وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

ایرانیان نگاهی باورمند بر عفاف و فرهنگ ملی پوشش دارند

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان آنکه ایرانیان، قبل و پس از اسلام نگاهی باورمند برعفاف و تناسب فرهنگ ملی پوشش داشته و دارند گفت: همین نگاه است که طراحان و آفرینندگان لباس در ایران و کشورهای اسلامی را با طراحی غربی در نوع نگاه متفاوت کرده‌است.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در آستانه برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به این رخداد آورده است:در چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، توانمندی هنرمندان طراح ایران زمین را شاهد هستیم. طراحانی که نشان دادند، حفظ سنت‌های نیک در پوشش - که میراث چند هزار ساله آن باقی است - نمی‌تواند در آراستگی و زیباپوشی خلل ایجاد کند و در تناقض باشد.
وی می افزاید: هنگامی که به میراث پوششی ایرانیان در طول تاریخ نگاه می‌کنیم، جهانی از بی‌نهایت گزاره، نشانه و نماد می‌بینیم که میان بدن و تن با هستی پیرامونی پیوستاری عمیق به‌وجود آورده‌است؛ چه این که پوشش، در بافتی از ساحت نمادین اجتماعی حضور موثر دارد و بدن، مکان و کالبدی برای بهره‌گیری از پوشش است. پوششی که افزون بر محافظت، کارکردها و نقش‌های دیگری را همچون فرهنگ، قومیت، پیشه و مناسک، در آن می‌توان بازیابی کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: نگاه باورمند ایرانیان خداجو در پیش و پس از اسلام افزون بر عفاف، همواره به‌دنبال زیبایی و تناسب فرهنگی-ملی پوشش بوده‌است و همین نگاه است که طراحان و آفرینندگان لباس در ایران و کشورهای اسلامی را با نگاه غربی آن - که بیشتر بدنمندی و اندام‌گرایی را دنبال می‌کنند - متفاوت کرده‌است.
صالحی در ادامه این پیام آورده است: تعیین موضوع «نقش مکران» به عنوان محور طراحی و آفرینش‌های هنری جشنواره، نشانه توجه برنامه‌ریزان و فرصت‌های پنهان برای طراحان و تولیدکنندگان است که می‌تواند الگوهای پنهان پوشش نواحی گوناگون فرهنگ ایرانی را به عرصه‌های عمومی و جهانی بازنمود کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام برای فرهیختگان هنرمند، صنعت‌گران توانمند و تولیدکنندگان گرانقدر- که به تعالی هنر و پیشرفت ایران اسلامی می‌اندیشند - بهترین‌ها را آرزو کرد.
هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار «خوشا مکران و نقش بی مثالش»از 26 بهمن تا دوم اسفند 1397 از ساعت ١٠تا 20 شب در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می‌شود.
**9266**1355

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال