مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی دراسلوونی برپا شد

بلگراد-ایرنا- همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، جشن و مراسم روز ملی ایران با حضور جمع کثیری از مقامات سیاسی، اقتصادی،شخصیت های فرهنگی، و مذهبی، علمی دانشگاهی و رسانه ای در لوبلیانا پایتخت اسلوونی برگزار شد.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا از سفارت ایران در لوبلیانا، مراسم جشن روز ملی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران که شامگاه دوشنبه در لوبلیانا برپا شد، مدیران و نمایندگان نهادهای اقتصادی و شرکت‌های بزرگ اسلوونی، سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم، هموطنان و دانشجویان ایرانی مقیم حضور داشتند.
در این مراسم که با نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، 'کاظم شافعی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی در سخنانی ضمن خوشامدگویی به شرکت‌کنندگان، پیشینه فرهنگ و تمدن ایرانی و نیز انقلاب اسلامی به عنوان نقطه عطفی در تاریخ ایران را یادآوری کرد.
شافعی دستاوردهای کشورمان را در عرصه های مختلف بویژه استقلال، مردم سالاری دینی، ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی که جملگی از برکات انقلاب بزرگ اسلامی تحت رهبری امام خمینی (ره) و در تداوم آن هدایت هوشمندانه رهبر فرزانه حضرت آیت الله خامنه ای عینیت یافته است، تشریح کرد.
سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به ویژگی های فرهنگی ایرانیان از جمله حق جویی، صلح طلبی و تعامل سازنده بر اساس احترام متقابل اظهار داشت: ایرانیان هیچگاه سلطه گر و سلطه پذیر نبوده اند و به‌ رغم تبلیغات غیرمنصفانه و منفی گسترده، کشورمان در دو قرن گذشته علیه هیچ کشوری وارد جنگ نشده، بلکه خود به کرات قربانی جنگ و تجاوز بوده است.
شافعی افزود: توافق هسته ای محصول چندین سال مذاکرات بسیار جدی و دقیق و به عنوان توافقی جامع، بار دیگر نقش قدرتمند دیپلماسی و مذاکره را به نمایش گذاشت و یک الگوی مناسب برای کارکرد چندجانبه گرایی، نقش قانون و پایان درگیری های بین المللی با بهره گیری از ابزار صلح آمیز است، مشروط بر اینکه انجام و اجرای دقیق آن مورد اهتمام تمامی طرف‌ها باشد.
سفیر ایران در اسلوونی همچنین به خروج آمریکا از توافق هسته ای و اعمال مجدد تحریم ها که مردم ایران را نشانه رفته است به عنوان یک رفتار و رویکرد غیرمسئولانه و یکجانبه اشاره کرد.
وی اضافه کرد: ایران از هیچ تلاشی برای حفظ برجام فروگذار نکرده و در عین حال برجام تنها زمانی قادر به تداوم حیات خود است که از سوی تمامی طرف ها مورد احترام قرار گیرد و تعهدات متقابل دو طرف اجرا شود.
وی ضمن استقبال از ساز و کار اتحادیه اروپایی موسوم به ساحات گفت: به رغم آنکه این امر یک گام و اقدام دیرهنگام است، لیکن مورد استقبال ایران می باشد و ما معتقدیم می بایست گام های اساسی و مؤثرتری در این مسیر توسط اتحادیه اروپا برداشته شود.
سفیر کشورمان در ادامه، مناسبات دوستانه میان ایران و اسلوونی در کلیه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی و اراده مقامات عالی دو کشور جهت توسعه مناسبات دوجانبه را تشریح کرد.
وی نیز با اشاره به افزایش قابل توجه ارزش تبادلات تجاری دو کشور به رغم مشکلات و چالش ها، افزود: پیش بینی می کنیم در راستای اجرایی شدن موافقت نامه اقتصادی میان دو کشور، نخستین کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک در لوبلیانا برگزار شود.
شافعی در پایان با مخاطب قرار دادن هموطنان ایرانی مقیم اسلوونی گفت: شما ایرانیان فرهیخته، پرتلاش و ایران دوست، یکی از بزرگترین سرمایه های کشورمان به شمار می روید و به خصوص که در این شرایط خطیر بدخواهان آرامش و آسایش ملت بزرگ و عزیزمان را نشانه رفته اند.
وی افزود: دست همکاری و مساعدت به منظور بهره گیری از تجارب ارزشمندتان به سوی یکایک شما دراز می نماییم تا بتوانیم به کشور و ملت عزیزمان خدمت کرده و به سهم خود از سنگینی بار تحریم های ظالمانه بکاهیم.
در ادامه مراسم، اعضاء گروه موسیقی سنتی اعزامی از ایران با عنوان 'داروگ' چند قطعه از آهنگ‌ها و نواهای سنتی و محلی ایرانی را به اجرا گذاشتند که مورد استقبال و تشویق مهمانان قرار گرفت.
همچین در حاشیه این مراسم، تصاویری مرتبط به دستاوردها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران و نیز صنایع دستی کشورمان از جمله قالی، تابلو فرش، جاجیم، خاتم، مینا، قلمکاری و سفال در معرض دید شرکت کنندگان قرار گرفت که مورد توجه بسیار مهمانان قرار گرفت.
شبد**436**1455**9122

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال