نتانیاهو به علنی شدن روابط با اعراب در ورشو امیدوار است

تهران – ایرنا – در حالیکه پیش از این روابط بین کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی مخفیانه دنبال شده است، خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نشست ورشو امید به علنی کردن این روابط دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این خبرگزاری افزود که کنفرانس خاورمیانه در ورشو لهستان که امروز چهارشنبه آغاز می شود، نشان از تلاش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای علنی کردن روابط اسرائیل با کشورهای عربی است که مدت ها در پشت پرده انجام می شد.
این نشست که آمریکا تاکید زیادی بر آن دارد با استقبال چندانی مواجه نشده و کشورهای بزرگ اروپایی از شرکت در آن خودداری کرده اند. روسیه و حتی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از حضور در این نشست سرباز زده اند.
آمریکا و لهستان از این کنفرانس در ورشو حمایت می کنند و به گفته آنها هدف آن ایجاد صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است.
به نوشته اسوشیتدپرس، این نشست شاید برای لهستان فرصتی در راستای تقویت روابط با واشنگتن باشد اما نتانیاهو که بارها اعلام کرده اسرائیل با چندین کشور عربی روابط خوبی ایجاد کرده، شاید به هدف خود در این نشست نزدیک شود. تبدیل کردن چنین روابط ظاهرا پنهانی به یک رابطه آشکار و علنی در راستای هدف او برای ایجاد فضایی به منظور انتخاب مجددش به عنوان نخست وزیر در انتخابات پیش رو در سرزمین های اشغالی خواهد بود.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش از این که سرزمین های اشغالی را به مقصد لهستان ترک کند، گفت که این کنفرانس 'اسرائیل، آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان را متحد می کند.'
وی افزود که رژیم صهیونیستی از روابط خوب با هر کشوری در منطقه به جز سوریه لذت می برد.
دنی دنون سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل گفت که ارتباط شخصی او با مقامات عربی بسیار گرمتر از آنچه مشاهده می شود، است. وی پیش بینی کرد که اگر رابطه با یک کشور علنی شود دیگران نیز به سرعت از این روند پیروی می کنند.
مدت زیادی گمانه زنی هایی درمورد روابط پشت پرده عربستان با رژیم صهیونیستی وجود داشت، این کشور برای عبور هواپیماها به مقصد سرزمین های اشغالی ممنوعیت استفاده از حریم هوایی خود را برداشت. رهبران کشور بسیار کوچک بحرین نیز برای عادی سازی روابط با این رژیم غاصب ابراز تمایل کرده اند.
یوئل گوزانسکی پژوهشگر صهیونیست 'موسسه مطالعات امنیت ملی' گفت: با وجود اینکه اذهان عمومی اعراب هنوز به شدت بر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل است، کنفرانس این هفته بعید است برای ایجاد روابط گرم با اعراب باشد.
وی اظهارداشت که ملاقات های مخفیانه از پیش وجود داشته و نمی داند که اعراب از 'دست دادن' با اسرائیلی ها چه چیزی به دست می آورند. گوزانسکی افزود نکته مهم، مشاهده افراد در اتاق مذاکره به عنوان جبهه متحد علیه ایران است.
وزرای خارجه عربستان و امارات قرار است با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کنند اما هنوز مشخص نیست دیدار آنها با هیئت اسرائیلی در چه سطحی برگزار شود.
بر اساس گزارش رسانه های عربستان، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه شنبه با پادشاه عربستان دیدار کرد. ملک سلمان پادشاه عربستان 'موضع دائمی' خود برای ایجاد کشور فلسطین با پایتختی قدس شرقی را بیان کرد.
کانال 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی با استناد به یک گزارش مخفی از وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد؛ بعید است عربستان بدون اعطای امتیازی بزرگ به فلسطینی ها روابط با اسرائیل را عادی کند.
این شبکه تلویزیونی به نقل از یک مقام ارشد صهیونیستی اعلام کرد که پنجره باریک برای پیشرفت روابط با عربستان بسته شده است.
خاورم**3234**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال