معاون مرکزهمکاری های بین المللی وزارت علوم خبر داد:

قول بانک مرکزی برای پرداخت معوقات استادان اعزامی

تهران – ایرنا - معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، گفت: بانک مرکزی قول داده است معوقات استادان زبان و ادبیات فارسی اعزامی به خارج را که به دلیل مسائل مالی به ایران بازگشتند، بپردازد.

بهادر باقری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، اظهار کرد: حدود 20 تن از استادان کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی اعزامی به کشورهای مختلف، به دلیل مسائل و تنگناهای ارزی، از مرداد ماه امسال حقوقی دریافت نکرده‌اند و به همین دلیل متاسفانه تعدادی از آن‌ها به کشور بازگشتند.
وی درباره رایزنی‌ها برای پرداخت مطالبات این استادان، گفت: به دلیل اهمیت موضوع، به‌تازگی در دفتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، جلسه‌ مهمی با حضور تعدادی از اعضای هیئت دولت و رئیس بانک مرکزی تشکیل شد تا تصمیم گیری‌های لازم برای پرداخت معوقات این استادان و رفع مشکلات ارزی کرسی‌ها اتخاذ شود.
باقری با اشاره به قول بانک مرکزی در مورد زمان پرداخت بدهی به استادان، افزود: بانک مرکزی قول پرداخت این مبلغ را تا پایان امسال داد. بحث گسترش کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی، برای تقویت و تعمیق دیپلماسی عمومی ایران در جهان، اهمیت فراوانی دارد و تعطیلی یا تضعیف این کرسی‌ها، ضربه‌‌های جبران ناپذیری به روابط بین‌المللی، علمی و فرهنگی ایران و جهان وارد می‌کند.
به گفته معاون گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم، در جلسه یاد شده که چند تن از اعضای هیأت دولت حضور داشتند، مقرر شد بودجه سال 1397 و 1398 برای بازگرداندن استادان به کرسی‌های خارج از کشور و حتی گسترش بیشتر آن، به طور کامل تخصیص یابد تا این کرسی‌ها به رواج و رونق اولیه بازگردد.
وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به عملی شدن این موضوع مهم و کلیدی، از همکاری‌ها و پیگیری‌های وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و امور خارجه در این امر تشکر و قدردانی و از استادان اعزامی سپاسگزاری و عذرخواهی کرد.
**9492**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر