مدیرعامل شرکت دومان توکان به 20 سال حبس محکوم شد

تهران- ایرنا- «دومان سهند» فرزند اصغر مدیرعامل شرکت دومان توکان به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل 20 سال حبس، 30 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی محکوم شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حکم قطعی چهار نفر از متهمان شرکت کلاهبرداری دومان توکان از سوی قاضی صلواتی رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به اتهامات اخلالگران و مفسدان اقتصادی صادر شد.
بر اساس حکم صادره، رشید جباری فرزند محمد رئیس هیات مدیره شرکت دومان توکان به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل 18 سال حبس، 25 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی محکوم شد.
متهم ردیف سوم این پرونده به نام مهدی ذکایی فرزند یحیی معاون حقوقی شرکت دومان توکان به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل 15 سال حبس، 25 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی و همچنین احسان حدیدساز فرزند محمدعلی جانشین مدیرعامل و رئیس واحد جذب شرکت به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل هشت سال حبس، 20 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی محکوم شدند.
بر اساس رای صادره، دادگاه به استرداد وجوه سرمایه گذاران مالباخته و ضبط کلیه اموالی که متهمان از طریق خلاف قانون به دست آورده‌اند، حکم صادر کرده است. پرونده در مورد ندا مختار زاده دیگر متهم پرونده مفتوح است.
بنابراین گزارش برای دادگاه اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی محرز و بر این اساس حکم صادر شده و به استناد ماده 10 استجازه و ماده 28 آیین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب 97، حکم صادره قطعی است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس جعفری دولت آبادی اواخر مهر از صدور کیفرخواست در پرونده کلاهبرداری شرکت دومان توکان با 150 میلیارد تومان بدهی و 186 شاکی خبر داد. بیستم آبان ماه نیز حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که کیفرخواستی برای تعاونی اعتبار دومان توکان صادر شده که یک نفر از متهمان این پرونده فراری است.
دو ماه بعد از این اظهارات اولین جلسه رسیدگی به پرونده دومان توکان با ریاست ابوالقاسم صلواتی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی آغاز شد، پرونده ای که 60 جلد و 186 شاکی داشت و متهم پنجم به نام ندا مختارزاده فرزند رئوف، مشاور ارشد جذب سرمایه شرکت دومان با دریافت 2 میلیارد تومان پورسانت از کشور گریخته بود.
بر اساس کیفرخواست صادره «دومان سهند» فرزند اصغر، رشید جباری فرزند محمد، مهدی ذکایی فرزند یحیی و احسان حدیدساز فرزند محمدعلی به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم هستند و ندا مختارزاده به معاونت در کلاهبرداری شبکه‌ای و معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی متهم است.
متهم ردیف اول این پرونده در مشارکت با 300 سرمایه گذار توانسته بیش از 200 میلیارد تومان سرمایه جذب کند ولی بالغ بر 150 میلیارد تومان بدهی بر روی دست این شرکت گذاشته است.
پرداخت حقوق ثابت ماهیانه 50 میلیون تومان به مهدی ذکایی، پرداخت 400 میلیون تومان بابت شکایت بورس، پرداخت سکه های طلا، کارت‌های هدیه و ارز از نوع یورو از طریق مهدی ذکایی برای جلوگیری از پلمب شدن دفاتر و رستوران‌ها، اجاره خودروهای لوکس به بهای سنگین برای اغواگری در پیش سرمایه گذاران از مواردی است که متهم ردیف اول به حیف و میل اموال پرداخته است.
وعده پرداخت سودهای نجومی، استخدام بادیگارد برای ترساندن سپرده گذاران، پرداخت تنخواه ماهیانه به مبلغ 50 میلیون تومان به یکی از متهمان و پرداخت دو میلیارد تومان بابت شارژ سامانه پیامکی را می توان از دیگر ریخت و پاش های این شرکت دانست.
به گفته نماینده دادستان متهمان این پرونده طی سال های متمادی با جذب سرمایه های مردم و وعده سودهای بالا در حوزه های مختلفی از جمله هتلداری، سرمایه گذاری در حوزه صنعت غذا و آشامیدنی، صنعت شکلات سازی، دارو، نفت، پوشاک و اپلیکیشن های موبایلی فعالیت کرده اند و با استفاده از همین سرمایه ها در دوبی، سنگاپور، لندن و کیش به خرید سهام برخی هتل های چند ستاره اقدام کرده و به سپرده گذاران وعده مسافرت با جت و اقامت در جزایر فیجی را داده اند.
قاضی صلواتی پس از برگزاری چهار جلسه و شنیدن سخنان متهمان و وکلای آنان در 23 دی ماه با اعلام ختم رسیدگی به این پرونده گفت که حکم متهمان در موعد مقرر صادر خواهد شد.
اجتمام *1003*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال