رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ:

1.8 میلیون نفر از مردم عراق هنوز آواره اند

تهران- ایرنا- رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در پایان سفر چهار روزه خود از عراق بازسازی ساختار اجتماعی این کشور را عاملی کلیدی برای تضمین عبور از گذشته پر خشونت این کشور به سمت فرداهای بهتر دانست و گفت: هنوز حدود 1.8 میلیون نفر در داخل عراق آواره اند.

به گزارش ایرنا از دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، این مطلب را پیتر مائورر پس از سفر به شهرهای موصل، بغداد و اربیل در کشور عراق عنوان کرد و گفت:« گرچه شدت خسارات وارده در عراق بهت آور است، ولی آنچه که کمتر دیده می شود زخم هایی اجتماعی است که بر عمق جان مردم این کشور نشسته است.»
وی با اشاره به اینکه با گذشت بیش از یکسال از پایان عملیات عمده جنگی هنوز حدود 1.8 میلیون نفر در داخل عراق آواره اند و تقریبا یک نفر از هر سه نفر در داخل اردوگاه آوارگان زندگی می کنند افزود: اگر قرار است عراق دوباره روی پای خود بایستد، جامعه آن باید به سوی مصالحه گام بردارد. در این راستا، باید از بازگشت داوطلبانه، ایمن و غیرتبعیض آمیز همه آوارگان عراقی که می خواهند به خانه و کاشانه خود بازگردند اطمینان حاصل کرد.
رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ تاکید کرد: روند بازگشت آوارگان عراقی نباید با عجله انجام شود، چرا که مردم به مسکن مناسب و خدمات پایه، از جمله آب آشامیدنی و مراقبت های درمانی و نیز فرصت های معیشتی، امنیت و پاکسازی مهمات عمل نکرده و باقیمانده از جنگ احتیاج دارند.
مائورر طی بازدید از شهر موصل با اشاره به تخریب گسترده این شهر، از نشانه های امیدبخش بازگشت شهر به زندگی عادی ابراز خرسندی کرد و گفت: «مردم در حال تمیز کردن خانه های خود از آوار هستند و حتی مغازه ها در بخش غربی شهر که بیشترین خسارت را دیده در حال بازگشایی هستند.»
وی اظهار داشت: در یکسال گذشته، کمیته بین المللی صلیب سرخ امکان دسترسی بهتر 2.5 میلیون عراقی به آب سالم را فراهم کرده و موفق به تهیه غذا برای 340 هزار نفر و خدمات درمانی برای 300 هزار نفر دیگر شده است.
رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ اضافه کرد: هم اکنون حدود 40 هزار عراقی از خدمات توانبخشی فیزیکی این کمیته بهره مند هستند.
وی به ضرورت شرایط مناسب زندان برای زندانیان، بدون در نظر گرفتن مجازاتی که در انتظار آنهاست و کشوری که از آن آمده ا ند تأکید کرد و گفت: طی سال گذشته، کارکنان صلیب سرخ جهانی با 54 هزار نفر در 91 هزار زندانی ملاقات کرده و 28 هزار پیام کتبی و شفاهی ایشان را به خانوادهایشان منتقل کرده اند.
مائورر در مورد مفقودان عراقی نیز افزود: کسانی که عزیزان آنها مفقودند باید پاسخی را که لازم دارند دریافت کنند. در موصل با خانواده هایی برخورد کردم که در جستجوی پسر، پدر یا شوهر خود بودند. آنان با من از مشکلات عاطفی روزمره به دلیل ندانستن آنچه که بر سر عزیزانشان آمده سخن گفتند. جامعه عراق و مقامات این کشور باید مستقیماً به این مشکلات عاطفی رسیدگی کنند.
مائورر افزود: تعداد بالای مفقودان در عراق حاصل چندین دهه درگیری های مختلف است. شمار آنها افزون بر صدها هزار نفر تخمین زده می شود. در یک سال اخیر، کمیته بین المللی صلیب سرخ به روشن شدن سرنوشت بیش از هزار و 50 فرد مفقود در عراق کمک کرده و پنج هزار و 250 درخواست جستجوی جدید برای مفقودان را ثبت کرده است.
رئیس صلیب سرخ جهانی در سفر به عراق، با نخست وزیر این کشور عادل عبدالمهدی، ریاست جمهور بَرهَم صالح، معاون نخست وزیر فؤاد حسین و رئیس پارلمان محمد الحَلبوسی هم دیدار و گفت و گو کرده و بر تعهد کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ و شرکای کاری این سازمان در جمعیت هلال احمر عراق برای ادامه کمک رسانی به مردم عراق در طول مرحله بازسازی که پس از چندین دور از خشونت ها و بی ثباتی رخ می دهد، تاکید کرده است.
اجتمام * 7029 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال