زیستگاه های حیات وحش تحت تاثیر آلودگی نوری شهرها

تهران – ایرنا - محققان دانشگاه اکستر در انگلیس دریافتند آلودگی نوری بخش عمده ای از زیستگاه های مهم حیات وحش زمین را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، بر اساس این تحقیقات، پرتوهای نور مورد استفاده انسان در شهرها و جوامع، پس از شکست و انعکاس در اتمسفر مسافت های طولانی را طی کرده و به زیستگاه های دوردست حیات وحش می رسد.
این نوع نور که به عنوان روشنایی آسمان شب (skyglow) شناخته می شود، دو سوم از زیستگاه های کلیدی حیات وحش در سطح زمین را تحت تاثیر قرار می دهد و حدود نیمی از گونه های ساکن این زیستگاه ها شب ها را زیر آسمان روشن به سر می برند.
مطالعات قبلی نیز نشان می دهد که آلودگی نوری موجب تغییر رفتار گونه های مختلف و تمام زیست بوم می شود.
نتایج تحقیقات اخیر از آن جهت مهم است که می دانیم بسیاری از گونه ها حتی نسبت به کوچکترین تغییرات در نور شب حساس هستند. نور شب میکروب ها، گیاهان و بسیاری از گروه های جانوری از جمله سخت پوستان، حشرات، ماهیان، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران را تحت تاثیر قرار می دهد.
آلودگی نوری زمانبندی باز شدن برگ و گل گیاهان را بر هم می زند. در مناطقی که آلودگی نوری وجود دارد، معمولا پرندگان زودتر از موعد شروع به آواز خواندن می کنند. همچنین نور به گونه ای موجب تغییر رفتار میکروب ها می شود که می تواند بر چرخه کربن و سایر ترکیبات ارگانیک اثرگذار باشد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Animal Conservation منتشر شده است.
علمی (6)**9259

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال