معاون بهزیستی در گفت و گو با ایرنا:

115هزار معلول و سالمند در خطر تعطیل مراکز نگهداری هستند

تهران- ایرنا- معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با ابراز نگرانی نسبت به تعطیل مراکز نگهداری تحت پوشش این سازمان به دلیل مشکلات مالی، گفت: 115 هزار معلول و سالمند از خدمات این مراکز بهره مند می شوند و هر کدام از این مراکز که تعطیل شوند، مشکلات زیادی را به وجود می آورند.

حسین نحوی نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مراکز نگهداری بدون پشتوانه، وام و تسهیلات با سرمایه شخصی، کار دولت را انجام می دهند بنابراین نباید کاری کنیم که ورشکست شوند.
وی خاطرنشان کرد: 17هزار مجهول الهویه در مراکز شبانه روزی تحت پوشش بهزیستی نگهداری می شوند؛ اغلب این افراد خانواده دارند که رها می شوند و قوه قضائیه حکم می دهد که این افراد به مراکز بهزیستی آورده شوند.
وی اضافه کرد: اغلب خانواده ها در برابر این افراد مسئولیتی نمی پذیرند. البته هویت برخی از آنان مشخص می شود اما برخی دیگر حتی شناسنامه هم ندارند و اگر اتفاقی برای آنان پیش بیاید صاحب پیدا می کنند تا دیه بگیرند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: افراد مجهول الهویه هیچ کمکی و همچنین ارتباط عاطفی با خانواده خود ندارند و همه بار آنان به دوش مراکز بهزیستی است.
نحوی نژاد تصریح کرد: حتی بیمارستان ها نیز افراد مجهول الهویه را پذیرش نمی کنند و باید یک مراقب 24 ساعته داشته باشد تا بیمارستان ها این افراد را پذیرش کنند.
وی اظهار داشت: مراکز نگهداری بهزیستی با مشکلات مادی روبه رو هستند، بهزیستی به این مراکز ماهانه به ازای هر مجهول الهویه، 640 هزارتومان یارانه می دهد که به 770 هزار تومان افزایش یافته اما مابه التفاوت آن را نداریم پرداخت کنیم.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: هزینه واقعی نگهداری یک فرد مجهول الهویه در مراکز، ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومان است و اگر این وضع ادامه پیدا کند نگران هستیم که بسیاری از مراکز را تعطیل کنیم.
به گفته نحوی نژاد، در حال حاضر یک میلیون و 560 هزار معلول در سامانه بهزیستی ثبت شده اند و 15 هزار سالمند در مراکز نگهداری سالمندان نگهداری می شوند.
اجتمام *9185 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال