با تکرار اتهامات نشست ورشو در مونیخ،

معاون رئیس جمهوری آمریکا: اروپا از برجام خارج شود

تهران – ایرنا – معاون رئیس جمهوری آمریکا امروز(شنبه)درجریان سخنرانی درکنفرانس امنیتی مونیخ بار دیگرخواهان خروج کشورهای اروپایی از برجام شد.

به گزارش رسانه های غربی، مایک پنس در سخنرانی خود بار دیگر از کشورهای اروپایی امضا کننده برجام خواست تا از این توافق خارج شده و بر تهران فشار وارد کنند.
دولت دونالد ترامپ روز 18 اردیبهشت ماه سال جاری کشورش را از توافق 1+5 با ایران خارج کرده و تحریم ها را علیه کشورمان بازگرداند.این اقدام با انتقاد شدید دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی مواجه شده و آنها اعلام کردند که به این توافق پایبند می مانند.
کشورهای اروپایی ضمن فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از شرکت های خود در تجارت با ایران، همچنین سازوکار مبادلات تجاری با ایران را نیز برای تجارت ایران با سایر کشورها و اروپا فعال کردند.
پنس با تکرار اتهامات گذشته و تکراری مقامات آمریکایی، ایران را متهم به یهودی ستیزی و حمایت از تروریسم کرد و مدعی شد که این بزرگترین تهدید تروریستی و مانعی برای صلح در منطقه است.
به گزارش ایرنا، صدراعظم آلمان و وزارت امور خارجه فرانسه پیش از سخنرانی معاون رئیس جمهوری آمریکا، امروز بار دیگر بر حمایت خود از برجام تاکید کردند.
پیش از این فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بر پایبندی این اتحادیه به برجام تاکید کرده بود.وی دیروز(26 بهمن)در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت حفظ توافق هسته‌ای با ایران 'مساله‌ای امنیتی است'.
کنفرانس سالانه مونیخ از دیروز 26 بهمن آغاز شده و فردا 28 بهمن پایان می یابد.
پیشتر برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران در خصوص سخنرانی مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در نشست ورشو و تفاوت اساسی اروپا و آمریکا در تعامل با ایران افزوده بود: مطمئنا در خصوص توافق هسته ای با اروپایی ها اختلاف نظر داریم و به این توافق رسیدیم که به توافق نرسیم.
پنس در سخنرانی امروز خود کره شمالی را متهم کرد که در سال 2017 به فعالیت های خطرناک موشکی مشغول بود در صورتیکه به ادعای وی این کشور به خاطر دیپلماسی دونالد ترامپ فعالیت هایش را متوقف کرده است.
وی گفت که به ترامپ تضمین داده شده که کره شمالی غیر هسته ای خواهد شد و رئیس جمهوری آمریکا امیدوار بوده و صلح را امکانپذیر می داند.
پنس افزود:ما تا زمانی که به غیرهسته ای شدن کامل، نهایی وقابل راستی آزمایی کره شمالی دست یابیم، محکم و استوار خواهیم ماند.
معاون ترامپ در این سخنرانی به اوضاع ونزوئلا نیز اشاره کرد و خواهان رهبری جدید برای این کشور شد.
پنس بدون اشاره به فشارهای واشنگتن برکارآکاس و مشکلات اقتصادی ناشی از آن برای مردم ونزوئلا، نیکلاس مادورو را دیکتاتور خواند و ضمن تکرار درخواست آمریکا برای برکناری وی، از اتحادیه اروپا خواست تا خوان گوایدو رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهوری انتقالی ونزوئلا به رسمیت بشناسد.
وی ادامه داد: همان‌طور که ترامپ گفته، ما مشکلات بسیار زیادی در مبادلات تجاری با چین داشتیم. برای رسیدگی به این موضوع تعرفه‌های کالاهای چینی را بالا بردیم و می‌توانیم این تعرفه‌ها را بیشتر هم بکنیم.امید داریم که مذاکرات ما در چین به پیشرفت واقعی بیانجامد تا به شکل آزاد و عادلانه با هم تجارت کنیم.ما براساس احترام متقابل امیدواریم روابط مان با چین پیشرفت کند.چین جایگاه ویژه‌ای برای ما دارد و اگر می‌خواهد این جایگاه را حفظ کند باید به حقوق بشر احترام بگذارد.
اروپام**3092**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال