اوکراین موضوع جدال غرب و شرق در شورای امنیت

نیویورک- ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر سه شنبه به وقت محلی و بر اساس دستور کار ماهانه به بررسی آخرین شرایط اوکراین پرداخت که جدال شرق و غرب در آن به خوبی نمایان بود.

به گزارش بامداد چهارشنبه خبرنگار ایرنا، جاناتان کوهن سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد در این باره اظهار کرد: ایالات متحده با اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن و بسیاری از کشورهای دیگر مخالفت خود را با رفتار ناپذیرفتنی روسیه در کریمه، شرق اوکراین و دریای سیاه اعلام می کند.
وی افزود: اجازه دهید شفاف باشیم، این روسیه است که باید این درگیری را پایان دهد. خروج نیروهای نظامی آن از شرق اوکراین و کریمه تنها نتیجه پذیرفتنی است و ما تنها باید این را بپذیریم.

**روسیه
واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد هم در این نشست اظهار کرد: برای ما واضح است که اوکراین و سرنوشت و رفاه شهروندان آن به تنهایی برای غرب مطرح نیست. برای آنها این کشور یک پیاده نظام برای مواجهه ژئوپلتیکی با روسیه است.
وی ادامه داد: روسیه برعکس بقیه علاقمند است به جهان بگوید که کشورهای غربی چگونه نخستین کودتای خود را در اوکراین راه اندازی کردند و سپس مفرطانه به کی اف اجازه دادند هر اقدامی را به بهانه تهدید روسیه و «تجاوز» انجام دهد.
سفیر روسیه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: کی اف به طور جامع و مخرب از توافق مینسک چشم پوشی می کند و همکاران غربی ما تمام اقدامات غیرقانونی او را نادیده می گیرند.
نبنزیا با بیان اینکه غرب از تضاد فریبکارانه اوکراین خشنود می شود وقتی که تمام فرصت سوزی ها و بدبختی های اوکراین پیامدهای اشغالگری روسیه نام می گیرند.
وی یادآور شد: : وضعیت در جنوب شرق اوکراین همچنان انفجاری است. کی اف موافقت نامه آتش بس را رعایت نمی کند و به 'منطقه خاکستری' رسیده است. تحولات به نقطه ای رسیده اند که موقعیت های دو طرف در برخی نقاط به یکدیگر نزدیک شده اند.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد اظهار کرد: به دلیل اینکه غربی ها از هر اقدام کی اف تسامح به خرج می دهند، این کشور یک محیط غیرقانونی و افراط گرایانه ای را همچون محیط تحریک آمیز برای نفرت از روسیه و سرکوب هرگونه مخالفت گسترش می دهد.
نبنزیا با اشاره به سرکوب های مذهبی در کی اف، گفت: ما می خواهیم به مربیان غربی کی اف گوش فرادهیم و ارزیابی خود را از پیشرفت دمکراتیک اوکراین بدست آوریم که باید وضعیت آزادی مذهبی را بازتاب دهد، جایی که کلیساهای ارتدوکس به شکل قابل ملاحظه ای تحت نظارت مقامات اجرایی و قانونی قرار می گیرند.
وی تاکید کرد: غرب همچنین آگاهانه نقض رسمی قوانین دمکراتیک و مدنی و بی قانونی ظالمانه، دروغ و برخاستن نئونازیسم در اوکراین را نادیده می گیرد.
سفیر روسیه در سازمان ملل متحد با بیان اینکه مقامات فعلی کی اف به طور ریاکارانه برای مردم دنباس اشک ریختند در حالی که آنها را نمی خواهند، افزود: در میان بازی های سیاسی، کی اف پیشتر آنها را قطع کرده و پشت سر گذاشته است.
نبنزیا مانع اصلی حل و فصل بحران اوکراین را فقدان واکنش روشن کشورهای غربی در قبال بدعهدی های کی اف دانست و ادامه داد: آنها تمایلی برای اجرای قطعنامه 2202 شورای امنیت سازمان ملل ندارند و در اجرای آن خرابکاری می کنند.

**فرانسه
فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد درگیری های اوکراین را یکی از مرگبارترین درگیری های امروزی قاره اروپا دانست و گفت: اوکراین در طول 10 سال گذشته با یکی از بزرگترین بحران های انسانی مواجه است. 3.5 میلیون زن و مرد به کمک های انساندوستانه نیاز فوری دارند.
وی تصریح کرد: فرانسه خواستار بازگشت به یک صلح پایدار است و برای پایان دادن به جنگ سه اولویت بهبود شرایط امنیتی، حفاظت از مردم غیرنظامی و پایان دادن به بحران با در نظر گرفتن مسئولیت طرف ها را پیگیری می کند.

**اعضای اروپایی شورای امنیت
پیش از جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوکراین، هشت کشور اتحادیه اروپا که در شورای امنیت عضویت دارند یا داشتند، اعلامیه مشترکی را در حمایت از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین قرائت کردند و از همه طرف اجرای معاهدات مینسک را خواستار شد.

**انگلیس
جاناتان آلن سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد هم درباره شرایط اوکراین همسو با سایر اعضای اروپایی گفت: نتیجه پنج سال جنگ در شرق اوکراین، 10 هزار و 300 کشته، 25 هزار مجروح و نیاز فوری سه و نیم میلیون نفر به کمک های اولیه زندگی بوده است.
وی افزود: تضعیف آتش بس با تدارکات تسلیحاتی روسیه از جدایی طلبان که از انتخابات غیرقانونی حمایت می کنند، تنها به دنباس و کریمه محدود نمی شود بلکه به دنبال تضعیف هر فرصتی برای نقض توافق مینسک است.
سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد ادامه داد: روسیه می تواند از نفوذ قابل توجه خود در بین جدایی طلبان برای تشویق آنها در اجرای تعهدات خود در توافق مینسک استفاده کند اما روسیه با تدارک سلاح و پرسنل به تشکیلات مسلحانه، مناقشه را شعله ور می کند.
آلن اضافه کرد: آزار و شکنجه تاتارهای کریمه پایان یابد، زندانیان سیاسی آزاد و موانع دسترسی به حقوق بشر برطرف شود؛ ما نه تنها به انضمام کریمه به دلیل غیرقانونی بودن آن اعتراض داریم، بلکه به رفتار غیرقانونی دولت روسیه با بسیاری از کسانی که در آنجا زندگی می کنند هم معترضیم.
وی با تاکید بر اینکه اقدامات روسیه به طور طبیعی بر زندگی شهروندان غیرنظامی اوکراین تاثیر می گذارد، به تعداد کشته شدگان، مجروجان و نیازمندان اشاره کرد و گفت: روسیه مسئولیت سنگینی را در از دست دادن مداوم زندگی در این منطقه به عهده دارد.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال