رئیس علمی باشگاه سیاسی والدای روسیه در گفت وگو با ایرنا؛

اختلافات در خاورمیانه با نشست ورشو حل نمی شود

مسکو - ایرنا - رئیس علمی باشگاه سیاسی والدای روسیه معتقد است که مشکلات و مسائل کشورهای خاورمیانه با نشست ورشو که آمریکا آن را رهبری می کند به هیچ عنوان حل و فصل نخواهد شد.

فئودور لوکیانف که عضو هیات رئیسه سازمان غیردولتی «شورای سیاست خارجی روسیه» است روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نشست ورشو و نشست های دیگر مشابه آن چاره گشای مسائل و مشکلات خاورمیانه نیست.
وی افزود: منطقه خاورمیانه گرفتار مسائلی شده که بر اثر مداخله های خطرناک خارجی در امور کشورهای این منطقه در وهله اول دخالت آمریکا بوجود آمده است.
لوکیانف ادامه داد: نشست ورشو که امروز در پایتخت لهستان آغاز می شود یک گام دیگر آمریکا برای نسخه پیچی مسائل منطقه خاورمیانه باتوجه به دیدگاه ها، منافع و ملاحظات سیاسی خود است.
وی با بیان اینکه بازیگران قدرتمندی همچون روسیه و ایران در این نشست شرکت نمی کنند، اضافه کرد: فقط کشورهای متحد و دنباله رو آمریکا در این نشست حاضر هستند.

**یکجانبه گرایی راه حلی بدنبال نخواهد داشت
کارشناس ارشد روس گفت که یکجانبه گرایی که شیوه رایج آمریکا در برابر مسائل جهانی و منطقه ای است هیچگاه نمی تواند راه حل قابل قبولی به دنبال داشته باشد.
لوکیانف که سردبیر نشریه «روسیه در سیاست جهانی» است، ادامه داد: باید با تعامل و مشارکت بین المللی مسائل مهم جهان را حل کرد.
وی افزود: متاسفانه چنین رفتاری از طرف آمریکا دیده نمی شود و نمونه بارز آن مداخله در امور ونزوئلا و تحریک مخالفان در کاراکاس به شورش و کودتا است.
عضو هیات رئیسه «شورای سیاست خارجی روسیه» گفت: در نشست ورشو نیز یک جانبه گرایی آمریکا و تمایل این کشور برای مداخله در امور خاورمیانه به خوبی به چشم می خورد.
وی افزود: هدف از برگزاری این نشست، تحمیل برنامه های آمریکا در مسائل جهانی است در حالی که دوره هژمونی سیاسی واشنگتن بسر آمده است.
لوکیانف گفت: آمریکا ایران را مانع اصلی برتری خود در خاورمیانه می بیند که از سلطه بر کشورهای همسایه خود جلوگیری می کند.
وی به عنوان نمونه به کمک ایران به عراق برای مبارزه با تروریست ها اشاره کرد و افزود: در سوریه نیز طرح تسلط آمریکا با استفاده از تروریست های مورد حمایت خود به شکست انجامید و روسیه و ایران در این عرصه همکاری گسترده داشتند.
وی با بیان اینکه دولت فلسطین نیز میانجی گری آمریکا را رد کرده است، افزود: آمریکا تلاش خواهد کرد در نشست ورشو به گونه ای رفتار کند که گویا ابتکار عمل را در خاورمیانه در دست دارد اما در واقع چنین نیست و این کشور در حاشیه روند حل مسائل خاورمیانه مانده است و نشست سیاسی در پایتخت لهستان کمک قابل توجهی به واشنگتن برای کنترل منطقه نخواهد کرد.
باشگاه سیاسی بین المللی «والدای» که لوکیانف ریاست علمی آن را برعهده دارد، سال 2004 به منظور ایجاد میدانی برای مباحثه همانند داووس سوییس و در رقابت با این کنفرانس بین المللی غربی تاسیس شده است.
این باشگاه سیاسی با جذب همکاری بیش از 60 کشور جهان نشست های خود را سالانه و منظم برگزار می کند و به عنوان گردهمایی بین المللی ارایه کننده دیدگاه های مستقل سیاسی یا همگرا با روسیه است.
اروپام*391*1346**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال