ابتکار در گفت وگو با رادیو بین المللی فرانسه:

ایران در حوزه دفاعی از مواضع خود عقب نشینی نمی کند

تهران - ایرنا - معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ایران در مصاحبه ای به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با رادیو بین المللی فرانسه (R.F.I) تاکید کرد، جمهوری اسلامی در زمینه توانمندی دفاعی خود به هیچ عنوان از مواضعش عقب نشینی نمی کند.

به گزارش ایرنا، در مقدمه این مصاحبه اختصاصی آمده است: همزمان با چهلمین سالگرد جمهوری اسلامی در ایران، «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده حسن روحانی که در ماجرای گروگانگیری سفارت آمریکا در سال 1979 سخنگوی گروگان گیرها بود، با رادیو بین المللی فرانسه گفت وگو کرد.
وی در این مصاحبه علاوه بر بیان خاطراتش از روزهای پیروزی انقلاب ایران، به وضعیت اقتصادی کشورش پس از بازگشت تحریم های آمریکا می پردازد.
ابتکار درباره خاطراتش از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی گفت: روزهای انقلاب سال 1979، واقعا روزهای زیبا و پرهیجانی بود. امید و آرزو در چهره تک تک مردم ایران قابل مشاهده بود. در آن روزها، از خود گذشتگی و آرمانگرایی به اوج خود رسیده بود. مردم ایران علیه سلطنت و نظام پادشاهی پهلوی به پا خواسته بودند. شور انقلابی سراسر ایران را فرا گرفته بود و در مبارزه با رژیم شاه وعلیه استبداد و فساد سلطنت او، مردم شجاعت و ایثار زیادی از خود نشان می دادند.
مجری رادیو بین المللی فرانسه از ابتکار پرسید: ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران را در حالی جشن می گیرد که تحریم های آمریکا موجب افزایش نرخ تورم شده است، آیا فکر می کنید که شما بتوانید با فشار حداکثری آمریکا مقابله کنید؟
وی پاسخ داد: ما در دهه های گذشته همواره با تحریم های ناجوانمردانه روبه رو بوده ایم و در همه این سالها با این تحریم ها مقابله کرده ایم. درست است که وضعیت اقتصادی ایران به موجب بازگشت تحریم ها با مشکل روبه رو شده است اما بدون شک در طولانی مدت این مشکلات مرتفع خواهد شد.
وی ادامه افزود: ما در سالهای گذشته در حوزه های مختلف پیشرفت های بسیار خوب و سریعی داشتیم و یکی از علل این تحریم ها، همین موضوع بوده است.
تحریم های گذشته باعث شده است که ما در بسیاری از حوزه های علمی و تحقیقاتی پیشرفت های سریعی داشته باشیم و به نظر می رسد که این موضوع خوشایند دولت تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیست. معتقدم که مردم ایران مانند سالهای گذشته در برابر فشارها و تحریم های آمریکا مقاومت می کنند و دولت هم تلاش می کند که مشکلات را یکی پس از دیگری از میان بردارد که نمونه بارز آن افزایش قیمت ارز است که دولت وارد عمل شد و آن را کنترل کرد و امیدوارم که تورم نیز در ماه های آینده کنترل شود.
ابتکار درباره ساز و کار مالی اروپا موسوم به 'اینستکس' و واکنش آمریکا به این خصوص نیز گفت: این موضوع زمان می خواهد. بیش از هر چیزی باید صبر کنیم و ببینیم که این ساز و کار به کجا می انجامد. باید بگویم که اینستکس به خودی خود یک پیشرفت محسوب می شود. این حداقل چیزی است که ما از اتحادیه اروپا انتظار داریم تا به گونه ای عمل کند که توافق هسته ای به عنوان یک ساز و کار اقتصادی پایدار برای ایران عمل کند.
معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده افزود: شرکت های اروپایی به خوبی می دانند که منافع خوبی از سرمایه گذاری در ایران نصیبشان می شود و این اقدام اروپا، نوعی امید به آنها داده است. بخش های زیادی در ایران وجود دارد که شرکت های اروپایی بتوانند در آنها سرمایه گذاری کنند که از آن جمله می توان به بخش توریسم اشاره کرد. امیدوارم که صنعت توریسم در ایران گسترش یابد و اروپایی های زیادی برای گذراندن تعطیلی های خود به ایران بیایند.
ابتکار درباره ماجرای گروگانگیری در سفارت آمریکا (لانه جاسوسی) و قطع رابطه میان تهران و واشنگتن نیز گفت: در سالهای گذشته موقعیت هایی بوده است که ما بتوانیم مشکلاتمان را با آمریکا حل کنیم اما متاسفانه آنها (آمریکایی ها) تا قبل از توافق هسته ای وین هیچگاه حاضر نشدند در موضع برابر در مذاکرات شرکت کنند.
وی افزود: در زمان انعقاد توافق برجام، آمریکایی ها در کنار اروپایی ها به میز مذاکره آمدند و ما به یک توافق متوازن رسیدیم و تمام تحریم ها برداشته شد. توافق هسته ای به یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد منجر شد که هنوز برقرار است، بنابراین من فکر می کنم ما سهم خودمان را در مذاکرات با آمریکایی ها برای بهبود روابط ایفا کردیم اما ترامپ بصورت یکجانبه این توافقنامه را ترک کرد و به نوعی آنها خلف وعده کردند و این تصمیم بسیار بدی بود.
خانم ابتکار تصریح کرد: اکنون نیز شاهد آن هستیم که نمایندگان کنگره آمریکا در حال بازنگری برخی تصمیم های ترامپ هستند. مردم و اقشار نخبه آمریکا انتقادهای زیادی به رئیس جمهوری کشورشان دارند و من امیدوارم درباره برجام نیز تغییراتی در آمریکا رخ دهد و آنها به میز مذاکره برجام بازگردند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان تاکید کرد: همانطور که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، آمریکایی ها باید در رفتار و اندیشه خود در قبال ایران تغییراتی دهند و متوجه شوند که ایران اکنون قدرتی مشروع در جهان است و اینکه ایران روز به روز قوی تر و قوی تر می شود و در راه برقراری صلح و آرامش کار و فعالیت می کند. آنچه ما در عراق و سوریه علیه داعش انجام دادیم به سقوط این سازمان تروریستی متوحش منجر شد.
ابتکار درباره توان موشکی ایران و موضع فرانسه در این باره نیز گفت: اینکه ما بتوانیم از خود دفاع کنیم یک امر طبیعی است و در این راستا ما باید توان دفاعی مان را تقویت کنیم چرا که ما در منطقه ای بسیار متزلزل زندگی می کنیم. همانطور که می دانیم در گذشته مورد حمله رژیم صدام قرار گرفتیم. زمانی که این جنگ به ما تحمیل شد، چه کسی به کمک ما آمد؟ همه علیه ما بودند. همه جهان به کمک صدام رفته بودند. جمهوری اسلامی در زمینه توانمندی دفاعی خود به هیچ عنوان از مواضعش عقب نشینی نمی کند. ظرفیت های دفاعی جمهوری اسلامی به هیچ عنوان تهدیدی برای هیچ کشوری محسوب نمی شود. کافی است که شما به منطقه نگاهی بیاندازید و ده ها پایگاه نظامی آمریکا را ببینید. این پایگاه ها برای ما و منطقه نوعی تهدید است. آمریکایی ها در منطقه ما چه می کنند؟ من معتقدم که دفاع از خود، حق طبیعی ما است.
اروپام**9041**شبس**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال