جنگ تعرفه ها، زنگ خطر برای شرکت های خارجی در چین

پکن - ایرنا - به دنبال طولانی شدن جنگ تجاری چین و آمریکا، احتمال دارد شماری از شرکت ها و تولید کنندگان خارجی، چین را ترک کنند موضوعی که ضمن ایجاد نگرانی در پکن، می تواند فرصتی برای کشورهای دارای نیروی کار ارزان به منظور جذب این شرکت ها باشد.

به گزارش ایرنا جنگ تجاری چین و آمریکا که تقریبا از یک سال پیش شروع شد به رغم چندین دور گفت و گو و مذاکره هنوز به نتیجه نرسیده و طرفین قرار است تا 10 اسفند امسال چاره ای برای آن بجویند، اما برخی تولید کنندگان بر این باورند که افزایش تعرفه ها و رویارویی دو کشور باعث شده است تا هزینه های آنها بالا رفته و همزمان سفارش های خریدشان کاهش یابد.
با تشدید این مناقشات تجاری، هزینه های شرکت ها و تولید کننده ها بالاتر می رود و آنها مجبورند به کشورهای اطراف چین و دیگر نقاط آسیا بروند که هزینه های به مراتب کمتری داشته باشند.
گزارش های رسانه ای حاکی است 'اس کی هینیکس' کره جنوبی، میتسوبیشی الکتریک، توشیما ماشین و کاماتسو از ژاپن از جمله شرکت هایی هستند که در ماه های گذشته در حال برنامه ریزی برای خروج از خاک چین بوده اند.
ترامپ در مرحله اول جنگ تجاری برای کاستن از مازاد تجاری 375 میلیارد دلاری چین، 50 میلیارد دلار کالاهای وارداتی از این کشور را مشمول 25 درصد تعرفه کرد پکن نیز خیلی زود به این اقدام واکنش نشان داد نهایتا دولت آمریکا تعرفه ها را افزایش داد و بر 250 میلیارد دلار کالای چینی تعرفه بین 10 تا 25 درصد وضع کرد.
ترامپ به این وضعیت هم راضی نیست و اعلام کرده است در صورت تشدید رویارویی تجاری، 275 میلیارد دلار دیگر از این کالاها را مورد تعرفه قرار می دهد چین هم در واکنش به این اقدام 110 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را تحت تعرفه 5 تا 10 درصدی و در پاره ای موارد بین 25 تا 40 درصد قرار داد.
در نهایت در پایان سال 2018 میلادی سران دو کشور برای 90 روز آتش بس اعلام کردند، ترامپ تهدید کرده است اگر طرفین در این مدت به توافق نرسند سایر کالاهای چینی نیز مزه تعرفه را خواهند چشید و تعرفه بر روی کالاهای قبلی هم افزایش خواهد یافت.
'ویلیام لیو' از اقتصاد دانان مقیم پکن می گوید تا قبل از جنگ تعرفه ها، تولید کنندگان خارجی با هزینه های پایین قادر به تولید کالا بودند اما با افزایش تعرفه ها بسیاری از شرکت های دارای هزینه پایین تولید، این مزیت را از دست داده اند.
به گفته وی جنگ تجاری تنها چالشی برای چین و آمریکا نیست بلکه برای خیلی از شرکت های خارجی نیز مشکل ساز شده است.
وی تصریح کرد که فعالیت شرکت های خارجی به بازار صادراتی چین بستگی دارد و اگر اوضاع خوب نباشد آنها احتمالا چین را ترک خواهند کرد.
این اقتصاد دان می گوید تایلند و ویتنام از جمله کشورهای مجاور چین هستند که بشدت برای شرکت های خارجی دارای هزینه های مقبول هستند و بتدریج خود را با دادن امتیازات بیشتر برای استقبال از آنها آماده می کنند.
به گفته وی کشورهای دیگری هم که ظرفیت پذیرش این شرکت ها را داشته باشند می توانند لابی کنند و تعدادی از این شرکت ها را به حضور در کشور خود تشویق کنند چون اکنون این فرصت ایجاد شده است.
پکن نیز پیشتر به طور تلویحی موضوع خروج تولید کنندگان را تایید و اعلام کرده بود از هیچ کمکی به شرکت ها و موسسات خود برای حراست از فعالیت و موجودیت آنها در برابر تعرفه های فزاینده آمریکا دریغ نخواهد کرد.
'گائو فنگ' سخنگوی وزارت بازرگانی چین به خبرنگاران گفته بود در حال ارزیابی دقیق خسارات ناشی از تعرفه های آمریکا هستیم و موسساتی که متحمل خسارات شوند از سوی دولت شناسایی و به آنها مساعدت خواهد شد.
بر اساس پیش‎بینی اولیه، حدود 50 درصد موسساتی که تحت تاثیر منفی ناشی از دور جدید افزایش تعرفه های آمریکا قرار می‎گیرند، دارای سرمایه‎گذاری خارجی هستند همین موضوع نشان می‌دهد که اقدامات حمایت‎گرایانه تجاری آمریکا نه تنها به منافع موسسات و مصرف کنندگان چینی و آمریکایی ضرر می‎رساند بلکه برای زنجیره صنایع و عرضه در سراسر جهان نیز مفید نیست.
سخنگوی وزارت بازرگانی چین تاکید کرد حرکت های یکجانبه تجاری آمریکا به موسسات هر دو کشور لطمه می زند و زنجیره تولید کالا و صادرات و واردات در سراسر جهان را مختل می کند.
وی تصریح کرد ما اکنون در حال همکاری با نهادهای دیگر هستیم تا بتوانیم تا حد امکان چالش های شرکت های چینی و خارجی را در این نبرد تجاری برطرف کنیم.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال