رهبر میهمان ارکستر ملی:

ارتباط با زبان موسیقی ضامن سعادت فعالیت موسیقایی است

تهران - ایرنا - رهبر میهمان ارکستر ملی ایران در اجرای بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر معتقد است: خوشبختی یک ارکستر این است که بتواند با زبان موسیقی با مخاطبانش ارتباط برقرار کند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از امور بین الملل بنیاد رودکی، «آقاوردی پاشایوف» رهبر میهمان ارکستر ملی ایران گفت: خیلی خوشحالم از اینکه سابقه 20 ساله همکاری در ایران دارم و در شهرهای مختلفی مانند اردبیل، زنجان، شیراز، تهران و اصفهان کنسرت داده‌ام؛ علاقه قلبی به ایران دارم و این مرا بسیار خوشحال می‌کند که موسیقی آذربایجان در ایران مخاطب زیادی دارد.
وی در مورد همکاری اش با ارکستر ملی ایران گفت: من این اجراها را خیلی مثبت ارزیابی می‌کنم و این همکاری موسیقایی بین دو کشور که ریشه‌های فرهنگی مشترک دارند، خیلی خوب است و نتیجه صدرصد مثبت دارد؛ البته من پیش از این در کشورهایی مانند روسیه، اکراین، قزاقستان، تاجیکستان، آلمان، فرانسه، ترکیه و مراکش و چند کشور دیگر اجرا داشته‌ام.
پاشایوف در مورد ارزیابی‌اش از نوازندگان ارکستر گفت: نوازندگان ارکستر ملی ایران بسیار خوب هستند و نت‌های تازه را خیلی خوب می‌توانند بنوازند و مطمئمنم که این ارکستر هر جای دنیا برود می تواند هرقطعه‌ای را اجرا کند. از همکاری با رهبر ارکستر ملی ایران لذت بردم. آقای فریدون شهبازیان موسیقی‌دان باسواد و با تجربه‌ای است و کارکردن با چنین انسانی برای من خیلی خوشایند و باعث افتخار است.
وی افزود: من یک آرزوی قلبی دارم که ان شاءالله در آینده با ارکستر کشور خودمان آذربایجان و ارکستر ایران یک کنسرت مشترک در ایران و کشور‌های دیگر داشته باشیم؛ من تجربه این را دارم که ارکستر آذربایجان و قزاقستان با هم یک گروه 100 نفره شدند و یک اجرای مشترک در فرانسه داشتند که بسیار عالی بود و ان شاءالله همین کار را با ایران داشته باشیم.
رهبر میهمان ارکستر ملی ایران در مورد ویژگی قطعات آذربایجانی که در این کنسرت اجرا می‌شود، گفت: در این کنسرت ما چند قطعه از آهنگسازان نامی آذربایجان اجرا می کنیم که در دنیا شناخته شده و جنبه بین‌المللی دارند. آثار آهنگسازانی چون «حاجی بیلی»، «قاراقارایف»، «فکرت امیرف» و «نیازی» در این کنسرت اجرا می‌شود.
وی افزود: همچنین خواننده این قطعات «سمیر جعفراف» است که در سطح بین‌المللی شناخته شده است.
ارکستر ملی ایران به مشاور هنری و رهبری فریدون شهبازیان و با حضور رهبر میهمان آقاوردی پاشایوف در جشنواره موسیقی فجر از ساعت 18و30 روز پنجشنبه (25 بهمن ماه) در تالار وحدت قطعات ایرانی و آذربایجانی اجرا می‌کند.
سی و‌ چهارمین جشنواره موسیقی فجر که از 24 بهمن ماه کار خود را آغاز کرده است تا 29 بهمن در تهران برگزار خواهد شد و در 30 بهمن با مراسمی ویژه به کار خود پایان خواهد داد.
فراهنگ**9266**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال