باخت هوش مصنوعی IBM به رقیب انسانی

تهران– ایرنا- هوش مصنوعی حاصل پروژه دیبیتر (Debater) شرکت IBM در مناظره ای کوتاه، بازی را به حریف انسانی خود باخت.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار علمی ایرنا، روز گذشته هاریش ناتاراجان (Harish Natarajan) یکی از فینالیست های رقابت جهانی مناظره در سال 2016 موفق شد هوش مصنوعی مناظره گر شرکت IBM (Project Debater) را شکست دهد.
موفقیت ناتاراجان در این رقابت همانند پیروزی هوش مصنوعی AlphaGo شرکت گوگل در بازی GO در سال 2017 یا شکست گری کاسپاروف از کامپیوتر دیپ بلوی شرکت IBM در سال 1997 سر و صدا نکرد. با این حال با وجود شکست هوش مصنوعی از رقیب انسانی اش در این رقابت IBM همچنان ثابت کرد که هوش مصنوعی فاصله چندانی هم با شکست دادن انسان ها در میدان مناظره ندارد.
ناتارجان پس از پیروزی خود می گوید چیزی که من انتظارش را نداشتم پتانسیل بالقوه هوش مصنوعی IBM در کنار هوش انسانی بود. هوش مصنوعی طراحی شده توسط این شرکت می تواند با جستجو میان انبوهی از اطلاعات، پیشنهادات و پاسخ های متنوعی را ارائه دهد. این دومین باری بود که IBM Debater با حریف انسانی در ملا عام روبرو می شد. در نخستین رقابت این هوش مصنوعی توانسته بود نخستین حریف انسانی خود را شکست اما به حریف دوم خود باخته بود. این بار اما او با حریف به مراتب سخت تری روبرو شده بود و طراحان آن هم این بار انتظار باخت را داشتند.

**بازنده پیروز
IBM Debater این دور از رقابت را باخت اما تقریبا هیچ تردیدی نیست که در آینده توانایی پیروزی بر انسان در یک مناظره عقلانی را به دست خواهد آورد. در این مناظرات هر کدام از طرفین 15 دقیقه وقت دارند تا خود را برای مناظره آماده کند. تفاوت موضوع آنجاست که IBM Debater همزمان به بیش از 10 میلیارد مقاله و نشریه نیز دسترسی دارد که می تواند همه آن ها را برای یافتن ادله مورد نیاز خود در مناظره جستجو کند.
امتیاز مناظره نیز اینگونه تعیین می شود که در پایان آن مشخص ششود چند نفر از تماشاچیان نظر خود را بر اساس دلایل دو طرف تغییر داده اند. تا پیش از آغاز مناظره 79 درصد با دیدگاه هوش مصنوعی موافق بودند اما در پایان آن موافقان به 17 درصد کاهش یافتند.
اما این تکنولوژی دقیقا کجا کاربرد دارد؟ ما در دنیایی زندگی می کنیم که دستیارهای مجازی و هوشمندی همچون سیری شرکت اپل، الکسای آمازون و اسیستنت شرکت گوگل هر روزه به هزاران سوال ما گوش داده و تلاش می کنند با شبیه سازی پاسخ انسانی به آن ها جواب دهند. چیزی که IBM طراحی کرده یک قدم از چنین چیزی فراتر است. Debater نه تنها تلاش می کند شبیه انسان پاسخ دهد بلکه می تواند با شما وارد بحث و مناظره گردد. مثل وقتی که در یک برنامه رادیویی مجری و میهمان درگیر بحثی جدی می شوند. البته Debater هوش مصنوعی سبکی نیست بلکه اجرای آن نیاز به 28 پردازنده، 2 ترابایت حافظه دارد.
علمی*م.ج*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال