تعلل ها در آستانه اتمام فرصت ایران برای تعلیق از لیست سیاه FATF

تهران- ایرنا- تصمیم گیری نهایی در خصوص تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو)، از سوی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی به تعویق افتاد که فردا 28 بهمن ماه جلسه گروه ویژه اقدام مالی برای بررسی تعلیق ایران از لیست سیاه FATF برگزار می شود.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست امروز بار دیگر تصمیم‌گیری درباره لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملّی (پالرمو) را به نشست بعدی خود موکول کردند.
بررسی امروز شنبه 27 بهمن رسانه های داخلی نشان می دهد، نشست امروز مجمع تماماً به ادامه طرح نظرات موافقان و مخالفان این لایحه اختصاص داشت و فرصت به رأی‌ گیری نهایی نرسید. مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف برای پالرمو را به جلسه بعد موکول کرد.
رسانه های اصلاح طلب در مطالب امروز خود به محورهایی همچون به تعویق افتادن تصمیم گیری؛ لزوم تصویب پالرمو؛ مخالفت و تحصن با تصویب پالرمو؛ اعتراض دلواپسان در فضای مجازی؛ پیامک های تهدید آمیز؛ مجادله نابرابر ‌حامیان و مخالفان FATF؛ لزوم پاسخگو بودن مخالفان تصویب لوایح FATF؛ اشاره کرده اند.
'پالرمو، بازهم به آینده موکول شد!'؛ 'تحصن دلواپسان برای عدم تصویب پالرمو'؛ 'ترفند مخالفان برای یافتن سوژه‌ای که به مخالفت با آن بپردازند هم نخ نما شده' نمونه هایی از عبارات کانونی استفاده شده در این رسانه ها است.
رسانه های اصولگرا نیز در مقابل به محورهایی همچون مخالفت با تصویب لوایح FATF؛ تصویب FATF یعنی فرش قرمز زیرپای تروریست‌ها؛ انتقاد از سخنان واعظی و بیانیه دفتر موگرینی پرداخته و آورده اند: سزاوار است اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز به نشانه اعتراض به رفتار دوگانه آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی، به لایحه مربوط به پالرمو «نه» بگویند.
برخی از عبارات کانونی استفاده شده در این رسانه ها عبارتند از: کنواسیون های پالرمو و cft با استقلال سازگار نیست؛ FATF یعنی فرش قرمز زیرپای تروریست‌ها.

رسانه های اصلاح طلب
.......................................
** به تعویق افتادن تصمیم گیری مجمع
تارنمای انتخاب از به تعویق افتادن تصمیم گیری درخصوص پالرمو خبرداد و نوشت: «پالرمو» بازهم به آینده موکول شد! اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر تصمیم‌گیری درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملّی (پالرمو) را به نشست بعدی خود موکول کردند. نشست امروز مجمع تماماً به ادامه طرح نظرات موافقان و مخالفان این لایحه اختصاص داشت و فرصت به رأی‌گیری نهایی درباره نرسید.
تارنمای فرارو نیز به این موضوع اشاره کرده است.

بنا بر گزارش تارنمای تابناک، لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) که مورد اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است، در حال بررسی نهایی از سوی اعضای مجمع است. لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو، یکی از چهار لایحه مربوط به برنامه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است.
پیش از این اعلام شده بود، قرار است در این جلسه اعضای مجمع در ارتباط با موضوع پالرمو به جمع‌بندی نهایی برسند.

** لزوم تصویب پالرمو
'سخنی با مجمع تشخیص' عنوان یادداشتی است که در روزنامه اعتماد منتشر شده است. در بخشی از این یادداشت آمده است: همه در انتظار خبرهای مثبتند، همه خصوصا اهالی اقتصاد ثانیه شماری می‌کنند که حداقلی از ثبات و تعادل بازگردد، همه نیاز شدید به کم کردن اصطکاک‌ها و تنش‌ها را حس کرده‌اند و همه به‌ خوبی می‌دانند که هر تصمیمی که به هر دلیل به رویارویی‌ها دامن بزند و خصوصا روابط تجاری و مالی ایران با دیگر کشورها را دچار چالش جدید بکند تا چه حد آسیب‌رسان و التهاب‌ساز است. حتی اگر لایحه پالرمو دارای ایراداتی از قبیل آنچه مخالفان دولت می‌گویند، باشد که نیست، ذکاوت سیاسی، دلسوزی برای معیشت مردم، پاسخ مثبت به انتظار بازار و شکستن فضای روانی ناموجه موجود حکم می‌کند که لایحه مذکور با قاطعیت مورد تایید مجمع تشخیص قرار گیرد و مراودات مالی و بانکی ایران با سهولت بیشتری انجام شود و بهانه‌تراشی‌های دولت امریکا کمتر شود.

روزنامه شرق در مطلبی به گفت‌وگو با سعید لیلاز، پرداخت و عنوان 'سود مخالفان FATF در انزوای ایران' را برگزید. در این مطلب می خوانیم: «سکان مسئولیت‌ها نمی‌تواند هم در دستان حسن روحانی باشد و هم در دستان مجمع تشخیص مصلحت نظام»؛ این جان کلام دکتر سعید لیلاز تحلیلگر مسائل اقتصادی و سیاسی است که به‌شدت معتقد است لوایح پالرمو بنا بر مصلحت و منافع ملی کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام باید تأیید شود. این استاد دانشگاه به دغدغه‌های دلواپسان نیز پرداخته اما همچنان چاره کار را در عدم تأیید این لایحه نمی‌داند و تأکید می‌کند که ایران باید به عضویت این کنوانسیون بین‌المللی درآید.

** مخالفت و تحصن با تصویب پالرمو
روزنامه آرمان تیتر نخست خود را به مطلبی با عنوان 'تحصن دلواپسان برای عدم تصویب پالرمو' اختصاص داده است.
در این مطلب آمده است، باز هم تجمع و باز هم مخالفت ! برای آنها همراهی، مشارکت و حتی تایید ضمنی اقدامات دولت معنایی ندارد، چرا که حیات و هویت آنها در اعتراض و مخالفت تعریف شده است. ترفند آنها برای یافتن سوژه‌ای که به مخالفت با آن بپردازند هم نخ نما شده، یعنی اعتراض خود را در هر برهه متوجه موضوعی می‌کنند که به عنوان برگ برنده دولت است. روزی برجام و حالا هم FATF ! امروز قرار است لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود و این دلواپسان که دلیل واقعی اعتراض را هم نمی‌دانند و بیشتر برای مخالفت با دولت از روز چهارشنبه تحصن کرده‌اند! نکته قابل تامل تشویق علنی دلواپسان به حضور در این تجمع‌ها است به عنوان نمونه حمید رسایی عضو جبهه پایداری در کانال مجازی خود نوشت:‌ 'دانشجویان، طلاب و اقشار مختلف مردم در مطالبه راه‌حل‌های اقتصادی و نه به لوایح استعماری. آغاز تحصن از چهارشنبه بعد از نماز ظهر'. جالب آنجاست که رسایی خود را دارای قدرت تاثیرگذاری زیادی در دعوت دلواپسان به تحصن می‌داند چرا که نوشته است: «بعداز ظهر جمعه حدود ساعت 16در جمع این دوستان حاضر می‌شوم»
دیروز دانشجویان، طلاب و اقشار مختلف مردم در تهران و شهرهای مختلف کشور برای سومین روز متوالی در مخالفت با تصویب لوایح FATF در مساجد شهرهای مختلف تحصن کرده‌اند.

روزنامه اعتماد نیز در مطلبی با عنوان 'خیز مخالفان در روز آخر' نوشت: یک روز مانده به جلسه مجمع مخالفان برای رد پالرمو به تحصن و تومار‌نویسی متوسل شدند. بعد از تعیین تکلیف لایحه اصلاح قانون پولشویی و همچنین لایحه اصلاح قوانین مبارزه با تامین مالی تروریسم در صحن علنی مجمع تشخیص مصلحت نظام حالا نوبت به مصوبه مجلس‌ درباره الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی یا همان پالرمو رسیده است. موضوعی که از حاشیه‌سازی و مانور مخالفان از همان آغاز کار مشخص بود قرار نیست دو لایحه پالرمو و CFT به سادگی لوایح اصلاح قانون پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم به پیش برود و حالا یک روز مانده به جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تعیین تکلیف این موضوع مخالفان با تمام قوا وارد صحنه شدند تا هر طور شده خروجی این جلسه آن شود که آنها می‌خواهند.

روزنامه شرق در مطلبی با استفاده از میان تیتر 'طومار می‌نویسم، پس هستم' آورده است: مخالفان تصویب لوایح مرتبط با FATF، امکان‌های دیگری مانند تجمع مقابل مجلس و تحصن در مکان‌های عمومی و طومارنویسی هم داشتند؛ تحصن‌هایی که در همین روزهای آخر مانده به جلسه مجمع نیز به طور سازماندهی‌شده در نقاط مختلف برگزار شد. هرچند در عکس‌های این تجمع‌ها تعداد افراد به هیچ وجه چشمگیر نبود. با این حال بر اساس گزارش خبرگزاری «فارس» دو روز پیش از بررسی پالرمو در مجمع برخی تشکل‌های دانشجویی در مشهد «در اعتراض به تصویب لایحهFATF با سردادن شعارهای مختلف، راهپیمایی کردند». این در حالی است که FATF گروه ویژه اقدام مالی است و پالرمو و CFT لوایح مرتبطی هستند که در مجمع بررسی می‌‌شوند.

روزنامه ایران در مطلبی با استفاده از میان تیتر 'دور جدید دلواپسی' به موضوع مخالفان و تاثیر مخالفان بر تصمیم گیری اعضای مجمع تشخیص مصلحت پرداخت و نوشت: درست در همین روزهایی که قرار است FATF بار دیگر سرخط خبرهای ایران را اشغال کند مخالفان لوایح چهارگانه سخت در تلاش هستند تا این آخرین باری باشد که موضوع FATF این‌گونه در فضای سیاسی ایران اهمیت پیدا می‌کند. آنها می‌گویند که مجمع تشخیص مصلحت نظام باید با رأی منفی خود به لایحه پالرمو نقطه پایانی بر این موضوع بگذارد و تکلیف را مطابق با آنچه خواست آنهاست مشخص کند.
معترضان در این روزها فشارهای خود را تشدید کرده‌اند اما در نهایت این اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند. آنجا چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟ این فشارها چقدر روی اعضای مجمع تأثیر دارند؟ تا اینجا اکثر اعضا گفته‌اند که بی‌توجه به این فشارها و از جمله پیامک‌های گاه تهدیدآمیزی که برای آنها ارسال می‌شود کار خود را خواهند کرد.

**اعتراض دلواپسان در فضای مجازی
به گزارش روزنامه آرمان، دلواپسان مخالفت خود را تنها با تحصن نشان نمی‌دهند بلکه در شبکه‌های اجتماعی هم فعال هستند چنانکه «9دی» دیروز نوشت:‌« حالا که 27 #رزمنده مدافع مرزها توسط #تروریست‌ها به خاک‌وخون کشیده شده‌اند، گردانندگان #FATF، #CFT، #پالرمو و شورای امنیت #سازمان_ملل دقیقا کجا هستند تا گریبان آمران و حامیان تروریست‌ها را در رژیم‌های #آمریکا، #اسرائیل، #انگلیس، #فرانسه و #عربستان بگیرند؟! جواب روشن است! گردانندگان این سازمان‌ها و کمیته‌ها، همان آمران و حامیان و تامین کنندگان تروریست‌ها هستند. این هم از طنزهای تلخ روزگار است که مافیای گردانندگان ترور در دنیا، در جایگاه قاضی بنشینند و از #ملت قربانی ترور طلبکار شوند! #مجمع_تشخیص_مصلحت_نظام فردا درباره سرنوشت لایحه الحاق به پالرمو تصمیم می‌گیرد و اعضای آن باید به احترام خون 27 #شهید_مظلوم، به اتفاق آرا و با تصمیم اجماعی، این لایحه و سایر ملحقات FATF را منتفی کنند. خون این شهدا بر گردن گردانندگان FATF سنگینی می‌کند!

** پیامک های تهدید آمیز
روزنامه شرق از ادامه دار بودن 'پیامک‌های تهدیدآمیز' خبر داد و نوشت: ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز برای اعضای مجمع تشخیص تا همین روزهای پایانی ادامه دارد. دیروز محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس و عضو مجمع تشخیص، در توییتی نوشته است‌: «صحیح نیست در یک جامعه اسلامی پیامک‌های غیراخلاقی که با هیچ معیاری سازگار نیست، به نمایندگان مجلس و مجمع ارسال شود. نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت تحت تأثیر این جوسازی‌ها قرار نمی‌گیرند و آنچه وظیفه شرعی و ملی آنهاست را در خصوص لایحه پالرمو انجام می‌دهند».
او در ادامه از موافقت خود با پیوستن به این معاهده خبر داد و نوشت که مجلس نسبت به آنچه خیر و صلاح کشور است، درخصوص لایحه پالرمو رأی می‌دهد.این پیامک‌ها اما پیش از اعضای مجمع، پای ثابت گوشی‌های همراه نمایندگان مجلس بود.
به نوشته شرق مجید انصاری، عضو مجمع، هم در اوایل بهمن‌ماه از محتوای خشونت‌آمیز پیامک‌ها گفت. انصاری به «ایسنا» گفت که بعد از جلسه ششم بهمن مجمع تشخیص، پیامک‌هایی با محتوای تهدید به «قتل» و «برخورد خونین» دریافت کرده است. این دست اتفاقات بود که باعث شد برخی تحلیلگران به این نکته اشاره کنند که کسانی که می‌توانند اعضای مجمع را تهدید به قتل کنند در صورت تصویب هم مانع اجرای آن خواهند شد. بنابراین دولت از منافع پیوستن به این معاهده محروم خواهد شد. ابراز مخالفت‌ها اما به پیامک‌هایی که عارف و اعضای دیگر مجمع به آن اشاره کرده‌اند، ختم نمی‌شد.

همچنین به گزارش ایسنا، «عارف» در انتقاد از ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس و اعضای مجمع درباره پالرمو،گفت: ارسال پیامک‌های تهدید آمیز به اعضای مجمع تشخیص مصلحت و نمایندگان مجلس درخصوص لایحه پالرمو، کاری نادرست است.

** مجادله نابرابر ‌حامیان و مخالفان FATF
' مجادله نابرابر ‌حامیان و مخالفان FATF' عنوان مطلبی است که در تارنمای فرارو منتشر شده است. در بخشی از این مطلب آمده است: امروز اعضای مجمع پالرمو را به ایستگاه پایانی می‌رسانند. دولت از ابتدا موافق تصویب این لوایح بوده و نظر مجلس نیز در موافقت با این لوایح روشن است. عده‌ای از نمایندگان از موافقت شورای عالی امنیت ملی هم خبر داده‌اند. بر اساس گزارشی که پیش‌تر در «شرق» منتشر شد، کفه ترازو به سمت موافقان در بین اعضای حقوقی سنگینی می‌کند. اما وضعیت اعضای حقیقی و رأی آنها چندان روشن نیست. اگر پالرمو امروز تعیین تکلیف شود، نوبت به بررسی CFT در مجمع می‌‌رسد که به نظر می‌رسد فرایندی طولانی در پیش دارد و مجادله نابرابر درباره این لایحه هم ادامه خواهد یافت. در حالی که فردا جلسه گروه اقدام مالی هم آغاز می‌شود و احتمال عدم تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF وجود دارد.

** لزوم پاسخگو بودن مخالفان تصویب لوایح FATF
در بخشی از گزارش منتشر شده در روزنامه ایران می خوانیم: این وضعیت صف‌آرایی درباره لوایح FATF و توازن قدرتی که فعلاً به نفع مخالفان به‌نظر می‌رسد، وضعیتی است که باعث شده تا قدری امیدها از اجلاس پاریس در تهران کم رمق شود. نشانه این کم رمقی هم آنکه ایران این بار برای شرکت در جلسات ICRG یا گروه مرور همکاری‌های بین‌المللی و ارائه گزارش پیشرفت خود در مدت چهار ماهه قبل اقدامی انجام نداده است. حضور ایران هر بار در این جلسات برای مرور کارهای صورت گرفته در دوره چهارماه‌ای بوده که FATF برای کشورمان تعیین می‌کرد. حالا این عدم حضور خودش نشانه جدی است بر اینکه خود مسئولان مرتبط هم به این نتیجه رسیده‌اند که کارهای لازم در چهار ماهه گذشته انجام نشده. کارهایی که اصلاً تضمینی ندارد این بار FATF برای تکمیل آنها یک فرصت چهارماهه دیگر در اختیار ایران قرار بدهد. آن وقت است که سؤال اصلی در فضای سیاسی کشور در خصوص FATF این خواهد بود که نسخه مخالفان این لوایح برای قرار گرفتن در فهرست کشورهای غیرهمکار و قفل شدن سیستم بانکی ایران چیست؟

رسانه های اصولگرا
.............................
** مخالفت با تصویب لوایح FATF
به گزارش خبرگزاری فارس؛ احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع متحصنین معترض به تصویب لوایح FATF در مسجد امام خمینی بازار بزرگ تهران گفت: این که کنواسیون های پالرمو و cft با استقلال سازگار نیست موضوعی است که همه آن را قبول دارند. استقلال هم یعنی اینکه بدون فشار موثر خارجی مردم یک کشور بتوانند در مورد امورات خودشان تصمیم بگیرند و این استقلال خیلی ارزشمند و مهم است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر ما به fatf هم بپیوندیم مشکلات حل نخواهد شد چون ریشه مشکلات داخلی است، خودشان هم می گویند معلوم نیست با این کار وضعیت بهتر شود. بعد هم گفتند ما نمی توانیم کشور را اداره کنیم! خب اگر نمی توانید استعفا بدهید.
روزنامه وطن امروز نیز سخنان توکلی را منتشر کرده است.

** تصویب FATF یعنی فرش قرمز زیرپای تروریست‌ها
روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود زیر عنوان 'مجمع تشخیص هوشیار باشد/FATF یعنی فرش قرمز زیرپای تروریست‌ها' آورده است: لایحه پالرمو امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف نهایی می‌شود. اعضای مجمع می‌بایست به احترام خون 27 شهید حادثه تروریستی زاهدان، به اتفاق آرا و با تصمیم اجماعی و قاطع، لایحه پالرمو و سپس سایر لوایح مرتبط با FATF را منتفی کنند.

** انتقاد از سخنان واعظی
به گزارش جهان نیوز، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور در تهدیدی علنی نسبت به مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: « اگر لوایح مربوط به FATF تصویب نشود این فشارها بیشتر می‌شود. اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام این لوایح را تصویب نکند باید نتیجه آن را بپذیرد.»
این تارنما افزود: تهدید و تناقض بازهم شاخصه سخنان برخی از دولتمردان درباره برجام و معاهدات بین المللی با غرب است. واعظی درحالی مجمع تشخیص مصلحت نظام را با جملاتی تهدیدآمیز درباره منافع ملت ایران روبرو می کند که ظریف چندی پیش نسبت به الزام ایران برای اجرای FATF به اروپایی ها پاسخ لازم را داه بود.
از سوی دیگر باید گفت که رئیس دفتر رئیس جمهور برای چه چیزی مجمع را خطاب قرار می دهد، حاصل برجام و چند ماه مذاکره با اروپایی ها همانطور که رهبری بیان فرمودند تقریبا هیچ بوده است....پس از خیل وعده‌های دولت در لغو یکباره تحریم ها و گشایش های اقتصادی که حاصل نشد حالا رویکرد دولت برای اینکه مردم را با اهداف خود همراه کند بیشتر رویه تهدیدآمیز و از بین رفتن داشته‌ها شده است. بنابراین روش، دستاوردهای برجام به یکباره منفی شد و به طور مثال عنوان می شد که اگر برجام نبود جنگ سایه شومش را بر سر کشورمان می‌گسترد. این درحالی است که آمریکا از برجام خارج شد و هیچ سایه جنگی بر سر کشورمان با خروج کدخدا احساس نشد. حالا این رویه در خصوص مجمع تشخیص مصحلت نظام تکرار می شود.

** بیانیه دفتر موگرینی
به گزارش تارنمای صراط نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، موگرینی با ظریف درباره اجرای FATF صحبت کرد. طبق اعلام دفتر «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در دیدار او با وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، آن‌ها درباره اجرای «برنامه اقدام FATF «صحبت و تبادل نظر کردند...در ادامه این بیانیه از رایزنی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر خارجه ایران درباره اجرای اف‌ای‌تی‌اف خبر داده شده است.
پژوهشم**3211** 9026**1181

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال