چهره جدید مغولستان، راهی متفاوت از کشور گشایی

پکن - ایرنا - مغولستان کشور کوچکی که روزی با رهبری چنگیزخان نخست چین را فتح کرد آنگاه به ایران و اروپا تاخت و همه جا را ویران کرد اکنون مسیر دیگری را برای شکوفایی اقتصادی در پیش گرفته، راهی که خیلی متفاوت از کشور گشایی های چند قرن پیش مغول ها است.

به گزارش ایرنا، مورخان، فتح ایران و آسیای میانه توسط مغول‌ها را از فجیع‌ترین وقایع تاریخ می‌دانند که شمار زیادی از مردم این مناطق در پی این هجوم‌ها کشته شدند اما پس از چنگیز و فرزندانش سرزمین مغولستان گمنام ماند هرچند امپراتوری‌هایی مانند ایلخانان ایران و امپراتوری مغولی هند در بیرون از مرزهای تاریخی مغولستان مدت‌ها به حیات خود ادامه دادند.
اما این کشور اکنون سال ها بعد از کشور گشایی های چنگیزخان، راهی متفاوت را در پیش گرفته است و می توان گفت یکی از کشورهای آرام و به دور از هرگونه مسایل سیاسی و اقتصادی روز است.
مغولستان که در همسایگی چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد این روزها به فکر رشد اقتصادی است و توانسته است در زمینه آزادسازی اقتصادی گام های بلندی بردارد اما هنوز این کشور از جایگاه چندان مقبولی برخوردار نیست.
امتیاز مغولستان از لحاظ آزادی اقتصادی 55.4 درصد است که به این ترتیب این کشور در سطح جهانی در زمینه آزادی اقتصادی در جایگاه 126 قرار دارد بررسی ها نشان می دهد اگر مغولستان بتواند در زمینه سرمایه گذاری دولتی و جذب سرمایه گذاری خارجی گام های بلندتری بردارد از شرایط بهتری از لحاظ رشد اقتصادی در منطقه و جهان برخوردار خواهد شد.
کشوری که زمانی داعیه کشورگشایی و جهان شمولی داشت امروز در منطقه خود و در میان 43 کشور در رده 29 قرار دارد و امتیازات آن به مراتب پایین تر از دیگر کشورهای آسیا و اقیانوس آرام است.
بعد از فروپاشی شوروی، اصلاحات اقتصادی در دستور کار این کشور محصور در خشکی قرار گرفت و پس از آن اقدامات دولت برای جذب سرمایه های خارجی بخصوص در بخش های معدنی شروع شد.
فراز و فرودهای سیاسی در مغولستان مشکلات فراوانی برای جذب سرمایه خارجی ایجاد کرده است دولت می کوشد تا بار دیگر با سیاست های اصلاحاتی، دریافت وام و بازپرداخت بدهی های خود اعتماد سرمایه گذاران را به بازار جلب کند.
از سوی دیگر دولت باید روی مبارزه با فساد متمرکز شود نرخ بدهی های خود را کاهش دهد از تنش های سیاسی جلوگیری به عمل آورد و همزمان برنامه های مختلفی برای جذب سرمایه های خارجی داشته باشد.
'شیائو چن' از کارشناسان مسایل مغولستان می گوید: این کشور در زمینه اقتصادی گام هایی برداشته است برای مثال در سال 1992 میلادی قانون اساسی اصلاح شد و نظام تک حزبی کمونیستی جای خود را به چند حزبی دمکراسی داد.
به گفته وی حزب مردم در سال 2016 میلادی موفق شد اکثریت را در پارلمان بدست آورد و در سال 2017 میلادی 'خاتماگین باتولکا' رییس جمهوری مغولستان شد و از آن زمان اقتصاد، تجارت، سرمایه گذاری و گشودن بیشتر بخش های معدنی به روی سرمایه های خارجی در دستور کار کشور قرار گرفت.
این تحلیلگر چینی افزود: مغولستان توانسته است با جلب نظر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به عنوان ناظر، به این سازمان ملحق شود و تلاش می کند تا عضویت رسمی سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام موسوم به 'آپک' را هم بدست آورد.
استقلال قوه قضاییه همیشه موضوعی جنجالی در مغولستان بوده و این بخش از کشور در معرض مداخله های سیاسی بوده و باعث شده است تا فراز و فرودهای سیاسی به یک نقطه منفی برای توسعه اقتصادی کشور تبدیل شود.
به همین سبب امروز موضوع فساد و البته ریشه دار شدن این پدیده در مغولستان به یک مساله بسیار حساس تبدیل شده است و از آنجا که نهادهای قضایی و حقوقی نتوانسته اند عملکرد قابل قبولی در این راستا داشته باشند، دولت نتوانسته برخی از اصلاحات مورد نظر در عرصه اقتصاد و تجارت را اجرا کند.
دولت مغولستان با بدهی های سنگینی روبرو است به گونه ای که کسری بودجه کشور 9.2 درصد از رشد اقتصادی را شامل می شود و بدهی عمومی نیز معادل 83.2 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی است.
کارشناسان می گویند ایجاد چارچوب حقوقی، استقلال قوه قضایی، برخورد با فساد به صورت ریشه ای، اصلاحات حقوقی، راهبردهای جسورانه تجاری و اقتصادی، توسعه بخش های معدنی و کشاورزی، راهکارهایی برای جذب سرمایه مستقیم خارجی، توسعه منابع انرژی، بهبود نظام پزشکی و تامین اجتماعی و همچنین جلوگیری از رکود اقتصادی از جمله اقداماتی است که دولت برای پیش بردن رشد اقتصادی در مسیری سالم و پایدار به آنها نیاز دارد.
مجموع ارزش تجارت خارجی مغولستان شامل صادرات و واردات این کشور 116.6 درصد از کل رشد ناخالص داخلی را شامل می شود و دولت بسیار امیدوار است بازارهای مالی و بانکی را نیز فعالتر کند و اجازه دهد تا مردم به خدمات بانکی دسترسی بهتری داشته باشند.
'محمد کشاورز زاده' سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین که به عنوان سفیر اکرودیته در مغولستان نیز منصوب شده است، در مورد توسعه روابط با این کشور اظهار امیدواری کرد روابط دو کشور در آینده نزدیک نیز وارد فاز جدیدی شود و تهران و اولان باتور بتوانند در زمینه های اقتصادی بیشتر همکاری کنند.
مغولستان به عنوان یکی از بزرگترین تولید کننده های گوشت دام دنیا به دنبال فرصت های جدید صادراتی است و یکی از بازارهایی که مورد توجه این کشور قرار گرفته است بازار ایران است به همین دلیل ذبح حلال دام در این کشور از 6 ماه پیش با هدف صادرات گوشت به بازار ایران شروع شده است.
رویترز چندی پیش در گزارشی نوشته بود با توجه به اینکه در ایران مصرف گوشت بیشتر از تولید آن است و از طرف دیگر مغولستان یکی از تولید کنندگان بزرگ گوشت و دارای منابع دامی زیادی است مغول ها به دنبال این هستند که وارد بازار گوشت ایران شوند و دام های خود را به این کشور صادر کنند.
آمارها نشان می دهد مغولستان دارای 30 میلیون دام ریز است که تعداد آن حتی از کشوری مانند نیوزیلند بیشتر است اما با این وجود این کشور تا کنون نتوانسته است بازار مناسبی برای گوشت خود پیدا کند و بازار ایران می تواند شروع خوبی برای این کشور باشد.
با این حال جدا از مسایل دامی و کشاورزی، مغولستان در حال تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد اولیه معدنی در جهان است در زیر زمین این کشور، بزرگترین معدن مس جهان و دومین معدن بزرگ اورانیوم دنیا نهفته است، این دو معدن و معادن بزرگ طلا، فلزات نایاب و ذغال سنگ، یک ثروت عظیم طبیعی را برای مغولستان به وجود می آورد که ارزش آن بیش از 1300 میلیارد دلار برآورد می گردد.
مغولستان همچنین سرزمینی است محصور بین دو دو قدرت بزرگ آسیایی، یعنی چین و روسیه و اقتصاد آن که هنوز هم اقتصادی مبتنی بر کشاورزی، دامداری و استخراج مواد اولیه معدنی است بیشتر به این دو کشور وابسته بوده است چین خریدار 90 درصد صادرات کشاورزی، دامداری و معدنی مغولستان و روسیه هم تامین کننده نفت و گاز این کشور است.
مغولستان در مسیر کاستن از وابستگی ها به دو همسایه خود تلاش می کند تا روابط اقتصادی، سیاسی، نظامی و تجاری خود را با دیگر قدرت های جهانی و منطقه ای گسترش دهد این کشور در نظر دارد با همکاری با کشورهایی چون آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، هند، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی و آسیایی از نفوذ و انحصار اقتصادی - سیاسی چین و روسیه بکاهد و ضمن همکاری متداول با این دو کشور در راه استقلال اقتصادی و سیاسی پیش برود.
آساق**231**1904**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال