اجلاس عقیم ورشو

تهران- ایرنا- اجلاس ورشو در حالی پایان یافت که به رغم اظهارات ایران ستیزانه مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی، اجماع سازی علیه تهران به خوبی پیش نرفت و حتی در بیانیه پایانی نیز نامی از ایران برده نشد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، نشست دو روزه ورشو با صدور بیانیه ای کلی به کار خود پایان داد. اجلاس مورد نظر هر چند ذیل شعار فریبنده «صلح و امنیت در خاورمیانه» برگزار شد اما ائتلاف سازی علیه تهران را در دستور کار قرار داد و فرصت عرض اندام برای دشمنان ایران فراهم کرد.
تاکتیک فشار بر ایران به لیل نفوذ منطقه ای و توانمندی موشکی جمهوری اسلامی تنها یکی از اهداف برخی کشورهای حاضر در اجلاس ورشو به شمار می رفت تا بلکه از تداوم برجام و توسعه روابط ایران و جهان جلوگیری به عمل آید.
افزون بر آن، پیوند اعراب و اسرائیل، تعمیق شکاف بین کشورهای اروپایی، تقابل با گسترش دامنه نفوذ روسیه و چین از دیگر اهدافی بود که مقامات نزدیک به 60 کشور را به پایتخت لهستان کشانده بود؛ اهدافی ناهمسو که بازیگران حاضر در آن اجماع نظر نداشتند و هر کدام در جهت خواسته های خود از اجلاس استفاده می کردند.
در چنین فضایی علاوه بر مقامات آمریکایی، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و نمایندگان برخی دول عربی خاورمیانه فرصت را برای پیگیری اهداف خود و حمله لفظی علیه ایران مناسب دیدند. «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور که از بانیان برگزاری این نشست بودند، در متن و حاشیه آن سیاست های ایران هراسانه را ترویج دادند.
نتانیاهو نیز که همواره در پی بهره گیری از هر فرصتی برای ایراد سخنان ضدایرانی است در اجلاس وروشو همان رویه همیشگی را دنبال کرد. اما بازی او با کشورها عربی حاضر در اجلاس نیز در خور توجه بود. پس از پایان اجلاس، دفتر نتانیاهو ویدئویی 25 دقیقه ای در یوتیوب منتشر و بعد از دقایقی آن را حذف کرد؛ ویدئویی که در آن نمایندگان سه کشور عربی (عربستان، امارات و بحرین ) در حضور نخست ‌وزیر اسرائیل به ایران حمله لفظی می کردند.
پس از این بازی نتانیاهو با اعراب بود که «ترکی الفیصل» رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی چاره ای جز موضع گیری شتابزده نداشت و تاکید کرد که «ما هر‌گونه همکاری با اسرائیل را نفی می ‌کنیم». بنابراین نخست وزیر رژیم صهیونستی که با انتشار این ویدئو قصد داشت اعراب را در جبهه اسرائیل علیه ایران به تصویر بکشد، در دستیابی به هدف خود ناکام ماند.
از نگاه تحلیلگران سیاسی، اجلاس وروشو اجلاسی نبود که مقامات آمریکایی انتظار آن را می کشیدند. در این اجلاس که به ظاهر با هدف بررسی «صلح و امنیت در خاورمیانه» برگزار شده بود، بازیگران تاثیرگذار و درگیر در بحران های خاورمیانه همچون ایران، روسیه، ترکیه، عراق، لبنان، فلسطین و غیره حضور نداشتند!
غایبان نشست ورشو، آن اجلاس را بی اهمیت و عاری از آرمان های واقعی جهانی می دانستند که تنها در راستای منافع چند کشور متخاصم تدارک دیده شده است. به عنوان نمونه «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل در جمع شماری از خبرنگاران، اجلاس ورشو را «بی ارزش» دانست.
از طرف دیگر «خلا ناشی از حضور قدرت های بزرگ» در اجلاس ورشو احساس می شد که به نوبه خود به شدت از وزن اجلاس مورد نظر می کاست. در اجلاس ورشو علاوه بر روسیه، وزیر امور خارجه چین نیز در زمره غایبان به شمار می رفت؛ موضوعی که نشان می داد سیاست های سیاسی و اقتصادی کاخ سفید در سال های اخیر که «دونالد ترامپ» بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا تکیه زده در تقابل با منافع مسکو و پکن قرار دارد.
از دیگر غایبان بزرگ اجلاس ورشو، وزیران امور خارجه بازیگران موثر و گردانندگان اتحادیه اروپا مانند فرانسه و آلمان بودند. «جرمی هانت» وزیر خارجه بریتانیا نیز تنها با هدف حضور در جلسه ای مربوط به یمن در این کنفرانس شرکت کرد. مهمتر از همه «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه بود که از شرکت در این اجلاس خودداری نمود.
عدم حضور نمایندگان اتحادیه اروپا در اجلاس بروکسل را می توان از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد. نخست در ارتباط با برجام و دوم در ارتباط با آینده اتحادیه.
در ارتباط با برجام و ایران لازم به یادآوری است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، کاخ سفید تلاش های ناموفق و در عین حال چشمگیری برای همراه ساختن اروپایی ها به کار بست. اتحادیه ای که برجام را با امنیت و استقلال خود پیوند خورده می داند تا به امروز به این توافق معتبر بین المللی پایبند مانده است. از این رو وزرای خارجه سه کشور اتحادیه شامل انگلیس، آلمان و فرانسه روز پنجشنبه (11 بهمن ماه) با انتشار بیانیه ای از راه اندازی کانال ویژه مالی با عنوان «اینستکس» خبر دادند.
در ارتباط با آینده اتحادیه اروپا نیز کارشناسان معتقدند، اتحادیه ای یکپارچه و همگون راه را در مقابل یکه تازی ها و سیاست های تهاجمی ایالات متحده سد می کند. نزدیکی آمریکا با لهستان به بهانه جلوگیری از نفوذ روسیه در اروپای شرقی در عمل به شکاف بین کشورهای اروپایی منجر خواهد شد؛ هدفی که از نگاه مقامات اروپایی دور نمانده و لازم دیدند که از شرکت در اجلاس آمریکایی در قلب اروپا اجتناب کنند. با درک همین مسائل بود که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در آستانه برگزاری اجلاس ورشو، آن را نشستی دانست که « در همان ابتدا شکست خورده است».
پژوهش**9242**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال