رسانه مصری: پایان نشست ورشو برای آمریکا تلخ خواهد بود

تهران - ایرنا - روزنامه 'الشروق' مصر در ستون مقالات خود مطلبی را به قلم «عبدالله السناوی» منتشر کرد که در آن با ذکر دلایلی پایان تلخی را برای تل آویو و واشنگتن در نشست ورشو ترسیم می کند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در این مطلب آمده است که آمریکا با ادعای 'ترویج صلح و امنیت در خاورمیانه' نشستی را در ورشو برگزار کرده تا در گام اول بتواند دایره تحریم های اقتصادی و سیاسی خود عیله ایران را توسعه دهد و سپس با قلدرمآبی، معامله قرن خود را در خاورمیانه پیش ببرد.
به نوشته الشروق، واشنگتن به چند علت به شرح ذیل نمی تواند در این نشست سیاست ها و اهداف خود را دنبال کند.
« نخست اروپایی ها به ویژه بخش غربی آن، از ابتدا موضعی به شدت محافظه کارانه در خصوص ایده نشست ورشو اتخاذ کردند و همین موضوع نیز باعث شد کاخ سفید ورشو پایتخت لهستان را به عنوان مقر این کنفرانس انتخاب کند.
همین مساله علت اصلی سرمایه گذاری های آمریکا در دولت های راستگرای اروپای شرقی را روشن کرد و نشان داد که رهبران کاخ سفید به دنبال اختلاف افکنی و ایجاد شکاف میان اروپای غربی و شرقی هستند.
عدم اتخاذ موضعی یکپارچه از سوی اروپایی ها و مشارکت نکردن آلمان، فرانسه و اتحادیه اروپا در این نشست بیش از پیش ترامپ را با سیاست های افراطی خود تنها گذاشته است.
دوم آن که مسکو به عنوان یکی از بازیگران اصلی منطقه خاورمیانه در این نشست حضور ندارد و اگر در پایان کنفرانس ورشو، نقشه راهی برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه ترسیم شود، نمی توان روسیه را به راحتی از آن کنار گذاشت و شاهد مثال این مساله آن است که همزمان با کنفرانس ورشو در لهستان، نشستی سه جانبه میان مسکو، ایران و ترکیه در سوچی در حال برگزاری است و در این نشست درباره یکی از مهم ترین تحولات خاورمیانه یعنی بحران سوریه تصمیم گیری می شود.
این بدان معناست که تصمیم هایی که در خصوص سوریه در کنفرانس ورشو اتخاذ می شود به طور عملی تحت الشعاع نتیجه نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی خواهد بود.
سوم آن که فلسطین با توطئه آمیز دانستن کنفرانس ورشو، آن را در راستای اهداف رژیم صهیونیستی برای اجرای معامله قرن دانست و در این نشست در هیچ سطحی شرکت نکرده است.
مشارکت نکردن نمایندگانی از فلسطین در این کنفرانس، تصمیم گیری برای آینده این کشور را سخت تر می کند.
چهارم آن که برخی رسانه ها سعی کردند کنفرانس ورشو را نمادی متضاد با پیمان نظامی ورشو در سال 1955 نشان دهند.
پیمان نظامی ورشو پس از جنگ جهانی دوم و برای مقابله با پیمان نظامی ناتو تشکیل شد که در سال 1991 با خروج چند کشور از آن منحل شد.
امروز همه می دانند که پیمان نظامی ورشو منحل شده و پیمان ناتو نیز در آستانه فروپاشی است به ویژه پس از آن که فرانسه و آلمان، اتحادیه اروپا را به تشکیل یک ارتش مستقل از ناتو دعوت کردند.
به رغم این به نظر نمی رسد که کاخ سفید بتواند کشوری را برای پیوستن به یک نسخه جدید از پیمان ورشو یا یک ناتوی عربی متقاعد کند.»
در پایان مطلب الشروق آمده است، کنفرانس ورشو با وجود تضادهایی که ذکر شد پایان خوشی برای آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی نخواهد داشت.
خاورم*9208*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال