با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

اولین موش مدل بیماری های هموفیلی رونمایی شد

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اولین موش مدل بیماری های هموفیلی در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و ستاد سلول های بنیادین رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه ایرنا، مراسم رونمایی از نخستین موش مدل بیماری هموفیلی، تولید شده با روش ویرایش ژن(کریسپر) در کشور امروز - شنبه - با حضور منصور غلامی در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک زیست فناوری و ستاد سلول های بنیادین برگزار شد.
محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با استفاده از فناوری جدید کریسپر موفق به تولید نخستین موش مدل هموفیلی در ایران تولید شد.
بسیاری از بیماری های مانند هموفیلی انسان ها در موش قابل مدلسازی است. هموفیلی در آزمون های داروهای فاکتور 8 و توسعه روش های درمانی کاربرد دارد.
در این طرح از روش ویرایش ژنوم کریسپر استفاده شد. ابتدا ژن فاکتور 8 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و منطقه مناسب برای هدف‌گیری انتخاب شد.
در ادامه RNA های راهنما سنتز و کلون شده و به پیش هسته جنین موش تزریقتزری شد. سپس جنین های دستورزی شده را به رحم موش های مادر خوانده منتقل کردند و بعد از تولد نوزادان با آزمایش های ملکولی و آنالیزهای بیوشیمایی غیرفعال شدن این ژن در موش های حاصل را تایید کرده است.
بیماری هموفیلی A یکی از شایعترین اختلالات خونریزی دهنده وابسته به جنس است که در اثر نقص یا کمبود در فاکتور 8 انعقادی در پلاسما ایجاد می شود و از هر پنج تا 10 هزار مراد یک نفر و به ندرت زنان به این بیماری مبتلا می شوند. پژوهش های بسیاری برای توسعه روش های نوین درمانی این بیماری ویژه روش های ژن – سلول درمانی در دست انجام است و در این راستا مدل های حیوانی، از جمله مدل موشی هموفیلی A که در آنها ژن فاکتون 8 انعقادی سرکوب شده، علاوه بر فراهم سازی بستر مناسبی برای انجام مطالعات بنیادی بر روی بیماری، در جهت توسعه روش های درمانی و انجام آزمون های پیش بالینی نقش کلیدی ایفا می کنند.
امروزه روش های مبتنی بر نوکلئاز های قابل برنامه ریزی برای حیوانات مدل در حال توسعه هستند و در این میان فناوری کریسپر که از یک سامانه دفاعی پروکاریوتی مشتق شده، به پژوهشگران اجازه داده است با دقت بیشتر و در زمان کوتاه تر ژن های مورد نظر در حیوانات مدل را مورد هدف قرار دهند.
9492 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال