در گفت و گو با ایرنا مطرح شد؛

مافیای واردات، اجازه ی رشد به دانش بنیان را نمی دهد

تهران - ایرنا- مدیر برنامه ریزی پارک علم و فناوری دانشگاه شریف با اشاره به فرهنگ نادرست مدیریت در کشور، تصریح کرد: مافیا در کشور اجازه رشد به شرکت های دانشگاهی را نمی دهد.

احسان عظیم زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در خصوص چالش های ارتباط دانشگاه با صنعت، تصریح کرد: در بسیاری از موارد صنعتی به دلیل باند بازی ها و ارتباطاتی که وجود دارد، اجازه واردات به محصولی را می دهند که قابلیت تولید آن در داخل کشور و در شرکت های دانشگاهی وجود دارد. حتی از انجام پروژه ها توسط شرکت های داخلی جلوگیری می کنند.
وی توضیح داد: صنعت به یکسری کالا و تکنولوژی نیاز دارد که در شرکت های دانش بنیان قابلیت تولید و تامین آن وجود دارد، درحالیکه می توان در شرکت های دانش بنیان آنها را تامین کرد اما آنها را از خارج از کشور وارد می کنند که باعث کاهش اشتغال و تعامل صنعت با دانشگاه می شود.
عظیم زاده ادامه داد: گاهی اوقات اجازه واردات نیز به برخی کالاهای اولیه داده نمی شود و بسیاری از صنایع به سمت رکود می رود زیرا به یکدیگر متصل هستند.
مدیر برنامه ریزی پارک علم و فناوری دانشگاه در خصوص ارتباط دانشگاه با صنعت و استفاده از دانشجویان در صنایع، عنوان کرد: در شرایط کنونی تعداد دانشجویان بیکار افزایش پیدا کرده است و بسیاری از شاخصه ها در این خصوص نیاز به برنامه ریزی کوتاه مدت دارد تا نتیجه آن در سال های آینده مشخص شود.
عظیم زاده افزود: برخی از شاخصه ها نیاز به برنامه ریزی طولانی دارد و نتایج آنها نیز در دراز مدت حاصل می شود به عنوان مثال فرهنگ سازی و سیاست گذاری صحیح در مدیریت کشور.
وی در خصوص شاخصه های کوتاه مدت در زمینه افزایش بیکاری دانشجویان نیز، اظهار کرد: دانشجویان در مسائل آموزشی یا به تعبیری در مسائل سخت توانمند هستند؛ اما در مهارت های نرم بسیار مشکل دارند. به عنوان مثال دانشجویی که در برنامه نویسی تسلط کامل دارد، در زمان اشتغال رابطه با رئیس، زمان بندی، مذاکره، مدیریت پروژه، ارائه کردن توانمندی ها، صبوری و بردباری را نمی داند که باعث افزایش بیکاری شده است.
مدیر برنامه ریزی پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد: در روزنامه ها پر از آگهی استخدام است اما شرکت ها به راحتی نمی توانند نیروی کار پیدا کنند. زیرا نیروی کار مناسبی در کشور وجود ندارد.
عظیم زاده افزود: باید در دانشگاه ها مهارت نرم دانشجویان تقویت شود تا صنعت و کار فرما آنها را به کار بگیرد زیرا صنعت حاضر است بدون نیرو بماند اما شخص غیر توانمند را استخدام نکند.
وی همچنین گفت: یکی از برنامه های مدرسه اشتغال شریف آموزش مهارت های نرم به دانشجویان است.
عظیم زاده در خصوص دیگر شاخصه های کاهش تعامل دانشگاه با صنعت، عنوان کرد: مهمترین چالش در رشد شرکت های دانش بنیان و ایجاد تعامل با صنعت بحث های حقوقی ساختاری در کشور در خصوص کسب و کارها است.
این مدیر برنامه ریزی توضیح داد: بحث مالیات و بیمه باید بهبود پیدا کند. شرکت های دانش بنیان به شدت با این قوانین درگیر هستند و بخش بزرگی از زمان فعالیت یک شرکت صرف این مسائل می شود.
عظیم زاده تصریح کرد: زمانی که یک شرکت دانش بنیان متوجه پیچیدگی بحث های حقوقی می شود در انعقاد قرارداد با کار فرما امتناع می کند. بنابراین ساختارهای حقوق، بیمه ، مالیات و مجوز در راستای افزایش تعامل صنعت با دانشگاه ها نیاز به اصلاح دارد.
9465 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال