رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک:

پروژه‌ بین‌المللی درمان یک بیماری ژنتیک اجرا می شود

تهران - ایرنا - رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست ‌فناوری از اجرای یک پروژه تحقیقاتی بین المللی برای درمان یک بیماری شایع ژنتیک در کشور خبر داد اما اشاره ای به نام این بیماری نکرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه ایرنا، مصطفی مطلبی امروز - شنبه - در مراسم رونمایی از موش مدل هموفیلی با فناوری کریسپر که در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک برگزار شد، افزود: در این پژوهشگاه سه پژوهشکده زیست‌فناوری پزشکی، زیست فناوری کشاورزی و زیست فناوری صنعت و محیط زیست، تاسیس شده است.
وی ادامه داد: محققان این پژوهشکده ها بر این تلاش هستند تا با انجام تحقیقات منسجم، هدفمند و مشتری محور به نیازهای جامعه پاسخ دهند.
وی اظهار کرد: این پژوهشگاه در نظام رتبه ‌بندی سایماگو در سال 2018 در رتبه اول قرار گرفت، و یکی از دستاوردهای این پژوهشگاه استفاده از فناوری کریسپر به عنوان یکی از فناوری ‌های مدرن در حوزه ژنتیک بوده است.
به گفته وی با استفاده از این تکنیک می‌توان با دقت بسیار بالا و در زمان کوتاه، ژنی را وارد ژنوم موجودات کرد و از این طریق راهکارهایی برای درمان بیماری ‌های ژنتیک ارائه داد.
مطلبی با تاکید بر اینکه بسیاری از بیماری‌ های ژنتیکی با استفاده از این تکنیک قابل درمانند، افزود: این پژوهشگاه با اجرای یک پروژه بین ‌المللی در صدد درمان یکی از بیماری ‌های ژنتیکی شایع در کشور است که مطالعات آن هم ‌اکنون در دستور کار محققان این پژوهشگاه است.
وی خاطر نشان کرد: جزئیات کامل این مطالعات در آینده اعلام خواهد شد.
مطلبی به تولید موش مدل هموفیلی اشاره و اظهار کرد: این موش تولیدشده مبتلا به بیماری هموفیلی نوع A است که در این نوع، فاکتور انعقادی 8 معیوب و غیر فعال است.
وی با بیان اینکه در گذشته محققان این پژوهشگاه به تولید فاکتور 8 دست یافته بودند، گفت: برای تست پیش ‌بالینی این فاکتور نیاز به حیوانات مدل داشتیم. مطالعاتی در این زمینه انجام شد و با استفاده از تکنیک کریسپر موش ‌هایی را تولید کردیم که فاکتور 8 در آنها غیرفعال شده است.
به گفته رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، از هر 5 تا 10 هزار مرد یک نفر به بیماری هموفیلی نوع A مبتلا است و درمان این بیماری نیز بسیار پرهزینه خواهد بود.
این مسئول با تاکید بر اینکه تولید موش‌های هموفیلی در قالب یک پروژه کلان و با حمایت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ستاد توسعه سلول‌های بنیادی اجرایی شد، اظهار کرد: با دستیابی به این دانش فنی امکان تولید مثل موش‌های مبتلا به هموفیلی فراهم شده است.
9492 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال