حاشیه سازی در فوتبال؛ درسی که عبرت نشد

تهران - ایرنا - اعتراض های گاه و بی گاه به داوری و حاشیه سازی توسط برخی از تیم های بزرگ، می رود تا به یک ترفند برای تاثیرگذاری بر تصمیمات داخل زمین و داوری تبدیل شود؛ ترفندی که برخی آن را میراث حرفه ای سرمربی پیشین تیم ملی در فوتبال ایران می دانند.

به گزارش ایرنا، بازی حساس تیم های فوتبال استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز در حالی فردا (جمعه) در ورزشگاه یادگار امام «ره» این شهر برگزار می شود که تراکتورسازان پس از دیدار برابر نساجی با صدور بیانیه ای نسبت به تصمیمات داوری اعتراض کرده و راه برخی از تیم های دیگر مانند سپاهان، استقلال و پرسپولیس تهران را در پیش گرفته اند.
بیانیه نویسی، اعتراض بازیکنان شاخص در زمین به داور، عصبانیت های تکراری در برنامه های زنده تلویزیونی توسط مدیران و جنجال در کنار زمین توسط مربیان ترفندهایی به شمار می رود که برخی از مسوولان و بازیکنان فوتبال ایران در راستای تاثیرگذاری بر تصمیمات داوری در مسابقات به شکل روتین آن را انجام می دهند.
این روش ها در رفتار و گفتار مسوولان باشگاهایی مانند پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و سرمربیانی مانند وینفرد شفر، کارلوس کی روش، علی دایی، امیر قلعه نویی، برانکو ایوانکویچ و ... بیش از دیگران نمود دارد.
آسیب شناسی این شیوه از رفتارها نشان می دهد که ؛
1- اعتراض و کشاندن بازی به جنجال هر چند که یک رویه در شرایط سخت به شمار می رود و در برخی از مواقع بزرگان فوتبال مانند خوزه مورینیو از آن استفاده می کنند اما همیشه کارکرد مثبتی در زمین ندارد و در برخی از مواقع موجب فراموشی اصل و برجسته شدن حاشیه ها می شود.
یکی از مثال های عینی این اتفاق در جریان رقابت های جام ملت های آسیا 2019 رخ داد جایی که حاشیه سازی برای تاثیرگذاری بر تصمیمات داوری بازی ایران و ژاپن در مرحله نیمه نهایی این دوره از رقابت ها، نه تنها سودی برای تیم ملی فوتبال ایران در بر نداشت بلکه غفلت از بازی زیرکانه رقیب موجب شد تا ایران با دریافت سه گل از این تورنمنت حذف شود. حذف ایران از جام ملت های آسیا با حاشیه های داخل زمین نشان داد اعتراض های پرتکرار «کارلوس کی روش» سرمربی پیشین تیم ملی در کنار زمین به داوران به بازیکنان تیم ملی نیز منتقل شده است.

2- نباید فراموش کنیم که اشتباهات انسانی در جریان بازی فوتبال تنها به داور مسابقه مربوط نمی شود بلکه در یک رقابت 90 دقیقه ای ممکن است که بازیکن، مربی و داور در اجرای تاکتیک و دستورات تاکتیکی دچار اشتباه شوند؛ اما باید پذیرفت اشتباه داوری یک واقعیت در جریان بازی است و شاید کمتر از اشتباه یک بازیکن در گل به خودی یا تعویض اشتباه مربیان در نتیجه نهایی بازی تاثیرگذار باشد.
اگر قرار باشد با هر سوت اشتباه داور، روزنامه ها و سایت های خبری مملو از بیانیه شوند بدون شک آنکه بیش از همه از چنین کاری ضرر خواهد کرد تیم های فوتبال ایران است، زیرا مسوولان و کادر فنی به هوای عمدی بودن اشتباهات داوری، دنبال نقطه ضعف های خود نخواهند رفت بلکه سعی می کنند دلایل ناکامی تیم را در جایی دیگر جستجو کنند.

3- انتقال حاشیه ها به سکوها و استفاده از تماشاگران به عنوان پیاده نظام، حربه ای ناشایست است که در برخی از مواقع به ایجاد مشکلات قومی نیز منجر خواهد شد؛ اتفاقاتی که نمونه های بارزی از آن را در جریان بازی تیم های تهرانی با تیم هایی مانند فولاد خوزستان، تراکتورسازی تبریز، سپاهان اصفهان و .... شاهد بودیم.
در چنین شرایطی است که دامنه توهین ها از کری خوانی های ورزشی به رد و بدل شدن توهین های قومی در فضای واقعی و مجازی منجر خواهد شد و مساله را از بعد ورزشی خود خارج و به بعد امنیتی سرایت خواهد داد.

4- حوادث بازی پرسپولیس و فولاد خوزستان نشان داد بازیکنان بزرگ و ملی پوش فوتبال ایران از اشتباهات حاشیه ساز درس نگرفته و همچنان به دنبال تکرار آن هستند.
در حالی که شورای تامین استان خوزستان به عنوان بالاترین نهاد امنیتی آن استان در جریان بازی تیم های فولاد خوزستان و پرسپولیس تهران به خاطر بررسی جوانب امنیتی بازی، تاخیر در برگزاری بازی را به مسوولان دو تیم اعلام کرده بود دروازه بان ملی پوش سرخپوشان پایتخت خود را در جایگاه سرپرست تیم قرار داد و با بیان ادعاهایی مانند «تماس های مشکوک»، بازی را به حاشیه کشاند.
علیرضا بیرانوند هیچ گاه شماره و نام افراد تماس گیرنده را در اختیار رسانه ها قرار نداد بلکه دامنه اعتراضات خود را به نیمکت ذخیره و داخل زمین نیز کشاند و در نهایت با کارت زرد داور مسابقه آرام گرفت. رفتار بیرانوند در جریان بازی روز یکشنبه 21 بهمن ماه جاری نشان داد وی که از نزدیک شاهد آسیب تیم ملی از حاشیه ها بوده از اتفاقات بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل ژاپن درس نگرفته است.
**2052**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال