کتاب «سفرنامه ایران» در بوسنی و هرزگوین رونمایی شد

بلگراد-ایرنا- همزمان با ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتاب «سفرنامه ایران» آخرین تالیف 'خیرالدین سومون' روزنامه نگار، سفیر و دیپلمات سابق بوسنیایی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در سالن انستیتو بوشنیاک سارایوو رونمایی شد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در سارایوو، محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو روز جمعه در مراسم رونمایی از کتاب 'سفرنامه ایران' گفت: دنیا شاهد است که چگونه برخی قدرتها به مدت چهل سال علیه انقلاب اسلامی و ملت ایران تبلیغات مغرضانه کردند ولی با وجود تلاش های زیاد برای ترویج ایران هراسی نتوانستند به دوستی مردم نقاط مختلف جهان با ملت ایران خدشه وارد کنند.
حیدری در ادامه به مناسبات فرهنگی ایران و بوسنی و هرزگوین اشاره کرد و افزود: رشته های ناگسستنی پیوند دهنده دو ملت ایران و بوسنی هرزگوین بسیار فراتر از ارتباطات متعارف سیاسی و تجاری است چرا که از اشتراکات عمیق فرهنگی، فکری و معنوی در این دو کشور ریشه دارد.
سفیر کشورمان با قدردانی از زحمات نویسنده و خبرنگار بوسنیایی برای تالیف کتاب 'سفرنامه ایران' اضافه کرد: از آقای سومون که چهل سال قبل راوی انقلاب اسلامی ایران برای مردم یوگسلاوی بود برای تالیف این کتاب ارزشمند قدردانی می کنم و همت ایشان را می ستایم.
ژلیکو ایوانکویچ نویسنده و شاعر بوسنیایی نیز در این نشست گفت: سومون به عنوان یک نویسنده و دیپلمات برجسته سبک نوشتاری ادبی و روزنامه نگاری را در کتاب 'سفرنامه ایران' به زیبایی ترکیب کرده و مشاهداتش از ایران عمیق و نیازمند توجه خاص مخاطبان است.
وی افزود: سومون در گزارش هایی که در زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979 از ایران به رسانه های یوگسلاوی ارسال می کرد چنان با شور خاصی راوی انقلاب ایران بود که گویی وی جزئی از جمعیت انقلابی ایران شده بود.
خبرنگار سابق خبرگزاری رسمی یوگسلاوی سابق و نویسنده بوسنیایی در این مراسم گفت: اینجانب در زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979 در ایران حاضر بودم و از نزدیک با وقایع انقلاب اسلامی آشنا هستم و برای من جای مباهات دارد که امروز بعد از چهل سال این خاطرات احیا شده است.
نویسنده کتاب 'سفرنامه ایران' افزود: در زمان وقوع انقلاب ایران کمتر خبرنگار یا دیپلمات خارجی در ایران بود که بتواند رسیدن انقلاب اسلامی به چهل سالگی را تصور کند ولی امروز خوشحالم که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی کتاب 'سفرنامه ایران' را رونمایی می کنم.
وی در ادامه برنامه به خواندن شعر «صدای پای آب» سهراب سپری با زبان بوسنیایی با نوای 'نی' هنرمند ایرانی 'پرویز محمدی' پرداخت و گفت: امروز جوانان ایرانی اشعار سهراب سپهری را حفظ می کنند که ادامه حافظ خوانی و مولوی خوانی است و قرن ها مردم ایران عاشق خواندن و حفظ این اشعار عارفانه بوده اند.
وی اضافه کرد: کتاب 'سفرنامه ایران' را بر اساس خاطرات روزهای اقامتم در ایران تنظیم کردم و برای حمایت از انتشار این کتاب از سفارت جمهوری اسلامی ایران و موسسه ابن سینا تشکر و قدردانی می کنم.
در پایان برنامه، نمایشگاهی از برخی میراث فرهنگی و تاریخی ایران در محل نمایشگاهی انستیتو بوشنیاک افتتاح شد. این نمایشگاه حاصل زحمات شخصی سومون در 50 سال ارتباط با ایران است.
سومون سابقه سفیری کشور بوسنی هرزگوین در ترکیه، مالزی و معاونت سفیر سفارت بوسنی و هرزگوین در تهران را نیز در کارنامه خود دارد.
شبد**436**9122

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال