در گفت وگو با ایرنا مطرح شد؛

دهه پنجم انقلاب، دهه عدالت و پیشرفت است

تهران- ایرنا- «حسین کنعانی مقدم» فعال سیاسی، دهه پنجم انقلاب را دهه عدالت و پیشرفت دانست و گفت: در این دهه کشور باید در حوزه مسایل اقتصادی شتاب بیشتری پیدا کند و در مسایل سیاسی نیز تغییرات اساسی در ساختارها انجام شود تا شاهد کارآمدی بیشتر نظام در عرصه های مختلف باشیم.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ 22 بهمن 1397 خورشیدی درست 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشت و صبح روز 23 بهمن، کشور وارد دهه پنجم از انقلاب شد. حال این پرسش مطرح می شود که با ورود به این دهه چه چیزی مهمترین اولویت است؟ هر فردی که بخشی از مسوولیت حرکت چرخ های این کشور را به عهده دارد چه چیزی می تواند مهمترین دغدغه اش باشد؟ و به طور کلی مهمترین مساله کشور در آغاز این دهه چیست؟ اینها پرسش هایی است که هر کدام از این افراد باید از خودش بپرسد تا در هر جایگاهی که ایستاده خودش را در برابر این مردم مسوول بداند.

بنابراین اکنون ضروری است ارزیابی دقیقی به لحاظ روندها و ساز وکارها و سیاست‌ها به عمل آید تا اولویت‌ها برای آینده نظام روشن شود؛ اولویت هایی که بعضی از آنها به عنوان دغدغه روزمره مردم تبدیل شده است.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در خصوص این اولویت ها که در دهه پنجم انقلاب اسلامی می بایست به آن توجه داشت با «حسین کنعانی مقدم» فعال سیاسی و دبیرکل حزب سبز ایران به گفت وگو پرداخته است.

-متن گفت وگو را در ادامه می خوانیم.
**ایرنا: اکنون کشور وارد دهه پنجم از پیروزی انقلاب اسلامی شده است. مهمترین اولویت های نظام در قبال مردم چیست و در چه حوزه هایی باید تحقق پیدا کند؟
***کنعانی مقدم: کشور در 40 سال گذشته توانسته است با ایجاد ساختارها و نهادهای لازم به بلوغ و رُشد دست پیدا کند. از این رو با تحقق آرمان های انقلاب اسلامی وارد دهه پنجم انقلاب شده است؛ دهه ای که می بایست کارآمدی نظام به مردم ارایه شود چراکه از طرف آنها مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت. بنابراین باید در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این مهم تحقق پیدا کند.

**ایرنا: شما یکی از مهمترین اولویت ها را حوزه اقتصاد دانستید. این موضوع چگونه عملی می شود؟
***کنعانی مقدم: به لحاظ اقتصادی مردم توقع دارند که پنج، هشت در کارنامه دولت مشاهده کنند؛ یعنی اینکه آنها این انتظار دارند که دولت، آمار خود را در حوزه های مختلف با عدد هشت مطابقت دهد. نخست اینکه کشور باید در رونق اقتصادی سالیانه هشت درصد نرخ رشد را تجربه کند. دوم اینکه نرخ بیکاری می بایست به زیر هشت درصد کاهش پیدا کند و سوم اینکه نرخ تورم به زیر هشت درصد برسد. چهارمین آمار اینکه نرخ سرمایه‌گذاری خارجی هم حداقل هشت درصد باشد و در آخر نرخ سود بانکی حداکثر به هشت درصد برسد. بنابراین مردم این شاخص‌ ها را مورد قضاوت قرار خواهند داد و با توجه به حضور گسترده خود در40 سالگی انقلاب اسلامی از دولت این توقع را دارند که موانع رسیدن به این آمارها را برطرف کند.

**ایرنا: یعنی اعتقاد دارید که این سطح از مسایل اقتصادی که به آن اشاره شد، نیازهایی است که مردم حق دارند به آن برسند؟
***کنعانی مقدم: بله. دهه پنجم انقلاب دهه عدالت و پیشرفت است. بنابراین مردم باید در خصوص مسایل اقتصادی به صورت ملموس حاضر و ناظر باشند و میوه شیرین 40 سال صبر و تحمل را که در درون آن جنگ، بحران، تحریم و ... بوده است، بچشند. اگر این عدد پنج و هشت را که بنده به آن اشاره کردم، در هم ضرب کنیم و عدد 40 را به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در نظر بگیریم، می توان اینگونه گفت که اینها حداقل خواسته های مردم است و این توقع وجود دارد که در دهه پنجم پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور در خصوص پیشرفت در حوزه مسایل اقتصادی شتاب بیشتری پیدا کند و شاهد کارآمدی بیشتر نظام در عرصه های مختلف باشیم.

**ایرنا: این اولویت ها در حوزه اقتصادی که شما آن را حق مردم دانستید، چگونه عملی می شود؟
***کنعانی مقدم: به مردم باید شاخص‌هایی داده شود که به صورت مرتب عملکرد دولتمردان را کنترل و محاسبه کنند و در مواردی نیز مورد مواخذه قرار دهند. نمی توان از عدالت، توسعه و رشد صحسخن گفت اما در عمل شاهد این باشیم که روز به روز آسیب های اجتماعی افزایش پیدا کند. بنابراین شاخص های فساد را باید برپایه نُرم های بین المللی کاهش داد، از این رو دولت و مردم باید دست در دست هم بدهند تا اینگونه مشکلات از میان برداشته شود زیرا زیبنده این نوع انقلاب اسلامی و حضور گسترده مردم نیست که شاخص های فساد در رتبه بالایی قرار داشته باشد.

**ایرنا: به نظر شما در حوزه سیاسی در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی چه اولویت هایی وجود دارد؟
***کنعانی مقدم: در حوزه سیاسی باید تغییرات اساسی در ساختار ها انجام شود؛ بحث نظام ریاستی، پارلمانی، حزبی، ولایی و دیگر نظام هایی که مطرح است باید تعیین تکلیف شود و بر پایه آن نوع نظام و قوانین کشور شکل بگیرد. قوانینی مانند قانون انتخابات، قانون احزاب و ... که امروز در کشور مطرح است باید متناسب با 10 سال آینده مورد بازنگری قرار گیرد. پیشنهادی که من به «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی هم دادم این بود که مجلس باید به مساله تغییر در ساختارهای بودجه و ساختارهای انتخاباتی بپردازد و کُنش اینگونه قوانین را نیز بررسی کند. برای نمونه قانون انتخابات را اصلاح می‌کنیم اما نمی بینیم که این اصلاح در جُرم سیاسی، قانون احزاب و ... چه تاثیری می گذارد زیرا قوانین جزیره‌ای عمل می‌کنند و هم افزایی ندارند.

**ایرنا: اگر وجود احزاب را به عنوان یکی از اولویت های دهه پنج انقلاب اسلامی بدانیم. در این خصوص چه اقدام هایی باید صورت بگیرد؟
***کنعانی مقدم: احزاب در چهار دهه که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است به اندازه کافی رشد پیدا کرده اند. بنابراین در دهه پنجم باید به کیفیت، کارآمدی و تاثیرگذاری این احزاب در شکل گیری اراده سیاسی و مشارکت مردم در صحنه های مختلف پرداخته شود تا احزاب بتوانند به عنوان پل ارتباطی میان حاکمیت و نظام قرار بگیرند، اگر بنا باشد که احزاب تنها به عنوان زینت المجالس عمل کنند و آمار بدهیم که حزب داریم این کار بی راهه رفتن است. از این رو در دهه پنجم انقلاب اسلامی هم احزاب باید نوعی جهش را تجربه کنند و هم اینکه موانعی که برسر راه کیفی شدن آنها وجود دارد، برداشته شود.

پژوهشم9370**2002**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال