هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

ضرورت ریشه‌یابی حمله تروریستی خاش

تهران- ایرنا- حادثه غمبار حمله انتحاری به اتوبوس حامل پاسداران در جاده خاش و شهادت جمعی از پاسداران مرزهای وطن، مردم ایران و سیستان‌و‌بلوچستان را در اندوه و تأسف فرو برد.

روزنامه شرق در یادداشتی به قلم سیدمحمود حسینی استاندار پیشین سیستان‌و‌بلوچستان نوشت: این رخداد چندمین حمله در دو ماه اخیر در آن سامان است. قبل از آن، حمله انتحاری به مقر نیروی انتظامی چابهار، حمله به صبحگاه بسیج در نیکشهر و انفجار شبانه در زاهدان رخ داده است. این مجموعه حرکات، نشانه مرحله جدیدی از عملیات گروه‌های تروریستی در منطقه بلوچستان ایران است. اقداماتی که نشان از برنامه از پیش طراحی‌شده گسیل سازمان و مرام داعشی به جنوب شرق ایران است تا در پیوند با داعش مستقر در پاکستان و فعال در افغانستان (به تعبیر آنها منطقه خراسان) ناامنی را در این خطه حساس کشور دامن بزنند.

البته جیش داعشی می‌کوشد ضمن حفظ پیوند با جریان اصلی، در منطقه جنوب شرق، از شکاف فقر و نابرابری و شکاف قومی و مذهبی ورود کند و صبغه به گفته آنها دفاع از مظلومیت قومی و مذهبی و حمایت از حقوق مردم بلوچ را به خود بگیرد و به‌این‌ترتیب برای خودشان به اصطلاح پایگاه اجتماعی دست‌وپا کنند. این در حالی است که مردم وفادار و وطن‌دوست استان سیستان‌و‌بلوچستان، در طول تاریخ مرزهای پرماجرای شرق کشور را به‌خوبی محافظت و پاسداری کرده‌اند. درهر‌حال مسائل اخیر را نباید ساده گرفت و باید نسبت به بسط این نوع تفکرات افراطی در کشور حساس بود و برای ازبین‌بردن زمینه رشد این باورها کوشید. وقت آن است که ضمن اهتمام به فقرزدایی، خط‌مشی توسعه پایدار را در استان سیستان‌و‌بلوچستان با جدیت و البته به نحو متوازن و با محوریت‌دادن به نقش و مشارکت مردم پی‌گرفت. همچنان باید ضمن مراقبت و هوشیاری نسبت به حفظ نظم، از اتخاذ شیوه‌های عکس‌العملی و ناکارآمد در امنیت استان پرهیز شود.

منبع: روزنامه شرق ؛1397.11.27
گروه اطلاع رسانی **9280**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال