چهل سالگی انقلاب؛

با پیام دوستی، رکاب زن ایرانی پس از 17 روز وارد بغداد شد

بغداد – ایرنا – به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دوچرخه سوار و سفیر صلح و دوستی ایران برای جهان و منطقه بعد از 17 روز رکاب زنی مستمر امروز پنجشنبه به بغداد پایتخت عراق رسید تا به این صورت پیام محبت و صلح ایران را به ملت عراق برساند.

«هوشنگ قادری» 46 ساله 17 روز قبل طی بدرقه مسوولین استان کردستان ایران و اداره کل ورزش و جوانان این استان و خانواده اش، این سفر را به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران و گرامیداشت یاد و خاطره 5400 شهید استان کردستان ایران آغاز کرد و به عنوان سفیر صلح و دوستی ایران، امروز پنجشنبه وارد بغداد شده است.
قادری بعد از طی کردن 5 استان کشورمان شامل کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان طی حدود 7 روز رکاب زنی، از طریق گذرگاه مرزی شلمچه در جنوب عراق وارد استان بصره شد.
وی درگفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت که سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره با استقبال از او، هماهنگی های لازم را با دستگاه های ذیربط عراقی برای تسهیل رکاب زنی اش تا بغداد فراهم کرد.
قادری ضمن تقدیر از همکاری پلیس عراق در این رابطه گفت که تاکنون 538 کیلومتر راه را از استان بصره تا بغداد طی 10 روز گذشته رکاب زده بدون اینکه با کوچکترین مشکلی مواجه شود.
وی میهمان نوازی عراقی ها را از خود فوق العاده خواند و افزود که در طول این مدت 10 روز، حتی یک دینار از جیب خود هزینه نکرده و به هر شهر و روستا و استانی که می رسد، مردم و عشایر این کشور با آغوش باز از او پذیرایی می کنند.
وی می گوید که در همین مدت توانسته است که تا حد زیادی زبان عربی را فرابگیرد و با مردم عراق به زبان خودشان صحبت کند.
قادر ادامه داد: «عراقی ها وقتی از نیت انسانی و معنوی من از این سفر مطلع می شوند که هدفش پیام آوری صلح و دوستی ملت ایران برای ملت عراق و همچنین زیارت عتبات عالیات و مشاهده آثاری تاریخی و طبیعی و فرهنگی عراق است، با گرمی از او پذیرایی می کنند.»
به گفته وی، همه جا مردم عراق درهای خانه های خود را به روی او باز می کنند و حتی برخی لباس و پوشاک لازم و حتی غذای توشه راه در اختیارش گذاشته اند که در بسیاری مورد برای سبک باری، از پذیرش بسیاری از آنها عذرخواهی کرده است.
وی علاوه بر میهمان نوازی خوب عراقی ها گفت که در طول یک هفته ای که در داخل ایران برای رسیدن به مرز شلمچه رکاب می زدم پذیرایی مردم و عشایر کشورمان جالب و دیدنی بود.
او تصاویر مختلفی از مسیر و پذیرایی هایی که از او شده در تلفن همراه اش ذخیره کرده که در یکی از این تصاویر او در کنار تعدادی گوسفندهای ذبح شده در شهر ایلام دیده می شود و گفت که قصاب چاقو را به دستم داد و گفت هرچه دلت می خواهد بردار و کباب کن!
هوشنگ قادری پیش بینی کرده است که تا 15 روز دیگر در عراق باقی بماند تا به این صورت مدت اقامت اش در عراق به 32 روز برسد.
به گفته وی، بعد از دو روز اطراق در بغداد به میزبانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این شهر و مشاهده آثار تاریخی و فرهنگی و زیارت مراقد مقدسه، برای زیارت عتبات عالیات، راهی کربلا و نجف اشرف می شود و در مسیر از شهر تاریخی بابل و مراقد مقدسه بازدید می کند.
قادری ادامه داد که علاقه مند است که با دوچرخه به زیارت حرم های عسکریین (ع) در شهر سامراء (120 کیلومتری شمال بغداد) برود اما به دلیل شرایط امنیتی بین راه، ناچار می شود که با خودرو به زیارت امامین عسکریین (ع) مشرف شود.
این اولین رکاب زنی قادری به عنوان سفیر صلح و دوستی ایران نیست بلکه او در سال 94 اولین سفر خود را به افغانستان، تاجیکستان، چین و هند آغاز کرده بود.
برنامه بعدی قادری بعد از پایان سفر عراق، سفر به سمت کشورهای جنوب شرق آسیا و هندوستان است که به گفته وی، این سفر را با دوچرخه اش احتمالا از اوائل سال 98 آغاز می کند.
وی درباره عشق و علاقه اش به دوچرخه سواری می گوید که از حدود 20 سال قبل بسیار علاقه مند به سفر و دیدن شهرهای و امکان مختلف دنیا بود و به دلیل بضاعت اندک مالی چنین امکانی برای سفر نداشت و برای همین به دوچرخه به عنوان ارزان ترین وسیله نقلیه فکر کرد.
قادری در راه عشق و علاقه اش به سفر و رکاب زنی، حتی کار خود را در یک شرکت تولید فرآورده های لبنی کنار گذاشت و با انتقال خانواده از تهران به زادگاه اش در شهر قروه، تلاش کرد که از بار هزینه ها بکاهد تا به این صورت امکان انجام سفرهایش را فراهم کند.
او می گوید که بعد از پایان سفر جنوب شرق آسیا در اوائل سال جاری، به طور جدی برای پیدا کردن یک کار ثابت تلاش خواهد کرد تا به این ترتیب هزینه های خانواده اش را تامین کند.
هوشنگ قادری در مانیتور اصلی تلفن همراه اش تصویر پسر نوجوانش را گذاشته تا در کنار عشق و علاقه اش به سفر، عشق و محبت اش را به خانواده اش نیز نشان دهد.
وقتی از او سوال می پرسم «به حرم اباعبدالله الحسین (ع) و ابوالفضل عباس (ع) در کربلا و حرم امیرمومنان علی (ع) در نجف که می رسی، چه دعایی می کنی؟» اشک در چشمانش یکدفعه جمع می شود و می گوید: «می خواهم اول به نیابت از مادرم زیارت کنم.»
یک عکس یادگاری از همدیگر می گیریم و چند تا از عکس هایی که در طول مسیر از مردمان مختلف گرفته از او می گیرم تا به گزارش خبری اضافه کنم و سپس با آرزوی توفیق برای او، از سفیر صلح و دوستی ایران جدا می شوم.
قادری که قصد دارد با 110 کیلومتر رکاب زنی به کربلا برسد می گوید که مسیر بغداد به کربلا را طی یک روز رکاب خواهد زد و در طول مسیر نیز از اماکن دیدنی و مراقد مقدسه بازدید می کند و دوباره با مردم عراق در این مسیر همدم و همزبان می شود.
خاورم *10*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال