوز»، این اظهارات بلافاصله در حساب توییتری دفتر نخست‌وزیر اسرائیل منتشر شد، ولی سپس واژه «جنگ» در اظهارنظر آقای نتانیاهو حذف شد و واژه «رویارویی» (مقابله) جایگزین آن شد. اظهارنظر نتانیاهو به عبری انجام شده بود، باوجوداین آرون هِلر، خبرنگار آسوشیتدپرس حاضر در محل، در حساب توییتری خود نوشت که نخست‌وزیر رژیم اسرائیل از واژه «جنگ» استفاده کرده بود. محمدجواد ظریف با انتشار عکس این بخش از گفته‌های نتانیاهو در حساب توییتر خود نوشت: «ما از توهمات آقای نتانیاهو شناخت خوبی داریم البته دیگر همه دنیا و تمام حاضران در نشست ورشو هم این شناخت را به دست آورده‌اند».

**همزمانی عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان با نشست ورشو
در بخشی از گزارش روزنامه شرق آمده است: هم‌زمانی عملیات تروریستی در خاک ایران و نشست ورشو مورد توجه ظریف قرار گرفت. او در حساب توییتر خود نوشت: «همان‌طور که ایران، روسیه و ترکیه آماده شرکت در نشست سوچی برای کار درخصوص صلح در سوریه می‌شوند و دادگاه سازمان ملل بهانه‌های آمریکا را رد می‌کند و آماده حکم دادن علیه دزدی آمریکا از اموال مردم ایران می‌شود، مقامات متزلزل ترامپ سعی در پنهان کردن قانون‌گریزی همیشگی و انزوای جهانی خود پشت نمایش ورشو دارند». ظریف ادامه داد: «تصادفی نیست که ایران در همان روز آغاز «سیرک ورشو» هدف ترور قرار می‌گیرد؟ خصوصا وقتی گروه‌های هم‌قطار تروریست‌ها از خیابان‌های ورشو به شادی می‌پردازند و با ربات‌های توییتری خود از آن حمایت می‌کنند؟ به ‌نظر می‌رسد ایالات متحده همیشه همان گزینه‌های اشتباه را انتخاب می‌کند اما انتظار نتایج متفاوتی دارد».

** اجلاس ورشو در تضاد با حقوق بین‌الملل
روزنامه آرمان در گزارشی نوشت: اجلاس ورشو با همه تبلیغات و نگرانی‌ها تشکیل شد و دولتمردان آمریکا آنچه را در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به ریاست دونالد ترامپ نتوانستند به دست آورند، در این کنفرانس تلاش کردند نشان دهند به دست آورده‌اند. هدف آمریکا این بود انزوایی که دراثر سیاست‌های نابخردانه دونالد ترامپ نصیب آمریکا شده بود را بشکند و نشان دهد حداقل در یک زمینه سیاست جهانی موفق است و این از دستاوردهای ترامپ محسوب می‌شود. متاسفانه موضوع ایران به دلایل مختلف امکان ائتلاف‌سازی برای آمریکا را بیش از سایر موضوعات فراهم نموده، موضوعاتی نظیر بحران هسته‌ای کره‌شمالی، بحران سوریه، افغانستان، بحران یمن و دیگر بحران‌های منطقه‌ای و یا بین‌المللی و این هشداری به برنامه‌ریزان ایران است که کشورمان طعمه آمریکا نشود، زیرا نفس تشکیل اجلاس ورشو برخورنده به شخصیت کشور است.

**مقایسه نشست 'ورشو' با کنگره 'وین'
'ورشو؛ نمایش شکست ترامپ و متحدانش' تیتر یادداشتی به قلم نوذر‌ شفیعی، کارشناس مسائل بین‌المللی در روزنامه آرمان است که رد بخشی از آن آمده است: وقتی که اخبار این کنفرانس مرور می‌شود، هر تحلیلگر و پژوهشگر حوزه تاریخ بین‌الملل را به یاد «کنگره وین1815»می اندازد. در آن کنگره قدرت‌های بزرگ آن روز جهان گردهم آمدند تا از ظهور ایده‌های انقلابی که خواهان تغییر وضع موجود بودند، جلوگیری کند. بنابراین کشورهایی در ورشو جمع شدند تا از برخی تفکرات انقلابی و تجدیدنظر طلبان جلوگیری کنند، قابل قیاس است. اما «کنفرانس ورشو» دو تفاوت مهم با «کنگره وین» دارد. در وین تقریبا اغلب دولت‌های بزرگ آن روزگار حضور داشتند اما در ورشو فقط یک قدرت بزرگ و مهم (آمریکا) حضور داشت. کشورهای مهم اتحادیه اروپا، چین و روسیه به عنوان دو قدرت حال حاضر جهان، غایب ورشو بودند.

**اظهار نظر کارشناسان درباره کیفیت کنفرانس ورشو
'داوود هرمیداس باوند' تحلیلگر و استاد دانشگاه درباره کیفیت نشست ورشو و خروجی این کنفرانس به آفتاب یزد گفت: نشست ورشو چند پیام داشت. نخست آمریکا به اتحادیه اروپا هشدار داد اگر چنانچه خط مشی متفاوت از آمریکا در پیش بگیرد، ایالات متحده هم می‌تواند این اتحادیه را از درون دچار اخلال و جدایی کند. دومین پیام این نشست، تشکیل مثلث ایالات متحده، اعراب و رژیم صهیونیستی و یا به عبارتی نزدیک شدن این کشورها به یکدیگر است.
به گزارش آفتاب یزد، 'مهدی مطهرنیا' تحلیلگر و استاد دانشگاه درباره کیفیت نشست ورشو و خروجی این کنفرانس گفت: در دو سطح تحلیل می‌توان به اهداف آمریکا در نشست ورشو توجه کرد. در سطح تحلیل کلان، گذار نظام بین‌الملل از وضعیت گذار از نظم کهن جهانی به نظم نوین طولانی شده است... ایالات متحده آمریکا براساس آرزوی بنیانگذاران آمریکا برای دستیابی به هژمونی ایالات متحده در جهان، اکنون با گذار از دوران بوش اول برای تاسیس و گذار از دوران ترامپ برای تحکیم و رسیدن به تثبیت حرکت می‌کند. از این رو، ترامپ تلاش دارد تا این دوران تثبیت را شکل و محتوا ببخشد. ایالات متحده تلاش داشت در ورشو ایران را به عنوان دشمن اصلی نظم آینده جهانی و انتظام بخشی به این نظم در آینده نظام بین‌الملل مطرح کند.

**نمایش قطب بندی جهان با دونشست سوچی و ورشو
روزنامه قانون نوشت: نشست سه جانبه روسای جمهور ایران ، روسیه و ترکیه با هدف بررسی تحولات سوریه، عصر پنجشنبه به وقت محلی در شهر سوچی روسیه برگزار شد. نشست یک روزه سوچی، چهارمین نشست روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه با محوریت مبارزه مشترک با تروریسم منطقه ای و بازگرداندن آرامش، بازگشت آوارگان و برقراری ثبات سیاسی در سوریه بود... نکته مهم اینکه نشست سوچی همزمان با نشست سیاسی ورشو برگزار شد و قطب بندی جهان را خیلی خوب به معرض نمایش گذاشت. جایی که ایران، روسیه و ترکیه در یک طرف قضیه ایستاده اند و در سوی دیگر، آمریکا و متحدان غربی اش صف آرایی کرده اند.

**رد درخواست آمریکا از سوی اتحادیه اروپا
تارنمای فرارو نوشت: مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، در نشست ورشو از کشورهای اروپایی خواست از توافق هسته‌ای با ایران خارج شوند.یک روز پس از آن که مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، خواهان خروج اروپا از توافق هسته‌ای با ایران شد، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بر پایبندی این اتحادیه به برجام تاکید کرد.

** تحلیل یک وب سایت آمریکایی درباره نشست ورشو
به گزارش تارنمای عصر ایران، وب سایت آمریکایی 'ووکس' در گزارشی تحلیلی به قلم ' الکس وارد' نوشت: کنفرانس ضد ایرانی ورشو شکستی بزرگ برای دولت ترامپ بود.
این گزارش با اشاره به اینکه هدف دولت ترامپ از برگزاری این کنفرانس تحمیل انزوا بر ایران بود نوشت: اما نتیجه این کنفرانس نشانگر انزوای بیشتر آمریکای ترامپ در صحنه جهانی بود.کنفرانس تحت رهبری ایالات متحده آمریکا در ورشو که هدف آن انزوی ایران بود، به انزوای سیاست خارجی آمریکا انجامید و مشکلات جدی سیاست خارجی دولت ترامپ را آشکار کرد.


رسانه های اصولگرا
............................
** تحقیر شدن آمریکا با نشست ورشو
روزنامه کیهان تیتر نخست خود را با عنوان 'اجلاس ورشکسته‌ها در ورشو نمایش تحقیر آمریکا' به نشست ورشو اختصاص داد و در این باره نوشت: زمانی که مقام‌های آمریکایی و لهستانی از بیم انصراف گسترده کشورها از شرکت در نشست مجبور شدند در ظاهر دستور کار نشست را گسترده‌تر کرده و ادعا کنند که قرار نیست ورشو «محلی برای بدنام کردن ایران و تاختن به یک کشور» باشد و آنها مجبور شدند این سیرک مضحک را با حضور ورشکستگان سیاسی مانند رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات، بحرین و... برگزار کنند. حالا با اتمام این نشست، دیگر به قطعیت می‌توان گفت که نه تنها هیچ‌یک از این اهداف محقق نشده، بلکه در مواردی این کنفرانس یک گام به عقب نیز برای آمریکا بوده و موجب تحقیر آمریکا شده است.

**اذعان اندیشکده آمریکایی «استراتفور» به شکست آمریکا
در بخشی از گزارش کیهان می خوانیم: طبق گزارش اندیشکده آمریکایی«استراتفور»، «نشست (ورشو) به جای برجسته کردن همگرایی و اتفاق نظر در مسائل مربوط به امنیت خاورمیانه، تاکیدی بر واگرایی و اختلاف نظر بود. از همه قابل ملاحظه‌تر اینکه، استدلال‌های آمریکا درباره لزوم اتخاذ مواضع سرسختانه علیه ایران در همراه کردن بسیاری از مقام‌های اروپایی با این مواضع بار دیگر شکست خورده است».

**اظهار نظر نویسنده سرشناس جهان عرب درباره ورشو
به گزارش کیهان، «عبدالباری عطوان»، نویسنده سرشناس جهان عرب در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» کنفرانس ورشو را رخدادی فاجعه بار و شرم آور در تاریخ جهان عرب توصیف کرد و نوشت : عرب‌‌ها با گذاشتن تاج رهبری جهان عرب بر سر نتانیاهو و به ذلت کشاندن خود درکنفرانس ضدایرانی ورشو، ایران را به «نماد» مقاومت و دفاع از ملت‌های عربی و اسلامی و مقدسات آنها و مسائل برحق و عادلانه تبدیل کردند.

** دیدگاه تحلیلگر آمریکایی از کنفرانس ورشو
کیهان نوشت: «فرد کاپلان» تحلیلگر آمریکایی معتقد است که در نشست اخیر ورشو، آمریکا منزوی شد نه ایران... در مجموع نشست 60 کشور در ورشو یک فاجعه بود و نمونه دیگری از تفکر سطحی و بی‌کفایتی است که از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بر کاخ سفید حاکم شده است. در ادامه این گزارش آمده است که لهستان قبول کرد که برای این سیرک (نشست ورشو) چادر تهیه کند. آنها این کار را کردند چون می‌خواهند که آمریکا در کشورشان یک پایگاه نظامی دائمی داشته باشد و تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا رئیس‌جمهور آمریکا را راضی کنند.

**ناکامی دیپلماسی ترامپ در قبال ایران
کیهان همچنین نوشت: شبکه خبری «ان بی‌سی» آمریکا عدم استقبال بسیاری از متحدان اروپایی ایالات متحده آمریکا از «کنفرانس ورشو» را شکستی برای دیپلماسی دولت ترامپ توصیف کرده است.این رسانه آمریکایی در گزارشی چنین نتیجه گرفته که دولت ترامپ همچنان در تشکیل یک ائتلاف وسیع جهانی برای تشدید فشار علیه ایران ناکام مانده است و تا اطلاع ثانوی تنها باید به فشارهای اقتصادی و تحریم‌های یکجانبه خود اکتفا کند.

'فضاحت ورشو' عنوان تیتر نخست روزنامه وطن امروز است. درباره آن می خوانیم: نشست ورشو با وجود عملیات روانی گسترده آمریکا و رژیم صهیونیستی و تروریست‌های ضد ایرانی، بدون حتی ثبت یک سند یا یک برگه توافق مشترک علیه ایران به پایان رسید. پس از 2 روز مذاکره و گفت‌وگو که گفته شده با حضور نمایندگان 60 کشور در ورشو پایتخت لهستان برگزار شد، نمایندگان این کشورها حاضر به مشارکت در یک بیانیه مشترک نشدند. در نهایت تنها آمریکا و لهستان بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. بیانیه‌ای که طی هفته‌های اخیر توجه گروه‌های تروریستی و اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران را معطوف و امیدوار به خود کرده بود، تنها به ایجاد کارگروه‌هایی درباره امنیت و صلح خاورمیانه اختصاص یافت. البته عدم تمایل کشورهای شرکت‌کننده به مشارکت در هر اقدام و ائتلاف ضدایرانی از همان روزهای منتهی به شروع نشست هم پیدا بود.

روزنامه صبح نو نوشت: آمریکا که یک ماه و به صورت گسترده نشست ورشو را برای ترسیم سیاست‌های خاورمیانه‌ای و ضدیت با ایران در بوق و کرنا کرده بود، نه تنها به اهداف خود دست نیافت بلکه با عدم استقبال مقامات مدعو روبه‌رو شد تا آنجا که عربستان هم وزیر خارجه خود را به این کنفرانس نفرستاد و بیانیه پایانی مشترکی هم صادر نشد. زمان و مکان نشست حقیرانه ورشو به‌گونه‌ای طراحی شد که بتواند شکوه چهلمین سال انقلاب ایران را از متن رویدادهای سیاسی و اجتماعی مهم ایران خارج کند یعنی 24 و 25 بهمن‌ماه، این اتفاق نیفتاد که هیچ، بلکه حضور مقامات شرکت کننده نشست ورشو، هم در پایین‌ترین سطح را شاهد بودیم. حتی عربستان سعودی که داعیه ایران‌هراسی و همراهی او با رژیم صهیونیستی در منطقه و جهان پیچیده است، عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه را به ورشو فرستاد.

تارنمای جهان نیوز نوشت: شبکه خبری «سی‌ان‌ان» برگزاری یک نشست ضدایرانی در لهستان را «ناشی‌گری دیپلماتیک» از سوی دولت آمریکا توصیف کرده و نوشته است: این همایش به جای متحد کردن کشورها علیه ایران به محفلی برای پررنگ کردن اختلافات میان واشنگتن و بروکسل بر سر ایران تبدیل شده است.

**تحلیل روزنامه الدیار از کنفرانس ورشو
خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الدیار نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با استفاده از سیاست خصمانه خود از طریق برگزاری کنفرانس ورشو اشتباه بزرگی مرتکب شد و منطقه خاورمیانه و آسیای میانه را در معرض خطر جنگی بزرگ قرار داد که هیچیک از کشورهای منطقه از آن در امان نخواهند بود.

**گروه نشریات خبری
**پژوهشم**9054**1181

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال