ایرنا گزارش می دهد

سنگ پرانی مقررات بر بار شیشه گران

تهران- ایرنا- صنعت شیشه با وجود بومی شدن حدود 100درصدی در تامین مواد اولیه و دست یافتن به خودکفایی 70 درصدی در بخش مهندسی، این روزها متاثر از شرایط تحریم و برخی قوانین دست و پاگیر با دشواری هایی مواجه شده و فعالان این عرصه منتظر روان سازی زیرساخت‌ها و تسهیل مقررات هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در روزهای گذشته محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران میزبان فعالان صنعتی شیشه، تجهیزات و ماشین آلات وابسته است و 60 شرکت داخلی و خارجی از کشورهای ترکیه و چین بود که به مدت چهار روز محصولات و توانمندی های خود را در معرض دید علاقه مندان و صنعتگران قرار دادند.
برپایه آمارهای وزارت صنعت، سالیانه بیش از 2 میلیون و 500 هزار تن شیشه در کشور تولید می‌شود که یک میلیون و 600 هزار تن آن را شیشه تخت، 450 هزار تن آن را بطری تشکیل می دهد و بقیه آن مربوط به کریستال و بلور است.
پارسال ارزش انواع محصولات صادراتی صنعت شیشه به 126 میلیون دلار رسید که به کشورهای گرجستان، ترکیه، عراق، افغانستان، هند و برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر شد.
با این حال از ابتدای امسال تا پایان دی ماه 670 هزار تن انواع تولیدات مرتبط با صنعت شیشه به خارج از کشور صادر شده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به رقم 700 هزار تن برسد.
بیش از 40 درصد تولیدات شیشه تخت کشور صادر می‌شود و مهمترین دستاورد این صنعت، تولید شیشه خودرو، همچنین شیشه های با شفافیت بالا (سوپر کلیر) است. همچنین 85 تا 90 درصد نیاز کشور به شیشه ساختمان در داخل تولید و در تولید بطری، همه نیاز دارویی و صنایع غذایی در داخل تامین می شود.
کارشناسان معتقدند مصرف کنندگان در بخش بلور و کریستال اگر به دنبال تنوع طلبی نباشند، نیازی به واردات وجود ندارد.
با وجود همه ظرفیت‌ها، اما این صنعت نیز متاثر از شرایط سیاسی و اقتصادی به وجود آمده در کشور از آغاز امسال بویژه اعمال تحریم ها و افزایش نرخ ارز دستخوش تغییر و تحولاتی شده است و فعالان این عرصه با دشواری ها و مشکلات متعددی برای ادامه فعالیت خود مواجه‌اند؛ در این زمینه پای درد و دل برخی فعالان صنعت شیشه و کریستال حاضر در نمایشگاه نشستیم.

** لزوم تسهیل مقررات صادراتی
دبیر انجمن صنایع شیشه ایران به ایرنا گفت: هرچند تحریم ها و فشارهای اقتصادی مشکلاتی برای فعالان این صنعت به وجود آورده، اما صنعتگران به خوبی می دانند که چگونه مشکلات تولید را برطرف کنند، زیرا ایران در تامین مواد اولیه مورد نیاز و همچنین دانش فنی بومی شده است.
«حسین زجاجی» از قوانین و مقررات داخلی دست و پاگیری که این روزها بلای جان این صنعت شده گلایه دارد و می گوید: باید به روان سازی زیرساخت ها بویژه در مقوله صادرات پرداخت و در این زمینه سازمان توسعه تجارت باید نقش پر رنگی ایفا کند.
وی یادآور شد: سالیانه 30 تا 35 درصد مازاد تولید انواع شیشه تخت، بلور، بطری و صنایع جانبی شیشه در کشور وجود دارد که باید راه را برای صادرات آنها هموار کرد.
دبیر انجمن صنایع شیشه ایران یادآور شد: هرچند این صنعت نیز در سال های گذشته مشمول تحریم ها شده، اما فقط بخش صنعت شیشه خودرو که تحت فشارهای اقتصادی قرار داشت، آسیب دید.

** مشکلات ثبت سفارش، رسوب کالا در گمرک و نقل و انتقال پول
کارشناس بازاریابی یک شرکت تولیدکننده شیشه های ساختمانی، بلور، بلوک شیشه ای، کربنات، متانول و شیشه های «اکواستار» (کاهنده مصرف انرژی) به ایرنا گفت: با مشکلات پیش آمده بویژه افزایش نرخ ارز از آغاز امسال، این شرکت نیز افزایش 40 تا 50 درصدی در قیمت مواد اولیه، محصولات بسته بندی و کارتن، همچنین مواد اولیه خارجی را تجربه کرد.
«مجیر خوش خو» خاطرنشان کرد: با این حال به دلیل دپوی مواد اولیه مورد نیاز برای حدود 2 ماه مشکلی در تولید نداشتیم، اما پس از آن مشکلات شرکت بتدریج آغاز شد.
وی یادآور شد: محصولات نهایی تولیدی در این شرکت در این مدت رشد 30 تا 40 درصدی قیمتی را تجربه کرده است، همچنین دشواری های ثبت سفارش های مواد اولیه، رسوب کالا در گمرک و نقل و انتقال پول به خارج از کشور هزینه های زیادی به این صنعت وارد کرد‌، به طوری که به دلیل افزایش هزینه ها مشتریان کوچکتر خود را از دست دادیم.
خوش خو در عین حال خاطرنشان کرد: با وجود همه دشواری‌ها تاکنون نسبت به تعدیل نیرو اقدام نکرده و با حاشیه سود کمتر به فعالیت خود ادامه داده ایم، زیرا معتقدیم این بازار دوباره به رونق سال های گذشته باز خواهد گشت.

** نبود کنترل بر افزایش قیمت مواد اولیه
مدیر تولید یک کارخانه تولید کننده ظروف کریستال حاضر در نمایشگاه نیز به ایرنا گفت: شرکت متبوعش با تمرکز بر بازار داخلی در سال های گذشته فعالیت می کرده است، اما اکنون به دلیل رشد بیش از حد قیمت ها و ضعف فروش داخلی به صادرات متمایل شده و بازاریابی های خود را آغاز کرده است.
«علی روحی» افزود: با چند برابر شدن قیمت ارز در ماه‌های آغازین امسال، قیمت مواد اولیه مورد نیاز تولید در این شرکت افزایش 200 تا 300 درصدی را تجربه کرده است، با این حال رشد قیمت انواع کریستال تنها 50 درصد بود که آن هم از کشش پذیری لازم در بین مصرف کنندگان برخوردار نیست.
وی ادامه داد: با تصمیم مدیران، شرکت با حداقل سود و گاهی بدون کسب سود به ادامه داده، زیرا 70 نفر پرسنل، کارمند و کارگر داریم و در تلاشیم بیکار نشوند.
روحی یادآور شد: بطور نمونه ماده اولیه کربنات پتاسیم با رشد 6 برابری قیمت در مقایسه با پارسال، از چهار هزار تومان در هر کیلو اکنون 24 هزار تومان خریداری می شود‌، همچنین آرسنیک با رشد 20 برابری از 10 هزار تومان در هر کیلو به بیش از 200 هزار تومان افزایش یافته و متاسفانه هیچ کنترلی روی قیمت های آنها در بازار وجود ندارد.
وی اظهار داشت: شرکت به دلیل نداشتن فضا و سرمایه لازم نتوانسته به انبار کردن مواد اولیه مورد نیاز اقدام کند، بلکه مواد مورد نیاز خود را ماهیانه و گاهی اوقات هر 2 هفته یک بار تامین می کند، همچنین مشکلات اخیر سبب شده تا فروشندگان مواد اولیه فروش اعتباری خود را کم کرد و انتظار پرداخت نقدی داشته باشند که این مساله نیز ضربه زیادی به شرکت وارد کرده است.

** اقتصاد، قربانی سیاست
همچنین یک تولیدکننده دیگر کریستال حاضر در نمایشگاه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: هرچند تولید کریستال به اندازه کافی در کشور انجام می شود، اما به دلیل سلیقه مصرفی مردم بخشی از نیازها از خارج تامین می شود.
این تولیدکننده که خواست نامی از وی در گزارش آورده نشود، اظهارداشت: در شرایط کنونی خریدهای محصولات مشابه خارجی برای مصرف کنندگان به صرفه نیست و به ناچار به تولیدات داخل روی آورده‌اند؛ از این رو قیمت گذاری ها باید به گونه ای باشد که مردم قادر به خرید باشند.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی و فشار بیش از اندازه ای که در قیمت مواد اولیه وجود دارد، فعالان این عرصه نیازمند حمایت‌های بیشتری هستند تا در عوض بتوانند قیمت گذاری مناسبی در محصولات نهایی خود داشته باشند
این تولید کننده کریستال یادآور شد: چند کارخانه بزرگ و اصلی تولید کننده کریستال در کشور فعالیت می کنند که به قیمت‌گذاری محصولاتشان می پردازند و در این زمینه نیم نگاهی نیز به سایر رقبا دارند.
وی ابراز امیدواری کرد سیاست‌گذاران در عرصه اقتصادی کشور حرفه ای تر عمل کنند زیرا به اعتقاد وی این روزها اقتصاد، قربانی سیاست شده است.
این فعال اقتصادی بیان داشت: کارخانه متبوعش ظرفیت بکارگیری 300 نفر کارگر جدید را دارد اما در شرایط کنونی قادر به اجرای این طرح خود نیست.
به گزارش ایرنا، دومین نمایشگاه بین المللی شیشه تجهیزات و ماشین آلات وابسته که از 23 بهمن ماه در تهران آغاز به کار کرد و به مدت چهار روز پذیرای علاقه مندان و صنعتگران بود.
اقتصام*3065**2025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال