با عرضه یک میلیون بشکه

فروش میعانات گازی پارس جنوبی در بورس کلید خورد

تهران- ایرنا- محموله یک میلیون بشکه‌ای میعانات گازی پارس جنوبی به نرخ 61 دلار و 19 سنت برای هر بشکه امروز (چهارشنبه) برای نخستین بار روانه میز فروش تالار بین الملل بورس انرژی شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، فروش و صادرات نفت و میعانات گازی از طریق بورس مورد توجه وزارت نفت قرار گرفته؛ به طوری که تاکنون چهار محموله نفتی در بورس عرضه شده است و امروز نیز فروش میعانات گازی پارس جنوبی آغاز شد.
میعانات گازی از میدان های گازی و همزان با برداشت گاز تولید می شود اما به دلیل ویژگی هایش به عنوان نوعی از نفت فوق سبک شیرین نیز شناخته می شود.
به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، قرار بود محموله یک میلیون بشکه‌ای میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی از ساعت 14 و 30 دقیقه به مشتریان عرضه شود که به نوشته تارنمای بورس انرژی ایران، این عرضه صورت گرفت.
این محموله در حجم سفارش‌های 35 هزار بشکه ای عرضه شد در خلیج فارس تحویل مشتریان می شود.
قیمت هر بشکه از میعانات گازی 61.19 دلار آمریکا تعیین شد و امکان تسویه به طور شرایطی وجود دارد.
در شیوه تسویه معامله به صورت شرایطی، خریدار می‌تواند بابت 20 درصد ارزش معامله به صورت ریالی و بابت 80 درصد ارزش معامله به صورت ارزی اقدام کند.
تسویه بخش ریالی به طور نقدی و بخش ارزی به صورت اعتباری است و خریداران می‌توانند 80 درصد بخش ارزی ارزش معامله را با ریال و به صورت اعتباری نیز تسویه کنند.
در این فرایند، واریز 6 درصد پیش پرداخت از سوی متقاضیان تا 2 ساعت قبل از شروع عرضه به حساب اعلام شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه الزامی بود.
حداقل حجم قابل خرید 35 هزار بشکه تعیین شد. البته خریداران می‌توانستند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به برداشت محموله‌های بزرگ‌تر اقدام کنند.
مقصد حمل و فروش میعانات گازی خریداری شده نیز آزاد و صادرات به همه کشورها بجز سرزمین اشغالی فلسطین مجاز بود.
همچنین خرید توسط همه شرکت‌های داخلی و خارجی، فاقد محدودیت اعلام شد.
ارائه حداقل اطلاعات خریدار شامل شماره تلفن شرکت، نام و شماره تلفن نماینده خریدار، ایمیل رسمی، فکس، شماره ثبت، آدرس، کد اقتصادی، شناسه ملی و شماره فراگیر اشخاص حقوقی خارجی الزامی بود.
نرخ تسعیر هر دلار برای واریز پیش پرداخت معامله بر مبنای میانگین روزانه خرید و فروش اعلام شده در سامانه سنا برای هر اسکناس، 2 روز کاری قبل از تاریخ انتشار این اطلاعیه تعیین شد.

اقتصام*2022*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال