ورشو؛ نشستی که صهیونیست ها و عرب ها از آن میوه ای نچیدند

تهران- ایرنا- درپی یک سر وصدا و جنجال تقریبا یک ماهه سرانجام نشست ورشو هم پایان یافت، بدون آنکه مشخص شود آمریکایی ها ازآن چه ره آوردی داشته اند یا اسرائیلی ها و عرب ها از آن چه میوه ای چیده اند؟!

نشست ورشو به ابتکار آمریکایی ها که در پایتخت لهستان برگزار شد ، از روز چهارشنبه گذشته محل بحث ها و لابی ها و سخنرانی هایی بود که یک گروه از کشورهای منطقه را برای چند روزی سرگرم کرد؛ یک شو بین المللی ضد ایرانی!
در این نشست عملا قدرت های بین المللی مانند روسیه و چین حضور نیافتند و قدرت های اروپایی نیز در پایین ترین سطح شرکت کردند و تنها اسرائیل و کشورهای عرب منطقه است که از این نشست استقبال کردند تا به زعم خود حلقه محاصره ایران را تنگ تر کنند، اما ماحصل این نشست نشان داد ، آنچه بیش از هر چیز برای آمریکایی ها و صهونیست ها در این نشست مهم بود، عادی سازی روابط میان تل آویو و دولت های عربی بوده است و ایران تنها بهانه ای برای این دورهمی !
سخنرانی های مقام های آمریکایی اعم از پمپئو و پنس، اعضای جنگ سالار دولت ترامپ هم نکته تازه ای نداشت؛ تماما ضد ایرانی ، پر از واژه های خشن و کینه ورزانه و در چارچوب برنامه ایران هراسی بود.
در حقیقت اگر بپذیریم که صف آرائی ترامپ در ورشو با هدف مقابله با ایران بوده است، می توان آن را شکست خورده دانست ، آن هم پیش از برگزاری آن ، چرا که حلقه محاصره ایران و تکمیل تحریم ها را متحدان اخیر نمی توانند تنگ کنند و یا جای غایبان اصلی مانند قدرت های اروپایی را بگیرند.
بیانیه پایانی نشست نیز در هیاهوی خبرهای ریز و درشت روز پنجشنبه گم و مشخص شد این صف آرائی دونالد ترامپ نه سودی برای آمریکایی ها در رقابت های جهانی با چین و روسیه داشت، نه ارزش راهبردی در دشمنی با ایران و نه گره گشای بحران فلسطین در خاورمیانه بوده است.
بیانیه پایانی اما تناقضات زیادی هم داشت، از جمله در موضوع حقوق بشر که متهم ترین کشورها یعنی عربستان همچنان زیر سایه قتل قاشقچی قرار دارد و در موضوع امنیتی نیز همین کشور نیز بیشترین میزان بمب و موشک را بر سر زنان و کودکان یمنی ریخته است و از سوی مجامع حقوق بشری هم محکوم شده است.
این نشست یک حاشیه چهارجانبه هم داشت که در آن آمریکا و انگلیس به همراه عربستان و امارات در خصوص بحران یمن برگزار کردند و به سیاق مرسوم در بیانیه پایانی این نشست ایران را به خاطر باتلاقی که سعودی ها در یمن ایجاد کرده اند، مقصر دانستند.
با این حال آنچه بیش از هر چیز دیگری در خروجی های این نشست بروز داشت ، تظاهر 'دیدارها و ملاقات های مقام های عرب با نتانیاهو' و 'شکستن قبح رابطه جهان عرب و اسلامی با سران رژیم صهیونیستی' بود.
اکنون این سوال مطرح است که آیا با عادی سازی رابطه میان دولت های عربی و رژیم صهیونیستی مساله با رویکرد آمریکایی صهیونیستی آن حل خواهد شد؟ یا آیا اگر ایران هم نباشد، این معضل برای دولت های عرب و تل آویو حل می شود؟
اتفاقا بحران فلسطین بیش از هر کشور دیگری در جهان ، به سرنوشت عرب ها گره خورده است و باتلاق یمن را سعودی ها ایجاد کرده اند ، نه ایران و طبیعی است تا این مسائل در چارچوب های منطقی خود حل و فصل نشود، زخم آن همچنان عرب ها را آزار خواهد داد و پایانی بر کابوس اسرائیلی ها نخواهد بود ، در عین حال پایان مساله فلسطین نه در کاخ های حکام بلکه در کف خیابان های کشورهای عربی رقم خواهد خورد.
این درحالی است که حمایت ایران از جنبش فلسطین ، در چارچوب یک اقدام انسانی و دینی و در دفاع از مظلوم است، با این اعتقاد که تا مساله به صورت ریشه ای حل نشود، بحران از منطقه رخت بر نخواهد بست.
پایان نشست ورشو هم نشان داد که ترامپ همچنان در مسیرهای بی راهه می راند و همچنان در حلقه مشاورانش بطور مستمر در بن بست های داخلی و خارجی گرفتار است.
خاورم**1770**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال