همراه با موسیقی فجر 97

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

تهران- ایرنا- در سومین شب از جشنواره سی و‌چهارم فجر، باز هم یکی از آثار «فرهت»‌ها این بار با ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد و این رویداد به « پارتیتوری» تبدیل شد بر روی آن نوشته اند «کرشندو فرهت».

به گزارش روز شنبه خبرنگار موسیقی ایرنا، تالار وحدت در ساعت آغازین اجراهای مربوط شب سوم سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، میزبان ارکستر سمفونیک تهران و مخاطبانش بود.
در این اجرا، « شهرداد روحانی» این ارکستر را رهبری کرد و «امین غفاری» نوازنده ویلن سولیست اجرای ارکستر سمفونیک در مهم‌ترین رویداد موسیقی کشور بود.
در این کنسرت، پوئم سمفونی هفت خان رستم اثر «رضا کهریزی»، کنسرتو برای ویلن و ارکستر اثر «شاهین فرهت» و سوئیت پرنده آتشین، اثر « ایگور استراوینسکی»، اجرا شد.

** ثبت رکورد
به گزارش ایرنا و تا لحظه تهیه این مطلب، دو قطعه پرنده آتشین و پیتر و گرگ در چند سال گذشته رکورد دار بیشترین اجرا در رپرتوار اجرایی ارکستر سمفونیک تهران هستند. قطعه پرنده آتشین در بیست سال گذشته فعالیت هنری شهرداد روحانی بارها و بارها اجرا شده است و این گویای حقیقتی است انکار ناپذیر. حقیقتی تحت عنوان علاقه شدید « شهرداد روحانی» به این آثار یا رپرتوار محدود مدیر هنری ارکستر سمفونیک.

** تمرکز بر اجرای آثار ایرانی‌ها
سی و‌ چهارمین جشنواره موسیقی فجر که به گفته دبیر هنری آن « شاهین فرهت» با تمرکز بر روی اجرای آثار آهنگسازان ایرانی برگزار می‌شود در حالی سومین شب خود را سپری می کند که در طول آن بیشترین آثار از میان ساخته‌های « شاهین» و «هرمز» فرهت توسط اجرا شده است.
بیش از هر چیز به نظر می‌آید که این رویداد به پارتیتوریِ «کرشندو فرهت» تبدیل شده است.
«کرشندو» از فعل ایتالیایی «Crescere» به معنای رشد کردن گرفته شده‌است. مفهوم این لغت مرتبط با نحوه اجرا در یک جمله یا بخشی از موسیقی است که قدرت صدایی به تدریج و رفته رفته زیادتر شود. در این حالت بخشی از موسیقی که در آن کرشندو بکار رفته‌است از نوانس ضعیف (پیانو) به قوی (فورته) می‌رسد. در برخی موارد کرشندو از نوآنسی قوی (فورته) به نوآنسی قوی‌تر (فورتسیمو) می‌رسد.
در فرهنگ واژگانی موسیقی، «پارتیتور» عبارت است از صفحهٔ نت نویسی شده‌ای که نت تمام بخش‌های سازی و آوازی یک ارکستر سمفونیک، ارکستر مجلسی یا همنوازهای دیگر بر روی آن ثبت شده باشد.
جشنواره سی و‌چهارم موسیقی فجر از 24 بهمن آغاز شده و در 30 بهمن به کار خود پایان خواهد داد.
فراهنگ**9494** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال