واکنش های مختلف به نشست ورشو و جشن بزرگ چهل سالگی انقلاب

تهران- ایرنا- هفته گذشته در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحولات بسیاری رخ داده است که مهم ترین آن برگزاری نشست ورشو محسوب می شود که در رسانه های مختلف انعکاس یافته است و مقوله دیگر برگزاری باشکوه جشن چهل سالگی انقلاب که در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب بسیاری داشت.

گروه اطلاع رسانی ایرنا براساس وظایف آگاهی بخشی خود رسانه های مختلف را در هفته گذشته مورد واکاوی قرار داد و برجسته ترین و مهم ترین موضوعات را رصد و بررسی کرده است.

** انزوای لهستان در قاره سبز
نشست ورشو که به میزبانی آمریکا - لهستان در شهر ورشو با عنوان اصلی «آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» قرار است امروز و فردا برگزار شود، خبری که با بازتاب بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی روبرو شد. در همین ارتباط خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به کنفرانس بین ‌المللی درباره خاورمیانه به میزبانی لهستان نوشت: «دولت ایران این کنفرانس را به عنوان یک اقدام خصمانه می‌بیند و هشدار داده است که برگزاری این کنفرانس عواقبی برای ورشو دارد.» برخی از صاحب نظران سیاسی نیز می‌ترسند که دولت لهستان در اروپا با محکم‌تر کردن روابط با واشنگتن منزوی‌تر شود. به خصوص از سوی کشورهای اروپایی که منتقد سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هستند. همچنین رهبران لهستان به خاطر میزبانی یکی از سایت‌های سیا برای نگهداری مظنونان تروریستی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

** دستفروش مجرم نیست
موضوع دستفروشی و سامان دادن آن ها یکی از خبرهایی بود که در هفته گذشته در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت و برخی از دستفروشان را با نگرانی هایی همراه ساخت. در هفته‌ها و روزهای نزدیک به نوروز، دستفروشان مخصوصا در کلانشهرها حضوری گسترده تر در معابر و پیاده ‌روهای شهر دارند. دستفروشانی که دارایی خود را روی سطح و زیراندازی در کف خیابان پخش کرده و با فریاد زدن و معرفی اجناس خود دنبال جذب هر چه بیشتر مشتری و فروش کالاهای خود هستند. در همین رابطه یک فوریت طرح ساماندهی مشاغل سیار و دست ‌فروشان و... در شهر تهران روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت و حجت نظری پیشنهاد دهنده این طرح با بیان اینکه این طرح مربوط به ساماندهی دست‌فروشان، وانت‌ های باری و ون‌های سیار است، گفت: متاسفانه نظارتی بر فعالیت آنها نمی‌شود و به همین دلیل برخی از عوامل شهرداری اقدام به اخذ وجوه متفاوت از این افراد می‌کنند و عملاً این پول به حساب شهرداری واریز نمی‌شود و ممکن است هر فردی بر اساس تصمیم و تشخیص خود رفتاری را داشته باشد. لازم است این طرح به تصویب برسد تا بتوانیم با همراهی شرکت ساماندهی مشاغل نسبت به ساماندهی دستفروشان، وانت‌بارها و غیره اقدام کنیم.

** رمزگشایی از سخنان لاریجانی
علی لاریجانی رییس مجلس در جلسه شورای اداری قم، از دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اصلاح ساختار بودجه در چهار ماه آینده خبر داد و گفت: «در زمینه اصلاح ساختار در برخی حوزه‌ها همچون انرژی ممکن است تغییراتی به وجود آید که هدف آن رفاه مردم است. با رد دو احتمال اصلاح ساختار سیاسی و اصلاح ساختار دولت یک سناریوی دیگر باقی می‌ماند و آن اصلاح ساختار مالی کشور است. این موضوع از هر نظر به صحت نزدیک‌تر است چراکه درست چند هفته‌ منتهی به ارایه لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس بود که خبر اصلاح لایحه بودجه 98 به گوش رسید؛ موضوعی که گویا با نظر رهبری صورت گرفته بود. آن طور که گفته می‌شد 10 روز مانده به ارایه لایحه بودجه در جریان جلسه سران 3 قوه، موضوع توصیه‌های مقام معظم رهبری به دولت برای اصلاح لایحه بودجه سال 98 کل کشور مطرح می‌شود.» این سخنان با آن که مجمل مطرح شده بود، بلافاصله به موضوع مهم رسانه های داخلی تبدیل و شخصیت های سیاسی و رسانه ای به توضیح و تفسیر این اشاره گذرای رییس مجلس پرداختند.

** مراوده با اروپا آری اعتماد به آنها نه
دیدار مقام معظم رهبری با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش از جمله مهمترین موضوعاتی بود که در صدر اخبار رسانه های کشور قرار گرفت. آیت ‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، بیعت شگفتی‌ ساز همافران با امام خمینی(ره) در 19 بهمن 1357 را تجسم شجاعت، امید به پروردگار، نهراسیدن از دشمن و عمل به وظیفه برشمردند و تأکید کردند: 22 بهمن امسال به یاری پروردگار و در پرتو همین عوامل تاریخ ‌ساز به ‌معنای واقعی کلمه دشمن‌ شکن خواهد شد و با هوشیاری ملت و حضور همه سلایق و دیدگاه‌ها، پرشکوه ‌تر از سال‌های قبل خواهد بود. تا وقتی رژیم امریکا بر مبنای شرارت، دخالت، خباثت و رذالت حرکت می‌کند، شعار مرگ بر امریکا از دهان ملت مقتدر ایران نخواهد افتاد.

** زیست ‌شبانه، سرآغاز تهران شهری برای همه
زیست شبانه در تهران و استقبال از این موضوع از مهمترین خبرهایی بود که رسانه های کشور به آن پرداختند. شهر فقط ترافیک و دود و آلودگی‌های روزش نیست. به این هم بیندیشیم که شب ‌ها می‌توانیم در آرامشی متفاوت خیلی کارها بکنیم. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که زیست شبانه می‌تواند برای شهر فراهم کند، امکان چرخش چرخ بسیاری از اقتصادهایی است که می‌تواند مولد باشد و جبران بیکاری‌ ها و فشارهای اقتصادی باشد. یکی از نکاتی که ما را در موضوع گردشگری به چالش می‌کشاند، موضوع وقت محدود گردشگران و تعطیلی شبانه است. به عبارت دیگر ما عملا شب‌ها گردشگران را از شهرها و امکانات‌مان محروم می‌کنیم.

** مقاومت برخی جریان‌های خاص در برابر نه گفتن به ازدواج کودکان
منع ازدواج کودکان و پیگیری های مداوم در این ارتباط، ماه های زیادی است که افراد جامعه و مسوولان را به خود مشغول کرده تا برای رفع آن چاره ای بیندیشند. در هفته گذشته رسانه های بسیاری به موضوع ازدواج دختر 11 ساله ایلامی با مرد 50 ساله پرداختند و از زوایای مختلف آن را بررسی کردند. رهای 11 ساله همان کودکی است که قرار بود همسر مردی شود که کوچک ‌ترین فرزندش، 2 سال از رها بزرگ‌تراست! ماجرای رها درست در زمانه‌ای سر از هیاهوهای اجتماعی درآورده که تلاش‌ها همچنان برای نه گفتن به ازدواج کودکان ادامه دارد. تلاش‌هایی که اگرچه با مقاومت برخی جریان‌های خاص روبه‌رو شده، اما توانسته موجی از واکنش‌های مثبت اجتماعی را هم با خود همراه کند. تا جایی‌که معصومه ابتکار، معاون امور زنان رئیس جمهوری از ارسال لایحه ممنوعیت ازدواج زیر 13 سال به دولت خبر می‌دهد. تریبون‌های تبلیغاتی گروه‌های ذی‌نفوذ البته نگاهشان به ازدواج کودکان متفاوت است. آنها به سراغ زوج‌های جوان اتوکشیده‌ای می‌روند که فرقشان با امثال رها این است که ازدواج را در سنین پایین امری طبیعی و شدنی می دانند و حتی برای این کار البته با رضایت فیلم های تبلیغاتی می سازند. اما کودکان شبیه رها، حتی هنوز نمی‌دانند چگونه باید با ازداوج کنار بیایند و مسئولیت یک زندگی را برعهده بگیرند.

** سیمرغ ها دیشب ماه را کامل کردند
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با تمام فراز و فرودها سرانجام به پایان رسید و مراسم اختتامیه آن در صدر خبرهای رسانه های کشور قرار گرفت. جشنواره فیلم فجر در برج میلاد با اجرای محمدرضا شهیدی‌فر برگزار شد و سی‌وهفتمین دوره مهم‌ترین فستیوال سینمایی ایران، برندگان خود را شناخت. فیلم “شبی که ماه کامل شد” با دریافت 7 سیمرغ بلورین، یکه تاز جشنواره سی و هفتم بود. در ابتدای مراسم، آزادگانی که فیلم «23 نفر» بر اساس زندگی آنان ساخته شده، به همراه بازیگرانی که نقش آنها را بازی کرده‌اند، روی سن حاضر شدند. در ابتدای برنامه که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، ابراهیم داروغه‌ زاده دبیر جشنواره‌ فیلم فجر سخنانی را مطرح کرد. در ادامه آنونس فیلم‌های نگاه نو، مستند و فیلم کوتاه پخش شد.

** آغاز فصل جدید درآمدهای نفتی
دخل و خرج دولت از درآمدهای نفتی نیز از جمله خبرهایی بود که رسانه ها در هفته گذشته به آن پرداختند و آن را از زوایای مختلف بررسی کردند. گزیده آمارهای اقتصادی آذرماه که بازتاب متغیرهای عمده پولی و مالی و سند دخل‌و‌خرج دولت در 9ماهه امسال است، خبر از شرایط سخت تنظیم دخل‌و‌خرج دولت می‌دهد. در این دوره 9ماهه و باتوجه به اینکه در این مدت اگرچه تحریم‌ های نفتی از 13آبان‌ ماه به اجرا درآمد اما پیش ‌فروش‌های نفتی در ماه‌ های قبل انجام شده بود، عملکرد درآمدهای نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 40 درصد افزایش داشته و هشت‌ هزار میلیارد تومان بیشتر از مصوب 9ماهه بوده است. در مجموع عملکرد مالی دولت در 9 ماهه امسال از این حکایت دارد که از 255 هزار میلیارد تومان منابعی که در اختیار داشته، حدود 246 هزار میلیارد تومان هزینه کرده است که چهار هزار میلیارد تومان کمتر از رقم دریافتی بوده و در این حالت کسری بودجه‌ای متوجه دولت نیست، هرچند که عدم تحقق منابع مانع از انجام هزینه‌ها و مصارفی بوده که در بودجه پیش ‌بینی شده است.

** حضور با شکوه یک ملت
چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تمامی شهرهای کشور با شکوه و عظمت خاصی در 22 بهمن 97 در حالی برگزار شد که بسیاری از سران کشورهای غربی و استعمارگران عمر این انقلاب را تمام شده می دانستند. این موضوع بازتاب فراوانی در رسانه ها داشت. راهپیمایی غرورآفرین و حماسه ‌ساز 22 بهمن همزمان در بیش از هزار شهر و10 هزار روستا با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد و وحدت، همبستگی و انسجام ملی مردم کشورمان، بار دیگر جهان را شگفت ‌زده ‌کرد. ‌در این راهپیمایی، مسوولان، شخصیت‌ها، مقامات کشوری و لشکری به طور گسترده همراه مردم حضور داشتند و مردم شهرهای مختلف با سر دادن شعارهای«مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل» و «ما ایستاده‌ایم» به تهدیدها علیه ایران پاسخ‌ دادند. همچنین رییس جمهوری دراجتماع راهپیمایان تهرانی در میدان آزادی با تاکید بر این که راه و مسیر انقلاب مانند 40 سال گذشته با قدرت ادامه خواهد یافت، اظهارداشت: حضور گسترده مردم در خیابان‌های سراسر ایران اسلامی و از جمله تهران بدان معنا ست که نقشه‌ های یکساله دشمن، نقش بر آب شده است و دشمن هرگز به اهداف شوم خود نخواهد رسید.

پژوهشم**9117**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال