از جنگنده و ناوشکن تا کلت کمری؛ همه ساخت ایران

تهران- ایرناپلاس- وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی، اطلاعاتی از مجموعه سلاح‌های داخلی شامل انواع جنگنده، پهپاد، بالگرد، ناوشکن، قایق تندرو، خودرو زرهی و اسلحه انفرادی که طی این سال‌ها ساخته شده، منتشر کرده است.

40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای بسیاری در عرصه‌های مختلف ازجمله صنایع دفاعی داشته است. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حال حاضر دارای 9 سازمان عمده تحقیقاتی، صنعتی، تولیدی و خدماتی است که طراحی، ساخت و تأمین انواع سلاح‌ها، مهمات، تجهیزات و ملزومات و همچنین خدمات موردنیاز نیروهای مسلح را بر عهده دارند. محصولات و خدمات تولیدی از سوی سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع ضمن تأمین نیازمندی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به 43 کشور جهان در آسیا، اروپا و آفریقا صادر می‌شود. در همین راستا، نگاهی به دستاوردهای دفاعی چهار دهه گذشته، خالی از لطف نیست.

پایگاه فضایی امام خمینی(ره)، نخستین پایگاه سکو ثابت جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود که کلیه مراحل آماده‌سازی، پرتاب، کنترل و هدایت ماهواره‌برها را بر عهده دارد.

پهپاد تاکتیکی مسلح مهاجر 6، این پهپاد قدرت انجام مأموریت‌های شناسایی، مراقبت و رزمی با شعاع عملیاتی گسترده و مداومت پروازی بالا را دارد تا نیروهای نظامی بتوانند عملیات مراقبت، شناسایی و انهدام اهداف موردنظر را انجام دهند.

پهپاد راهبردی فطرس، یکی دیگر از دستاوردهای این عرصه است که دارای شعاع عملیاتی تا 2000 کیلومتر ، سقف پرواز 25000 پا و قابلیت 16 تا 30 ساعت پرواز مداوم قادر است علاوه‌بر مأموریت‌های شناسایی و مراقبت با مسلح شدن به موشک‌های هوا به سطح و انواع راکت‌ها، مأموریت‌های رزمی را انجام دهد.

هواپیمای جت مافوق صوت دوکابین صاعقه 2، توان مأموریت پشتیبانی، انجام مأموریت‌های تاکتیکی و آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته را دارد . بالا بردن قدرت رزمی این هواپیما با به‌کارگیری سامانه‌های الکترواویونیک و سلاح پیشرفته امکان آموزش پیشرفته را برای جنگنده‌های سنگین موجود یا جدید فراهم کرده است .

جنگنده کوثر یک هواپیمای شکاری رهگیر با مأموریت پشتیبانی نزدیک از حوزه رزم زمینی است. این جنگنده تجهیزات الکترونیکی پیشرفته، توان نصب انواع موشک‌ها و بمب‌های موردنیاز صحنه رزم را دارد. این هواپیما با اتکا به توان، دانش و تجهیزات بومی و داخلی ساخته شده است.

بالگرد ملی صبا 248، توسط شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگرد ایران، وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است. استفاده از فناوری‌های مربوط به حوزه ناوبری، هدایت و سامانه‌های مکانیکی، کارکرد قابل‌قبول در حالت یک موتور خاموش، قابلیت اطمینان بالا، صدا و ارتعاشات کم و سرعت بالا، قابلیت عملیاتی در محدوده دمایی 25- تا 55 درجه سانتی‌گراد و بدنه آئرودینامیکی از ویژگی‌های منحصربه فرد این بالگرد است.

سامانه آتش‌نشانی هوایی پیشرفته سنگین، یک فروند هواپیمای جت آتش‌نشان است که می‌تواند 18 تن آب را در مدت کوتاه 5 ثانیه بر روی مساحت تعیین شده مورد حریق با رعایت الگوی مناسب تخلیه کند. این سامانه به‌گونه‌ای طراحی شده که آب پرحجمی را در مخازن تحت فشار با جداره‌های نازک نگهداری و حمل می‌کند و توسط یک فروند جت در طول پرواز به‌سرعت مخزن را تخلیه کرده و تحت تأثیر ناخواسته تلاطم سیال و تغییر وزن قرار نمی‌گیرد. این جت آتش‌نشان می‌تواند برای اطفای حریق‌های گسترده و بحران‌های زیست‌محیطی ازجمله مقابله با ریزگردها استفاده کرد.

داک شناور دو هزار تنی گیلان با نمونه‌های خارجی آن برابری می‌کند و ضریب ایمنی بالا به لحاظ استحکام سازه‌ای، توانمندی حمل و بالابری شناورها تا 2000 تن، از ویژگی‌های شاخص آن است.

ناوشکن پیشرفته «دماوند» از جدیدترین تجهیزات ناوبری و سیستم‌های پیچیده دفاعی برخوردار است. خط تولید آن از اواخر سال 85 در صنایع دریایی شهید تمجیدی راه‌اندازی و در سال 91 تکمیل و به آب انداخته شد.

زیردریایی غــدیر به‌منظور انجام عملیات در آب‌های کم‌عمق طراحی و ساخته شده است و دارای سیستم تحرک، رانش، انتقال قدرت و گیربکس ، سامانه یکپارچه سیستم و سلاح ،سامانه یکپارچه سوناری، سامانه پریسکوپ، سامانه رادار، سامانه هدایت و ناوبری و سامانه مدیریت نبرد است.

سپر، جدیدترین ناو موشک‌انداز ، ناو سپر 47 متر طول، سه متر و 90 سانتی‌متر ارتفاع، حداکثر 35 گره دریایی سرعت دارد و مجهز به انواع سلاح‌های پیشرفته بومی‌سازی‌شده، ازجمله سامانه موشکی سطح به سطح، توپ‌های 76 و 40 میلی‌متری و رادار کنترل آتش با قابلیت ردیابی جنگنده‌ها و موشک‌های کروز است.

شناورهای تندرو ، ده‌ها فروند شناور تندرو کلاس عاشورا، ذوالفقار توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در بندرعباس ساخته شده است و در اختیار نیروی دریایی سپاه پاسداران قرار گرفته است.

قایق تندرو ذوالفقار، از پیشرفته‌ترین تجهیزات الکترونیک، مخابراتی و اپتیکی و دارای سرعت و قدرت مانور قابل‌توجهی است. طراحی این قایق با توجه به شرایط آب و هوایی و ویژگی‌های منطقه خلیج فارس انجام شده است.

خودروی سنگین راهکنشی، قابلیت حمل انواع لانچر، موشک، رادار، راکت و پست‌های فرماندهی را دارد. سیستم تعلیق مستقل و محورهای متحرک این امکان را می‌دهد تا این خودرو در مناطق ذوعارضه و صعب‌العبور، بسیار قوی و نرم عمل کند و انتقال شتاب به سامانه مورد حمل را به حداقل برساند.

خودرو زرهی ضد مین و ضد کمین «طوفان» دارای قابلیت مقاومت در برابر انفجار مین و تله‌های انفجاری با قدرت چندین کیلوگرم TNT و سطح حفاظت در برابر گلوله‌های مختلفِ هسته فولادی است. این خودرو به‌گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر تحرک بالا و توانمندی عبور از موانع عارضه دار، قابلیت عبور از کانال آب با عمق 1.5 متر و عبور از موانع عمودی 50 سانتی‌متر را دارد؛ با اتکا به چرخ‌های پنچررو می‌تواند عملیات‌های خود را ادامه دهد و برای ترک محل درگیری در حالت پنچری چرخ‌ها تا شعاع 50 کیلومتری حرکت کند. علاوه بر این، قابلیت حمل 10 سرنشین را دارد.

تانک کرار، تانک پیشرفته بومی با قابلیت و توانمندی‌های فراوانی است که توان اجرای راهبردها را دارد.

موتور ملی توربوجت ایرانی، نخستین موتور توربوجت ملی است که قابلیت عملکرد پروازی تا ارتفاع 50 هزار پا، مجهز به سامانه‌های مختلف با قابلیت نصب روی انواع پرنده‌های با وزن برخاست حداکثر 10 تن را داراست.

علاوه بر این‌ها، می‌توان به دو سلاح ملی خیبر و زعاف (کلت کمری) اشاره کرد. خیبر نخستین سلاح انفرادی ملی است که علاوه بر سه وضعیت شلیک ضامن، تک تیربار و رگبار، مجهز به سیستم جدید سه تیر است. زعاف نیز یک کلت کمری 9 میلی‌متری با اتکا به فناوری‌های پیشرفته نظامی، خاص نیروهای نظامی و انتظامی طراحی و ساخته شده است.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال