نشست مقتدرانه سوچی در مقابل نمایش ضعیف ورشو

تهران-ایرنا- نشست پربار روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در سوچی پیرامون آینده سوریه، در مقابل کنفرانس پرحاشیه اما بی ثمر ورشو، یکبار دیگر اهمیت و وزن سیاسی بازیگران واقعی منطقه را به رخ جهانیان کشید.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ توافقات و بیانیه این نشست که خود به روشنی حاکی از اراده سه کشور برای ایجاد صلح و امنیت در سوریه می باشد از یک سو و اختلاف نظرها و ناکامی ها در شوی آمریکایی-اسرائیلی-عربی ورشو، از دید ناظران و تحلیلگران در سراسر جهان پنهان نمانده است.
به طوری که غریب به اتفاق تحلیل های سیاسی و رسانه ای به شکست 'ورشو' در مقابل'سوچی' اذعان داشتند و نوشتند که این کنفرانس ورشو بود که تحت الشعاع نشست سوچی قرار گرفت.
بازتاب نشست سوچی به ویژه سخنان دکتر روحانی و بیانیه پایانی در فضای رسانه ای کشورمان نیز بسیار گسترده بوده است و محور مشترک میان این رسانه ها (اعم از اصلاح طلب و اصولگرا) در همزمانی نشست سوچی و ورشو و مقایسه نتایج آنها خلاصه می شود.
'ویژگی و اهمیت نشست سوچی' و 'وضعیت استان ادلب و مساله کردها' و 'هیات همراه رئیس جمهوری در سوچی'عمده ترین محورهای مطرح شده از سوی رسانه ای اصلاح طلب بوده است.
رسانه های اصولگرا نیز حول محورهای 'نقش بازیگران منطقه ای در وضعیت سوریه'، 'تضعیف نقش و جایگاه آمریکا در سوریه' و 'رویکرد ایران در منطقه' به این نشست پرداختند.

رسانه های اصلاح طلب
...............................
** نشست سوچی و کنفرانس ورشو
قاسم محبعلی، مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت امور خارجه در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: نگاهی به بیانیه سوچی نشان می‌دهد که برای نخستین بار در بیانیه سه کشور اشاره‌ای به قطعنامه سازمان ملل نشده است و آینده سوریه را براساس راه حل سیاسی مورد تفاهم دولت و گروه‌های سیاسی پیش‌بینی کرده است. اما در مقابل در حاشیه اجلاس ورشو، جلسه‌ای میان امریکا و 3 کشور دیگر که شامل مصر و عربستان و اردن بوده است، برگزار شده و پس از آن بیانیه‌ای صادر شده و در آن از راه حل شورای امنیت و نماینده سازمان ملل دفاع شده است.
این دو مسیری است که آینده سوریه را به نحوی از انحاء تعیین می‌کند و این امر یا از طریق تفاهم تعیین می‌شود یا از طریق اینکه کدام طرف در میدان دست بالا را داشته باشند و بازی را در میدان نظامی تمام کنند. یعنی علی رغم اینکه در هردو بیانیه با راه حل نظامی مخالفت شده، اما در عمل به نظر می‌رسد درحال حاضر ائتلاف به رهبری روسیه، ایران و دولت سوریه دست بالا را دارد و اگر این روند ادامه یابد، بعد از خروج احتمالی امریکا از شرق سوریه، باید منتظر تحولات جدیدی در وضعیت شرق سوریه و همچنین ادلب بود.

روزنامه قانون نیز نوشت: نکته مهم اینکه نشست سوچی همزمان با نشست سیاسی ورشو برگزار شد و قطب بندی جهان را خیلی خوب به معرض نمایش گذاشت. جایی که ایران، روسیه و ترکیه در یک طرف قضیه ایستاده اند و در سوی دیگر، آمریکا و متحدان غربی اش صف آرایی کرده اند.

قانون در مطلبی دیگر خبر داد: حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس روز جمعه با انتشار پیامی در اینستاگرام نوشت: دو صحنه‌ی رویارویی قطب‌بندی تحولات خاورمیانه یعنی ورشو و سوچی نشان داد که کلید تاثیرگذاری عملی بر تحولات خاورمیانه در اختیار کدام کشورهاست...مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه درصفحه توییتر اعلام کرد که برگزاری چنین نشستی اهمیت توسعه همکاری های منطقه ای و شرقی در ایجاد صلح و ثبات را نشان می دهد. نسخه‌‌های بیرونی و آمریکایی شبیه آنچه در ورشو در جریان است، تا به حال در منطقه ما به جز بی‌ثباتی و گسترش تروریسم حاصلی نداشته است.

بنا به تحلیل روزنامه اعتماد، ورشو در لهستان، سوچی در روسیه و مونیخ در آلمان، جهان در حال تجربه معادله‌های جدید سیاسی و امنیتی در چند روز اخیر بوده است...درحالی که نمایندگان امریکا، اسراییل و عربستان در ورشو تلاش کردند، ایران را به سوژه داغ رایزنی‌ها، مصاحبه‌ها و موضع‌گیری‌ها تبدیل کنند در سوچی این پرونده چند لایه سوریه بود که روی میز حسن روحانی از ایران، ولادیمیر پوتین از روسیه و رجب طیب اردوغان از ترکیه باز و بسته می‌شد.
اعتماد افزود: نشست ورشو با حاشیه‌های بی‌شمار آن و بیانیه‌ ای بی‌اثر به تاریخ پیوست و این در حالی بود که غیبت سران روسیه و ترکیه در این اجلاس قابل چشم‌پوشی نبود. در حالی که مایک پمپئو و جیمز متیس وزیر خارجه و معاون رییس‌جمهور امریکا در ورشو تلاش می‌کردند، ایران را بازیگری دردسرباز در منطقه غرب آسیا معرفی کنند، حسن روحانی در سواحل دریای سیاه و در مذاکرات دو و چندجانبه با همتاهای خود از ترکیه و روسیه نقشه راه پرونده سوریه را ترسیم می‌کرد. در حالی که عربستان، امارات و بحرین در نشست‌های حاشیه‌ای در ورشو، ایران را بازیگری غیرعربی می‌خواندند که در منطقه برای کشورهای عربی دردسرسازی می‌کند، ایران و ترکیه به عنوان دو کشور غیرعربی به بازیگرانی از این منطقه تبدیل شده‌اند که نقش خود را در پرونده سوریه حفظ کرده‌اند. در نهایت درحالی که رسانه‌های بین‌المللی در حال بررسی دستاوردهای نشست سران 3 کشور در سوچی هستند، کارشناسان ناکامی‌های امریکا و اسراییل در نشست ورشو را لیست می‌کنند.

اعتماد همچنین در یادداشتی نوشت: درحالی که در متن بیانیه پایانی اجلاس سوچی که در 17 بند موردتوافق سران 3 کشور ایران، روسیه و ترکیه قرار گرفت، تقریبا‌ تمامی دیدگاه‌ها و اهداف ایران که در متن سخنرانی روحانی در همین اجلاس و در قالب محورهای پیشنهادی پنج‌گانه مورد تاکید قرار گرفته بود، لحاظ شد، سران کشورهای حاضر در اجلاس ورشو به رهبری ایالات متحده، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی پس از ناکامی در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران، تغییرنام کنفرانس و معطوف کردن تمرکز از ایران به سایر مسائل منطقه و عقب‌نشینی‌های ناگزیری از این دست، درنهایت حتی نتوانستند درمورد یک بیانیه پایانی به اجماع برسند و در نهایت این اجلاس بدون اعلام نتیجه مشخص به کار خود خاتمه داد.

تارنمای خبرآنلاین در گزارش تحلیلی با عنوان 'ایران، بار دیگر آمریکا را ناکام گذاشت' و در پاسخ به این پرسش که چرا ورشو نقطه مقابل اجلاس سوچی بود؟ نوشت: نشست یک روزه سوچی روسیه که چهارمین نشست روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه محسوب می شود، با محوریت مبارزه مشترک با تروریسم منطقه ای و بازگرداندن آرامش، بازگشت آوارگان و برقراری ثبات سیاسی در سوریه انجام شد؛ نتایج مذاکرات موسوم به روند آستانه و آغاز فرآیندهای سیاسی داخلی، تمامیت ارضی، حاکمیت اراده عمومی مردم سوریه و همچنین همکاری در دوران بازسازی این کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت، این درحالی بود که اجلاس ورشو تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین تضییع حقوق فلسطینیان بود.

در این باره محسن پاک آیین دیپلمات پیشین کشورمان به خبرآنلاین گفت: اجلاس ورشو یک حرکت انفعالی و نمایش در مقابل اجلاس سوچی است. یعنی این اجلاس ورشو است که تحت الشعاع نشست سوچی قرار می گیرند چون بازیگران اصلی در سوچی جمع می شوند و کسانی که در ورشو هستند عملا از صحنه سوریه کنار گذاشته شده اند و تاثیرگذار نیستند.

** ویژگی و اهمیت نشست سوچی
روزنامه ایران نوشت: آنچه نشست روز پنجشنبه در سوچی را حائز اهمیت می‌کرد، تصمیم امریکا به خارج کردن نیروهایش از سوریه و قرار گرفتن بحران سوریه در نقطه پایانی و تصمیم‌گیری درباره اقداماتی است که کشورهای خارج از منطقه می‌کوشند از طریق آنها بر سرنوشت نهایی بحران سوریه تأثیر بگذارند.

همچنین به نوشته روزنامه اعتماد؛ «سوچی» و 3 کشور حاضر در این اجلاس، موفق شدند ابتکار عملی را که پیش از این، در اختیار امریکا و برخی کشورهای اروپایی و عربی بود، از کنترل آنها خارج کرده و در اختیار 3 کشور ایران، روسیه و ترکیه قرار دهند. به بیان دیگر درحالی که امریکا و متحدانش در ابتدا به‌دنبال فراهم کردن شرایط برای دوره گذار در سوریه و کنار گذاشتن اسد بودند، اکنون پس از برگزاری چند دور از نشست‌های سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در سوچی، ناگزیر به تغییر مشی شده و همزمان این 3 کشور حاضر در اجلاس سوچی هستند که به‌سمت اهداف خود در سوریه که همانا تثبیت اوضاع، بازگرداندن امنیت به منطقه و جلوگیری از تنش و خشونت باشد، نزدیک شده و هر روز نیز به این مهم نزدیک‌تر می‌شوند. هم‌اکنون شرایط در سوریه کاملا تغییر کرده و با وجود کارشکنی‌هایی که از سوی ائتلاف به رهبری امریکا صورت گرفت، اجلاس سوچی و 3 کشور ایران، روسیه و ترکیه در مسیر تحقق اهداف خود در راستای بازگشت امنیت به منطقه حرکت می‌کند.

«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل منطقه در تشریح دستاوردهای نشست سوچی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا اظهار کرد: دستاوردهای نشست سوچی را باید به دو قسمت (میدانی و سیاسی) تقسیم کرد. در محور میدانی با توجه به اینکه قرار است نیروهای ایالات متحده از شرق فرات خارج شوند، دولت سوریه به صورت خودکار باید مرحله جدیدی از کشورداری را تجربه کند. به گونه‌ای که بر اساس توافق‌های به عمل آمده پس از خروج آمریکا از شرق فرات، نیروهای دولتی سوریه برای تامین امنیت و برقراری آسایش در آنجا مستقر خواهند شد و این دستاورد میدانی مهمی برای دمشق به حساب می‌آید.
هانی‌زاده افزود: دستاوردهایی که در محور سیاسی به دست آمد، تا حدی زیادی می‎تواند اوضاع متشنج داخل سوریه را از حیث سیاسی آرام کند. به عنوان مثال قرار بر آن شد تا مشارکت احزاب مخالف غیر مسلح پس از عادی‌سازی اوضاع صورت بگیرد. این موضوع را باید یک گام موثر در عرصه سیاسی نظام سوریه دانست؛ چراکه با اجرایی شدن این توافق، نظام سیاسی سوریه از تک حزبی به چند حزبی تبدیل می‌شود که می‌تواند زمینه‌های وفاق ملی را فراهم کند. در مورد قانون اساسی و کمیته مختص به آن صحبت‌هایی میان طرفین صورت گرفت. باید توجه داشته باشیم که قانون اساسی جدید سوریه تاکنون دوبار مورد بازنگری قرار گرفته است اما مخالفت‌هایی با آن صورت گرفته است.

رضا امیری مقدم کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به برگزاری نشست سران کشورهای روسیه، ایران و ترکیه در سوچی با بیان این‌که 'از سال 2011 تا امروز به نظر نشست سوچی موفقیت‌آمیزترین پروسه سیاسی برای حل مساله سوریه بوده است' گفت: ترکیه در این روند با مخالفان دولت سوریه همراهی کرد و با دولت مرکزی سوریه مخالف بود اما اگر حمایت روسیه و ایران نبود، امروز شاهد همراهی ترکیه با روند آستانه نبودیم. همین که توانستند ترکیه را بخشی از راه‌حل تبدیل کنند، گام بسیار بزرگی برداشته شد. از طرفی مساله آتش بس، موضوع مهمی بود که محقق شد و این‌ها نشان‌دهنده موفقیت‌آمیز بودن نشست سوچی و روند آستانه است.

** وضعیت استان ادلب و مساله کردها
روزنامه ابتکار به تحلیل محتوای بیانیه سوچی پرداخت. در بخشی از این مطلب آمده است: برخی تحلیلگران معتقدند موضوع ادلب یکی از مهم‏ترین محورهای چهارمین دور گفت و گوها در سوچی بود. در همین راستا ششمین بند بیانیه سوچی تصریح می‌کند که سه کشور محکومیت و نگرانی جدی خود در ارتباط با تلاش‌های سازمان تروریستی هیئت تحریر الشام برای گسترش کنترل بر این منطقه را ابراز و توافق کردند به طور موثر با این تلاش‌ها مبارزه و برای کاهش موارد نقض در ناحیه کاهش تنش ادلب از طریق اجرای کامل توافقات در خصوص ادلب از جمله تفاهم‏نامه تثبیت وضعیت منطقه کاهش تنش ادلب مورخ 17 سپتامبر 2018 گام‌های واقعی بردارند. آنها همچنین بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبههالنصره و تمامی دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند، تصریح کردند.

'جشن استقبال از خروج امریکا' تیتر یک روزنامه اعتماد است که در ذیل آن آمده است: کارشناسان اعتقاد دارند که برای تهران، آنکارا و مسکو منفعت‌هایی در وداع نظامی امریکا از سوریه نهفته است. مخالفت ترک‌ها با شکل‌گیری منطقه خودمختار کردی در شمال سوریه که تا حدودی از حمایت واشنگتن برخوردار بود، باعث شد تا آنکارا این تصمیم کاخ سفید را به فال نیک بگیرد. روسیه و ایران نیز هدف تقویت حکومت مرکزی به اضافه بازگشت مناطق کردنشین به دولت سوریه را دنبال می‌کنند و بر همین اساس خروج امریکا از سوریه را در راستای تامین این هدف مطلوب می‌دانند.

اعتماد نوشت: هر چند که در آغاز بحران سوریه نقطه افتراق‌های ترکیه با ایران و روسیه این 3 کشور را در حالت تخاصم قرار داده بود اما به گفته کارشناسان امروز 3 کشور توانسته‌اند در معادله‌ای برد- برد مهره‌های منافع خود را به گونه‌ای بچینند که به بستری برای پایان دادن به اختلاف‌ها تبدیل شود. گفته می‌شود که این دور از مذاکرات نشان‌دهنده موافقت 3 کشور برای کمک به حفظ تمامیت ارضی سوریه و تسلط دولت مرکزی بر تمام مناطق از جمله مناطق کردنشین بود. هر چند که ترکیه همچنان در ظاهر می‌گوید، مخالف تداوم حضور بشار اسد در راس قدرت است اما به نظر می‌رسد در پشت پرده موافقت‌هایی در این باره میان 3 کشور صورت گرفته است.
دیدار سران 3 کشور در سوچی نخستین دیدار روسیه، ایران و ترکیه در این سطح پس از اعلام خروج نیروهای امریکایی از سوریه توسط دونالد ترامپ بود. اعلامی که در جریان گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با همتای ترک صورت گرفت و به استعفای وزیر دفاع کابینه ترامپ به نشانه اعتراض منتهی شد.

خبرگزاری ایلنا در تحلیلی نوشت: حضور ترکیه در ادلب یک چالش کاملاً جدی به حساب می‌آید که رجب طیب اردوغان نگرانی‌های خود در این مورد را در نشست سوچی بیان کرد؛ او همچنان کردها را تهدیدی برای امنیت ملی آنکارا می‌داند که به نظرم این موضوع نمی‌تواند توجیه مناسبی برای ادامه حضور ترک‌ها در ادلب باشد.
این تحلیلگر مسائل غرب ‌آسیا با بیان اینکه ایران و روسیه تعهدهایی در مورد تامین امنیت مرزهای مشترک سوریه و ترکیه داده‌اند، گفت: نگرانی‌های اردوغان در مورد کردها و خروج آمریکا از شرق فرات در نشست سوچی مطرح شد و در این رابطه مسکو و تهران متعهد شدند که اگر نیروهای ترکیه از سوریه خارج شوند، دولت سوریه امنیت مرزهای مشترک را تامین خواهد کرد. این موضوع باعث شد تا یک کمیته مشترک تا زمان استقرار نیروهای دولتی سوریه در مرزهای مشترک با ترکیه تشکیل شده و بر اوضاع نظارت داشته باشد تا نگرانی آنکارا تا حد زیادی کم شود. در این بین سه طرف به این جمع‌بندی رسیدند که تروریست‌ها باید از سوریه خارج شوند و آوارگان سوری به کشور خودشان برگردند

عبدالرضا فرجی راد، دیپلمات پیشین وزارت خارجه به خبرآنلاین گفت: نشست و گفت و گوها در راستای صلح و ثبات و امنیت در سوریه؛ هرچقدر بیشتر باشد می تواند بر رسیدن به توافقات صلح و هموار شدن مسیر آن موثر باشد. با توجه به اینکه در ادلب درگیری به وجود آمده و نیروهای سوری اندکی پیشروی کرده اند و تحرکاتی وجود دارد، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا میکند.

'بحران سوریه؛ اندر خم یک کوچه' عنوان یادداشتی از علی بیگدلی کارشناس امور بین الملل است که در روزنامه آفتاب یزد منتشر شده است. در بخشی از این یادداشت آمده است: این نشست در حالی برگزار شد که وضعیت کلی سوریه با توجه به سیاست‌ها‌ی متناقض آمریکا در رابطه با حضور خود در شمال سوریه در حالتی ابهام‌آمیز به سر می‌برد.کردهای شمال سوریه و رژیم صهیونیستی مخالف خروج آمریکا ازسوریه هستند و با ابزارهایی که دارند به دنبال افزایش فشار بر روی ترامپ هستند تا از این کار جلوگیری کند. دونالد ترامپ از قبل وعده خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را داده بود و حال که داعش تقریبا نابود شده است وقت عمل به این وعده است.
نگارنده در ادامه می افزاید: از طرف دیگر آمریکایی‌ها‌ بر سر مسائلی مثل کردهای سوریه با ترکیه اختلاف نظر دارند و حتی ترکیه را تهدید به اخراج از ناتو کرده‌اند.آمریکایی‌ها‌ در سالیان گذشته از کردهای شمال سوریه حمایت زیادی کرده‌اند و به دنبال فرصتی هستند تا بتوانند از آنها در راستای منافع خود استفاده کنند.اما مهم‌ترین خواسته ترکیه نابودی کردهای شمال سوریه است که معتقد است آنها تهدیدی مهم برای مرزهای ترکیه هستند.

** هیات همراه رئیس جمهوری در نشست سوچی
روزنامه شرق نیز در گزارش خود از این نشست نوشت: در این نشست حسن روحانی را جواد ظریف وزیر خارجه، اردکانیان وزیر نیرو، واعظی رئیس دفتر ریاست‌جمهوری، مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر ریاست‌جمهوری، حسین جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور سوریه و یمن و مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، همراهی می‌کردند؛ اما نزدیک‌ترین فرد به روحانی در چینش میز مذاکره سردار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بود. پیش‌تر نیز در یک نوبت سردار باقری در میز مذاکره بر سر سوریه حضور داشت. برخی تحلیل‌ها این حضور را نشانه مذاکره بر سر مسائل نظامی و آنچه روی زمین در سوریه می‌گذرد، می‌دانند.

یک کارشناس مسائل منطقه نیز در گفت‌وگو با ایسنا این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این پرسش که چرا حضور مقامات ارشد نظامی سه کشور در نشست سوچی ضروری است؟ اظهار کرد: با توجه به مساله آتش بس و جزئیات مربوط به بررسی نقشه‌ها و برنامه‌های مرتبط حضور این مقامات ضروری است. بالاترین دستاورد روند مذاکرات 'آستانه' آتش بس بوده و باید به دقت از آن محافظت شود.

** دیدار های دوجانبه در سوچی
تارنمای نامه نیوز در گزارشی با تیتر 'دیدار در سوچی؛ در جلسه محرمانه پوتین و روحانی چه گذشت؟' نوشت: رئیس جمهوری روسیه در دیدار با 'حسن روحانی' در حاشیه نشست سه‌جانبه سران در سوچی، وقوع حمله تروریستی در ایران را به رئیس جمهوری و ملت ایران تسلیت گفت.
'ولادیمیر پوتین' همچنین از ایران به خاطر نقش مثبت این کشور در حل و فصل بحران سوریه قدردانی کرد.
رئیس جمهوری ایران نیز به نوبه خود، تاکید کرد که روابط مسکو و تهران به سمت راهبردی شدن در حرکت است.

رسانه های اصولگرا
.........................
** نشست سوچی در مقابل کنفرانس ورشو
بنا به تحلیل وطن‌امروز این دور از گفت‌وگوهای سران ایران، روسیه و ترکیه درباره تحولات سوریه از آن جهت اهمیت بیشتری یافته بود که همزمان با آن نشست ورشو با موضوع تحولات خاورمیانه در حال برگزاری بود. با این حال اما کشورهای اثرگذار در تحولات منطقه غرب آسیا مانند ایران، روسیه و ترکیه در نشست ورشو غایب بودند تا خودشان که ابتکار عمل در منطقه بویژه سوریه را در اختیار دارند در سوچی گرد هم بیایند و درباره ایجاد ثبات و امنیت در سوریه همفکری و پس از آن اقدام کنند. از این رو، نشست سوچی، در مقابل نشست ورشو برگزار شد. اگر نشست ورشو تنها با صدور یک بیانیه پایانی میان آمریکا و لهستان به اتمام رسید اما کشورهای موثر و اثرگذار در تحولات غرب آسیا در نشست سوچی به توافقات مهمی درباره سوریه رسیدند؛ توافقاتی که محور آن تأکید بر پایبندی به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه بود و از همین رو اراده این کشورها برای حفظ حاکمیت ملی و مرزهای سوریه از روزهایی خبر می‌دهد که سوریه رنگ آرامش و پشت ‌سر گذاشتن بحران را خواهد دید.

به نوشته روزنامه جوان نیز همزمان با مذاکرات سوچی، کنفرانس دیگری در ورشو به رهبری امریکا در حال برگزاری بود و جالب این است که تمام تحلیلگران منطقه‌ای بر این نکته تأکید می‌کردند که تصمیمات اصلی در خصوص سوریه و منطقه خاورمیانه در سوچی گرفته می‌شود و نه در لهستان که تنها برخی از کشور‌های شکست‌خورده عربی در آن جمع شده‌اند.

مشرق نیوز به نقل از تارنمای میزان نوشت: همزمان با نشست ورشو، سران سه کشور مهم یعنی ایران، روسیه و ترکیه در خصوص یکی از مهم‌ترین مباحث غرب آسیا یعنی سوریه، تصمیمات مهمی اتخاذ کردند. دو صحنه رویارویی قطب بندی تحولات غرب آسیا یعنی ورشو و سوچی نشان داد که کلید تاثیرگذاری عملی بر تحولات منطقه در اختیار کدام کشورهاست.

** نقش بازیگران منطقه ای در وضعیت سوریه
به گزارش جهان نیوز به نقل از تسنیم، 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه در دیدار با 'رجب طیب اردوغان' همتای ترکیه‌ای خود گفت: من اطمینان دارم که ما می‌توانیم انگیزه جدیدی به عادی سازی اوضاع در سوریه، چه در عرصه زمینی و چه در چارچوب تلاش‌ها در جهت حل و فصل سیاسی-دیپلماتیک و از سرگیری گفت‌وگوها بین سوری‌ها بوجود آوریم. اگر ما فعالانه تلاش کنیم، خواهیم توانست درباره حل و فصل مشکلات کنونی در سوریه به توافق رسیده و به هدف خود برای ایجاد صلح و ثبات در این کشور دست یابیم.

مشرق نیوز به نقل از خبرگزاری مهر نوشت: رئیس جمهوری روسیه در دیدار با همتای ترکیه‎ای به وی اخطار داد که بدون جلب رضایت بشار اسد، حق ایجاد منطقه امن در خاک سوریه را ندارد. اخطار پوتین در حالی صادر شد که اردوغان پیش از ورود به نشست دوجانبه با وی، خطاب به خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که به هماهنگی‌هایی در خصوص ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نائل شود. اردوغان همچنین از عدم قطعیت درباره خروج آمریکا از سوریه سخن گفته بود.

خبرگزاری فارس در گزارشی به نقل از روزنامه 'حریت' ترکیه خبر داد: رئیس‌جمهور این کشور طی اظهاراتی گفته است که احتمال عملیات نظامی مشترک ترکیه، ایران و روسیه در استان ادلب سوریه وجود دارد.

** تضعیف نقش و جایگاه آمریکا در سوریه
روزنامه جوان در گزارشی با تیتر 'تپش نبض دیپلماسی منطقه‌ای در سوچی' نوشت: یک بار دیگر رؤسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه گرد هم آمدند، این بار در سوچی و به میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه تا آخرین تحولات سوریه را بررسی کنند؛ محوری که امروز تبدیل به اصلی‌ترین محور تصمیم‌گیری برای منطقه شده و نکته جالب این است که امریکا به عنوان اصلی‌ترین مدعی قدرت سخت و نرم در دنیا در این گروه حضور ندارد؛ اتفاقی که نشان می‌دهد برخلاف آنچه از ابتدا در ذهن طراحان جنگ سوریه قرار داشت، جایگاه امریکا نه تنها در منطقه خاورمیانه ارتقا نیافته بلکه نشانه‌های افول آن نیز از هم اکنون پدیدار شده است.

** رویکرد ایران در منطقه
علی حیدری کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی که خبرگزاری تسنیم اقدام به انتشار آن کرده نوشت: نشست‌های سوچی که در آن ریل گذاری بحران سوریه به سوی ثبات در حال انجام است و چهارمین دور آن نیز انجام گرفت، تازه‌ترین اقدام دستگاه سیاست خارجی کشور در منطقه برای تاثیر گذاری بیشتر در حل بحران‌ها و کسب نتایج سیاسی- اقتصادی از دستاوردهای نظامی است.
...سیاستی که در آن، بعد از ماموریت دستگاه نظامی کشور در راستای تهدید زدایی از کشور و نیز کمک به ایجاد حفظ دولت مستقر و ایجاد ثبات در کشورهای همسایه در مقابل گروه‌های تروریستی، نوبت به دستگاه سیاسی می‌رسد تا ضمن حفظ دستاوردهای نظامی، بتواند از آن برای رسیدن به دستاوردهای سیاسی و اقتصادی بهره برداری کند.

** بیانیه پایانی نشست سوچی
کیهان ضمن بازتاب سخنان رئیس جمهوری کشورمان در نشست سوچی نوشت: رؤسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه‌ای مشترک، بر پایبندی مستحکم و مستمر خود به حاکمیت ملی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین اهداف و اصول منشور ملل متحد تأکید کردند.
در این بیانیه همچنین تمامی تلاش‌ها به منظور ایجاد واقعیات جدید در صحنه میدانی به بهانه مبارزه با تروریسم را مردود شمرده و اراده خود برای ایستادگی در برابر مقاصد تجزیه‌طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز نمودند.
*گروه نشریات خبری
پژوهشم**9026**1181

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال