رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مبارزه با مواد مخدر مجمع مصلحت نظام:

نام «گل» در قانون مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد

تهران- ایرنا- رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نام «گل» در قانون مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد و در مواد چهار، پنج و هشت این قانون که مربوط به جرایم است، نامی از گل نمی بینیم. با این حال حمل، خرید و فروش مواد مخدر و روانگردان جرم است و مصرف کنندگان و فروشندگان گل مجرم هستند.

«گل» دومین ماده مخدر پرمصرف در کشور است. بر اساس اعلام پرویز افشار سخنگوی سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر، 2 میلیون و 808 هزار نفر در کشور مصرف‌کننده مستمر مواد هستند. مصرف موادمخدر توسط معتادان چند نوع مختلف شامل مواد مخدر (تریاک و مشتقات آن مانند هروئین، کراک و مرفین)، مواد محرک (شیشه و داروهای محرک) و مواد توهم‌زا است.
تریاک و مشتقات آن بالاترین میزان مصرف مواد در کشور را به خود اختصاص داده‌اند و 65 درصد معتادان تریاک و مشتقات آن را مصرف می‌کنند. مصرف شیشه کاهش یافته و گُل جایگزین آن شده است و در رتبه دوم پس از تریاک قرار دارد. همچنین مصرف شیشه از 36 درصد به 8.2 درصد رسیده است.
سعید صفاتیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: جرم انگاری در مورد مصرف مواد مخدر و روانگردان در قانون مبارزه با مواد مخدر آمده و بسیاری از انواع مواد نام برده شده است. تا سال 1388 نمی دانستیم که آیا مصرف مواد روانگردان هم جرم است یا فرد مصرف کننده بیمار است. در سال 89 قانون مبارزه با مواد مخدر اصلاح شد و مواد رونگردان نیز جزو مواد مخدر قرار گرفت.
وی اظهار داشت: البته با توجه به اینکه گل ماده روانگردانی است که به تایید نظر کارشناسان و متخصصان از منشاء حشیش به دست می آید، بنابراین جرم انگاری حشیش برای گل نیز مطرح است و جرم انگاری که برای قاچاقچیان گل می شود، همان جرم انگاری است که برای قاچاقچیان سایر مواد صورت می گیرد و در این خصوص مشکلی از نظر قانونی وجود ندارد.
صفاتیان ادامه داد: حمل، خرید و فروش هر مقدار مواد مخدر و روانگردان جرم است. مصرف کنندگان گل هم مانند مصرف کنندگان سایر مواد، مجرم هستند و اگر به مرکز درمان اعتیاد مراجعه و گواهی درمان بگیرند، از حالت مجرم خارج و به عنوان بیمار تلقی می شوند.
کارشناس حوزه اعتیاد خاطرنشان کرد: در 10 سال اخیر، مصرف مواد در بسیاری از کشورها جرم زدایی شده است و علت این اقدام این است که متخصصان ارتباط این افراد با قاچاقچیان را قطع کنند زیرا همیشه عده ای از افراد جامعه در هر صورت تمایل به مصرف مواد دارند.
وی اضافه کرد: هیچ جای دنیا مصرف مواد مخدر و روانگردان آزادسازی نمی شود که مانند سیگار همه بتوانند مصرف کنند؛ مصرف مواد را جرم زدایی یا به تعبیری مصرف مواد را قانونمندسازی می کنند.
صفاتیان تصریح کرد: قانونمندسازی به معنای آزادسازی مصرف مواد نیست بلکه افرادی که از طریق مراکز درمانی مجوز مصرف مواد دارند، می توانند در مکان خاص که قانون مشخص می کند نه در خیابان یا هر جایی مصرف کنند.
صفاتیان یادآور شد: در ایران هم طبق تحقیقاتی که چهار سال گذشته ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام داده است، 17 درصد افراد بالای 16 سال به مصرف مواد مخدر و روانگردان تمایل دارند و این بدین معنا است که تحت هر شرایطی درصدی از این میزان به مصرف مواد روی می آورند.
اجتمام*3229*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال