اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا

تقابل قانونگذاران با ترامپ

تهران- ایرنا- اعلام وضعیت فوق العاده ملی از سوی رئیس جمهوری آمریکا بلوای سیاسی دیگری را در ایالات متحده به راه انداخت که باعث بسیج دموکرات ها و برخی جمهوریخواهان برای مقابله با «دونالد ترامپ» شد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، همانگونه که پیش بینی می شد رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته فرمان اعلام وضعیت اضطراری ملی را امضا کرد تا از این طریق بتواند هم از مسیر قانونی تلاش دموکرات ها را بی اثر سازد و هم هزینه ای لازم برای ساخت دیوار مرزی در جنوب این کشور با مکزیک را تامین کند.
ترامپ از مدت ها قبل خواستار بودجه 5.7 میلیارد دلاری برای ساخت دیوار آهنی در این مرز بود که با مخالفت نمایندگان دموکرات مجلس روبرو شد. همین موضوع تنش میان دو طرف را افزایش داد و از حدود 10 روز پیش از تعطیلات کریسمس، بخش هایی از دولت آمریکا که حدود یک میلیون کارمند و کارگر را شامل می شد به تعطیلی کشاند.
ترامپ اما در تاریخ 25 ژانویه (5 بهمن) با اعلام پایان موقت تعطیلی به دموکرات ها سه هفته فرصت داد تا بودجه مورد نظر وی را تامین کنند. البته یک هفته قبل اعلام شد دموکرات ها ضمن تعیین برخی پیش شرط ها در زمینه نحوه برخورد با مهاجران غیرقانونی تنها با حدود 1.4 میلیارد دلار از بودجه درخواستی و برای ساخت نزدیک به 100 کیلومتر دیوار موافقت کرده اند.
از همان ابتدا مشخص بود که این بودجه برای رئیس جمهوری جاه طلب و تمامیت خواه ایالات متحده راضی کننده نیست و وی توافق را نمی پذیرد. سرانجام ترامپ به وعده خود جامه عمل پوشاند و شب گذشته همزمان با پایان ضرب الاجل سه هفته ای، با اعلام وضعیت فوق العاده مجوز دریافت این بودجه برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک را به بهانه جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر صادر کرد.

**قانونگذاران آمریکا در مقابل ترامپ
انتقادهای تندی از سوی قانونگذاران، رسانه ها و تحلیلگران به این اقدام ترامپ صورت گرفته است. برخی از رهبران حزب دموکرات در سنای آمریکا این اقدام ترامپ را ناشی از بحران سازی های غیرواقعی دانستند. از آنجا که اعلام وضع فوق العاده موجب قدرت عمل بیشتر رئیس جمهوری می شود، نیازمند توجیه اعضای کنگره آمریکا است. البته با توجه به مخالفت های شدیدی که با این طرح حتی در میان جمهوریخواهان وجود دارد احتمال موفقیت کاخ سفید اندک خواهد بود.
روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت اعلام وضعیت اضطراری از سوی ترامپ باعث به راه افتادن تنش های قانونی در آمریکا شد. ترامپ که پس از حدود دو ماه جدال سخت با دموکرات ها به دنبال کسب موفقیت بر سر تامین بودجه طرح بود، اکنون قاچاق موادمخدر و نیز عبور مهاجران غیرقانونی و مجرمان از مرز مکزیک را تهدیدی برای امنیت ملی کشورش اعلام کرده تا اقدام یکجانبه خود را توجیه کند.
به نوشته این روزنامه، دموکرات ها با انتقاد شدید از سوءاستفاده غیرقانونی رئیس جمهوری از قدرت، اعلام کردند این تصمیم را با کمک جمهوریخواهانی که مخالف ترامپ هستند ملغی خواهند کرد.
روزنامه «لس آنجلس تایمز» هم اقدام تازه ترامپ را خطرآفرینی تازه وی تفسیر و عنوان کرد که دموکرات ها با آن موافقت نمی کنند. نمایندگان دموکرات اعلام کردند نه تنها با وضع اضطراری و تامین بودجه مورد نظر ترامپ مخالفند بلکه اقدام وی را در دادگاه مورد بررسی قرار می دهند. اتحادیه آزادی‌ های مدنی آمریکا هم بعد از این تحولات عنوان داشت اقدام رئیس جمهوری برخلاف قانون اساسی است و از این تصمیم ترامپ در دادگاه شکایت می کند.
تارنمای شبکه تلویزیونی «ان.بی.سی نیوز» هم از مقابله قانونگذاران دموکرات با اقدام تازه ترامپ خبر داد. به نوشته این رسانه، رئیس جمهوری آمریکا اکنون با انتقادهای تندی از سوی نمایندگان هر دو حزب روبرو شده است. دموکرات ها تاکید کرده اند هر راه حلی را که بتوانند برای به چالش کشاندن دونالد ترامپ به کار می گیرند.
در گزارش تارنمای ان.بی.سی نیوز می خوانیم: ترامپ اکنون با اعلام وضع اضطراری می تواند حدود 8 میلیارد دلار بودجه را به طرح ساخت دیوار و برخی تاسیسات امنیتی در مرزهای جنوبی آمریکا اختصاص دهد. با اینکه برخی از اعضای کنگره ترامپ را به انتشار خبرهای جعلی و سوء استفاده از آن ها برای اعلام وضع فوق العاده متهم کرده اند اما به نظر می رسد رئیس جمهوری آمریکا هم هر تصمیمی را که کنگره اتخاذ کند، وتو خواهد کرد.
روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت دموکرات ها برای مقابله با وضعیت اضطراری اعلام شده از سوی ترامپ به یک قانون قدیمی آمریکا متکی هستند. با این حال، رئیس جمهوری آمریکا اکنون می تواند بودجه های فدرال وزارت دفاع این کشور را برای ساخت دیوار مرزی مورد استفاده قرار دهد.
حتی خود ترامپ هم در سخنرانی شب گذشته خود پیش بینی کرد که برخی قضات دادگاه به ویژه در مجمع وکلای لیبرال موسوم به liberal Ninth Circuit علیه وی وارد عمل می شوند. وی ابراز امیدواری کرد در نهایت دادگاه عالی به نفع وی رای خواهد داد. البته تجربه تاریخی در آمریکا ادعای ترامپ را تصدیق می کند زیرا طی سالیان گذشته تنها در یک مورد دادگاه عالی اعلام وضعیت فوق العاده از سوی رئیس جمهوری را منتفی اعلام کرد. این اتفاق در سال 1952 و دوره ریاست جمهوری «هری ترومن» و در قضیه منابع و درآمدهای معادن فولاد رخ داد. در آن زمان رئیس جمهوری آمریکا به دنبال ملی کردن این صنایع به بهانه جنگ در کره بود.
ممکن است مشابهت هایی میان پرونده ترومن و ترامپ وجود داشته باشد اما در سال 1976 کنگره به رئیس جمهوری قدرت فوق العاده ای را در زمینه اعلام وضعیت اضطراری ملی داد. با این حال «آدام شیف» سناتور دموکرات اعتقاد دارد اگر هری ترومن نتوانست در زمان جنگ برخی صنایع را ملی کند رئیس جمهوری کنونی هم این قدرت را ندارد که با اعلام وضع فوق العاده میلیاردها دلار را برای ساخت دیوار صرف کند.

** اشتباه محاسباتی دموکرات ها
با وجود تحلیل هایی که به آن اشاره شد، برخی رسانه ها و تحلیلگران اعتقاد دارند شرایط ترامپ در تقابل شکل گرفته میان وی و قانونگذاران آمریکایی به نفع کاخ سفید تمام می شود. به همین دلیل روزنامه واشنگتن پست به دموکرات ها هشدار داد در این شرایط باید بسیار محتاطانه عمل کنند و نباید تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 باعث شوند ترامپ به پیروزی بزرگی در یک جدال قضایی پراهمیت دست پیدا کند زیرا ممکن است بازنده کلی این شرایط باشند و همه چیز به ضرر آن ها تمام شود.
در این ارتباط، تارنمای شبکه خبری «بلومبرگ» چنین تحلیل کرد: توافقی که دموکرات ها برای ساخت دیوار امضا کردند احتمال اعلام وضعیت فوق العاده را بیشتر کرد. در واقع آن ها با 1.375 میلیارد دلار بودجه برای این طرح موافقت کردند و ترامپ را به این فکر انداختند تا بقیه را از دیگر منابع فدرال تامین کند.
بنابر این تحلیل، دموکرات ها این موضوع را در نظر نداشتند که با امضای آن توافق، در حقیقت موانع قانونی برای اعلام وضعیت اضطراری از سوی ترامپ را محدود و تضعیف می کنند. از نظر قوانین آمریکا کنگره این قدرت را دارد تا قوانین را تصویب کند و به نهادهای اجرایی بگوید که برای انجام چه کارهایی بودجه دارند. اگر کنگره مسیر مخالفت با رئیس جمهوری را انتخاب کند، وی می تواند از منابع دیگر بودجه ساخت دیوار را تامین کند گویی که کنگره وجود ندارد.
حال ممکن است که دموکرات ها در دادگاه از ترامپ به علت اقدام علیه خواست کنگره شکایت کنند. دموکرات ها با اختصاص حدود 1.4 میلیارد دلار برای ساخت دیوار، فضا را به نفع ترامپ گل آلود کردند. وکلای رئیس جمهوری آمریکا اکنون می توانند اعلام کنند که کنگره از ساخت دیوار حمایت کرده است ولی بودجه کافی را در نظر نگرفته است و وی اختصاص منابع بیشتر برای این اقدام را ضروری می داند.
پژوهش**9130**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال