نشست نمایشی ورشو و دیدگاه کارشناسان ترکیه

آنکارا- ایرنا- نشست ورشو به رغم تمامی تلاش های آمریکا و برخی متحدان عرب واشنگتن در منطقه، در حالی امروز/چهارشنبه/ با شرکت معدودی از کشورها در پایتخت لهستان برگزار می شود که بسیاری از کارشناسان ترکیه ای از قبل به بررسی این نشست پرداخته و آن را نمایش غرب در برابر ایران عنوان کردند.

به گزارش ایرنا، نشست امشب با ضیافت شام به افتخار شرکت کنندگان آغاز و فردا نیز پیگیری خواهد شد. موضوع کلی نشست به ادعای برگزار کنندگان آن مسایل خاورمیانه می باشد، ولی کارشناسان سیاسی بر این نکته که این نشست یک نشست ضد ایرانی خواهد بود، تاکید می کنند.
وزیر خارجه لهستان در روزهای گذشته در زمینه برگزاری نشست گفته بود که، در این نشست در سطح وزیران و یا نخست وزیران 60 کشور شرکت خواهند کرد و در نشست بحران های موجود در خاورمیانه و تاثیرات این بحران ها بر غیرنظامیان، فعالیت های موشکی در منطقه، امنیت سایبری و تهدیدهای جدید در زمینه انرژی، افراط گرایی و تامین مالی افراط گرایان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
به گفته وزیرخارجه لهستان، در این نشست از کشورهای خاورمیانه عربستان، بحرین، یمن، اردن، کویت، مراکش، عمان، امارات متحده عربی و نیز رژیم صهیونیستی همچنین تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، استرالیا، زلاند نو، کره جنوبی، هندوستان، برزیل، آرژانتین و برخی کشورهای آفریقایی شرکت خواهند کرد.
در این نشست روسیه، چین، لبنان، فلسطین، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای جهان شرکت نخواهند کرد.
ترکیه نیز در سطح وزیر در این نشست شرکت نخواهد کرد. اخبار مرتبط با این نشست و حساسیت های ایران در زمینه نشست یاد شده در هفته های اخیر در رسانه های ترکیه مطرح شده و دیدگاه های مطرح شده در زمینه اینکه این نشست یک نشست ضد ایرانی است، تاکید دارد.
محمد فرازمند، سفیر جدید ایران در ترکیه، صبح امروز با اشتراک گذاشتن صفحه اول روزنامه دیلی نیوز نوشت: «ترکیه در نشست ورشو شرکت نمی‌کند، خبر اول دیلی نیوز یک روز قبل از نشست سران ایران، ترکیه و روسیه در سوچی»
دکتر فاطمه اوزتوپ از کارشناسان مرکز تحقیقاتی آنکاسام در زمینه این نشست می گوید: به رغم اینکه سعی می شود این نشست به عنوان یک نشست در راستای استقرار در خاورمیانه مطرح شود، ولی این یک نشست ضد ایرانی است.
خانم اوزتوپ با اشاره به این که لهستان یکی از کشورهای منتقد سیاست های اتحادیه اروپا است و سیاست های نزدیک به آمریکا را دنبال می کند، نوشت: برپایی نشست در لهستان در مرحله اول یک پیام به کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد.
وی با اشاره به اینکه هدف نشست محدود ساختن نفوذ منطقه ای ایران است، افزود: اگر این نشست یک نشست با هدف استقرار امنیت در منطقه بود، این گونه با واکنش های تند مواجه نمی شد. هدف نهایی نشست فشار به ایران برای تغییر سیاست های منطقه ای خود با اجماع کشورهای مختلف است.
دکتر علی حسین اوغلو از اساتید دانشگاه تراکییا نیز در این زمینه با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا برای تداوم موجودیت خود در منطقه نیاز به کشوری مستقل دارد که برخلاف سیاست های آمریکا حرکت کند و این کشور نیز ایران است.
حسین اوغلو با تاکید بر اینکه آمریکا نمی تواند نیت خود را در این نشست پنهان کند، گفت: آمریکا بطور علنی با ایران دشمنی می ورزد و یک سیاست مخالف ایران را دنبال می کند. آمریکا با ایران مشکل دارد و به همین علت موضوع نشست ورشو نیز ایران خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه آمریکا از نفوذ فزاینده ایران در منطقه خاورمیانه ناراضی است، افزود: تهران یکی از مهمترین بازیگران در منطقه است و ایران در کشورهای همسایه خود سرمایه گذاری های فروانی انجام داده و یک بازی بزرگ را اجرا می کند.
دکتر نوری یشیل یورت از اساتید دانشگاه آنکارا نیز در این زمینه گفت: آمریکا با احتمال اینکه خلاء ناشی از نبود نظامیانش در عقب نشینی از سوریه را گروه هایی نزدیک به ایران پُر خواهند کرد به دنبال یافتن راه حلی برای ایجاد مانع در این مسیر است و به همین علت کاخ سفید با حمایت از برخی کشورهای عرب که از دید آمریکایی ها اسلام میانه را پی می گیرند، خواستار مقابله با ایران است.
به گفته یشیل یورت، آمریکا خواستار تشکیل یک بلوک مخالف ایران است و این مساله بدلیل نزدیکی اقتصادی و سیاسی این بلوک به غرب و تامین امنیت آمریکا و اسراییل در منطقه از دید واشنگتن اهمیت دارد.
وی در زمینه اختلاف دیدگاه آمریکا و اروپا در مورد ایران گفت: از دید آمریکا با سیاست فشار و تحریم باید با ایران مقابله کرد، ولی از دید کشورهای اروپایی ایران را باید با گفت و گو سیاست هایش را کنترل کرد و اساسا تشکیل یک کنفرانس مرتبط با خاورمیانه در یک کشور عضو اتحادیه اروپا نیز پیغام آمریکا به اروپا می باشد.
امید آریک دیپلمات کهنه کار و سفیر بازنشسته ترکیه نیز در زمینه نشست ورشو گفت: سیاست مبتنی بر هژمونی آمریکا که بعد از جنگ جهانی دوم اعمال شد در سالهای اخیر خدشه دار شده و این نشست در اصل تلاشی برای ترمیم این سیاست است.
وی با اشاره به اینکه در ماه های آتی نشست های مشابهی نیز می تواند تشکیل شود، گفت: آمریکا با تشکیل این نشست در ورشو سعی در دادن پیام به ترکیه، روسیه و ایران و نیز به اتحادیه اروپا دارد.
آریک با اشاره به مباحثی درباره تشکیل ارتش اروپایی که از سوی آلمان و فرانسه مطرح شده بود، گفت: فرانسه بعد از وقوع تظاهرات مردمی و جلیقه زردها به سیاست های نزدیک به آمریکا بازگشت.
آریک با اشاره به اینکه سعی می شود نشست ورشو موقعیتی مشابه کنفرانس هلسینکی بیابد، گفت: هر چند هدف این کنفرانس مسایل خاورمیانه ذکر شده، ولی هدف اصلی آن کنترل کشورها و نهادهای اروپایی است که سعی در خدشه دار نشدن قرارداد هسته ای و تداوم آن دارند.
عرفان ساپماز مسئول بخش خبری شبکه تلویزیونی سی ان ان ترک نیز در این زمینه گفت: استراتژی مخالفت آمریکا با ایران از سال ها پیش ادامه دارد، سخنان پمپئو وزیرخارجه آمریکا در مصر مبنی بر اینکه ایران راب اید به انزوا کشاند، هدف اصلی نشست ورشو است.
ساپماز با اشاره به شرکت نکردن روسیه در نشست ورشو به دلیل روابط نزدیک دو کشور گفت: در نشست ورشو هدف اصلی ایران خواهد بود و سخنان وزیر خارجه لهستان در مورد اینکه، ایران با زبانی دشوار و غیر قابل قبول سخن می گوید نیز نشانی برای این ادعا است.
وی اضافه کرد: آمریکا از یک طرف توسط رژیم صهیونیستی و از طرف دیگر توسط کشورهای غربی می خواهد ایران را تحت فشار نگهدارد.
خاورم**2012**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال