تکالیف داوطلبان برای شرکت در کنکور سراسری 98 اعلام شد

تهران – ایرنا – سازمان سنجش آموزش کشور پیش از شروع ثبت نام در آزمون سراسری سال 98، تکالیف داوطلبان برای رعایت تکالیف قانونی این آزمون را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، دفترچه راهنمای ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 1398 هم زمان با شروع ثبت‌نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است.

**لزوم جمع آوری سوابق تحصیلی
داوطلبان باید با مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی: http://dipcode.medu.ir برای دریافت کدهای سوابق تحصیلی پایه دوازدهم نظام جدید (3-3-6) اقدام کنند.
این دسته از داوطلبان باید طبق اعلام مدارس محل تحصیل با مراجعه به سامانه فوق کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کرده و در زمان ثبت‌نام با درج کد سوابق تحصیلی در پایگاه اطلاع‌ رسانی این سازمان اطلاعات فردی خود را مشاهده ‌کنند.
کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های سال 1384 تا سال 1397 با عنوان رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی قابل دریافت است.
کد سوابق تحصیلی برای داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 1391 تا 1397 دریافت کرده اند، باید وارد شود.
بر اساس تاکید دیگر سازمان سنجش آموزش کشور، دانش آموزان پیش‌دانشگاهی سال جاری که تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 98 دانش آموخته می‌شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام، به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون به تاریخ سوم تیرماه 98 مراجعه کنند.

**اسامی گروه های آزمایشی
هر داوطلب، مطابق ضوابط آزمون می‌تواند متقاضی شرکت در یکی از گروه‌های پنج گانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی یک (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی 2 (علوم تجربی)، گروه آزمایشی 3 (علوم انسانی)، گروه آزمایشی 4 (هنر) و گروه آزمایشی 5 (زبان‌های خارجی) باشد.

**اعلام هزینه ثبت نام
چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی ‌باشد، لازم است که به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ 275.000 (دویست و هفتاد و پنج هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت دارد.

**ضوابط شرکت در دانشگاه فرهنگیان
سازمان سنجش آموزش کشور در مورد نحوه اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران اعلام کرد که در صورت دریافت مجوزهای قانونی توسط وزارت آموزش و پرورش از مراجع ذی صلاح برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فوق، موضوع در مرحله انتخاب رشته‌های تحصیلی (حدود دهه دوم مرداد ماه سال 98) اطلاع‌رسانی خواهد شد.
**تذکرات مهم
دریافت دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 حداکثر تا 31 مردادماه 98، دارا بودن مدرک پیش‌دانشگاهی یا دریافت مدرک پیش‌دانشگاهی حداکثر تا 31 شهریورماه 98 یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای تمام داوطلبان الزامی است.
دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی هستند حق ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 1398 را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

**شرایط ثبت نام دانشجویان روزانه در کنکور 98
براساس ضوابط، دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در صورتی می‌توانند در آزمون سراسری سال 1398 ثبت‌نام و شرکت کنند که واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون مذکور باشند و تا 25 اسفند امسال نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام کنند.
بدیهی است داوطلبان مذکور با عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون، مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند و به عنوان داوطلب متخلف تلقی خواهند شد.
پذیرفته‌ شدگان‌ دوره‌های‌ روزانه‌ آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1397 (اعم‌ از رشته‌های‌ متمرکز یا نیمه‌متمرکز) در صورت ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1398، ضمن رعایت موضوع تاریخ انصراف، توجه داشته باشند که منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های غیر روزانه (نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، مجازی و رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی) بوده و فقط در این دوره‌ها گزینش خواهند شد.

**اعلام حذفیات منابع نظام قدیم کنکور 98
سازمان سنجش آموزش کشور روز گذشته حذفیات منابع نظام جدید کنکور سراسری 98 را اعلام کرد و امروز هم حذفیات منابع این کنکور برای اطلاع داوطلبان منتشر شد.
بر این اساس، بخش هایی از درس های قرآن و تعلیمات دینی 2، (دین و زندگی 2)، قرآن و تعلیمات دینی 3، (دین و زندگی 3)، معارف اسلامی (دین و زندگی)، شیمی 2 و آزمایشگاه، شیمی 3 و آزمایشگاه، شیمی، زیست شناسی و آزمایشگاه 1، زیست شناسی و آزمایشگاه 2، زیست شناسی، آمار و مدلسازی علوم ریاضی، آمار ومدلسازی علوم تجربی حذف شده است.
داوطلبان برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد حذفیات منابع نظام قدیم می توانند به سامانه سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org مراجعه کنند.
ثبت نام کنکور سراسری سال 98 دانشگاه ها از امروز 24 بهمن ماه آغاز می شود و تا دوم اسفند ادامه دارد.
**9492**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال