نگاهی به چند اجرای موسیقی فجر

تهران - ایرنا - برخی از گروه های موسیقی شرکت کننده در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر ازجمله « آنسامبل آتلاس»، « کوارتت محمد آزمند» و گروه های « همایون پرنیا»، «ابد» و «روشنا» با نگاهی تجربی بروی صحنه خواهند رفت.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با آغاز سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شاهد حضور گروه های مختلف موسیقی هنرمندان داخلی و خارجی بروی صحنه اجرای این رویداد خواهیم بود.

**« آتلاس» یونانی و الهامات ایرانی

گروه آنسامبل آتلاس از کشور دانمارک قصد دارد با حضور در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر قطعاتی از آهنگسازان ایرانی و دانمارکی را اجرا خواهند کند.
«یِسپا لوتسهوفت» سرپرست گروه آنسامبل آتلاس درباره اجرای این گروه جشنواره موسیقی فجر اجرا شود گفت:« یکی از مهمترین قطعاتی که در جشنواره امسال اجرا خواهیم کرد، قطعه ای از «کارل نیلسن» خواهد بود. این آهنگساز قطعه‌ای ساخته که ایده آن را از میدان نقش جهان اصفهان گرفته است. برای این قطعه، یک آهنگساز دانمارکی تنظیمی نوشته و قرار است گروه 6 نفره ما به همراه سه نوازنده زن ایرانی آن را در جشنواره اجرا کند. وی ادامه داد:«بهاره صفایی»، «آسو کوهزادی» و «نازنین احمدزاده» سه نوازنده از ایران هستند که در اجرای این قطعه ما را همراهی می‌کنند. این قطعه حدود صد سال پیش نوشته شده و برای خود ما هم جالب است که یک آهنگساز دانمارکی از صد سال پیش نگاه منحصر به فردی به ایران داشته و این قطعه را نوشته است. من فکر میکنم اجرای این قطعه یکی از مهمترین اتفاقات جشنواره باشد.»
وی افزود:« یکسال پیش من برای معرفی آلبوم امیر مهیار تفرشی پور به ایران آمدم و عاشق ایران شدم. بعد از آن یک همکاری کاری در حوزه موسیقی با امیر انجام دادیم که نتیجه آن اجرای چند کار از امیر مهیار تفرشی پور در کپنهاگ بود. بعد از این موضوع به دعوت او به ایران آمدم و دوست داشتم تا اجرایی در ایران داشته باشم.»

** جدایی هنر از سیاست

«لوتسهوفت» با تاکید بر اینکه سیاست کاملا جدا از هنر و موسیقی است، درباره دیدگاهش نسبت به مردم ایران و موسیقی ایرانی گفت:«برای ما مهم این است که یک ارتباط بین موسیقی غرب و شرق ایجاد کنیم. ما میخواهیم با انسان‌های خوب ارتباط برقرار کنیم و موسیقی این امکان را به ما می‌دهد که به بهترین شکل با انسان‌ها ارتباط داشته باشیم.»
وی افزود:«موسیقی ایرانی برای ما موسیقی جدید و ناشناسی است. موسیقیدان‌های ما دوست دارند آهنگسازای ایرانی را ببینند و درباره آن حرف بزنند. ما دوست داریم آثاری که اینجا اجرا میکنیم را در دانمارک هم اجرا کنیم چرا که مخاطب ما هم دنبال آثار جدید است و بدون شک از این موضوع استقبال میکند.»
این گروه قرار است شامگاه 25 بهمن در تالار وحدت، قطعاتی از« شاهین فرهت»، «هرمز فرهت»، «امیرمهیار تفرشی پور»، «فرانسیس پولانک» و «کارل نیلسن» را اجرا کنند.

** فصل مشترک موسیقی «jazz» و موسیقی ایرانی

یکی دیگر از گروه های شرکت کننده در جشنواره موسیقی فجر کوارتت «محمد آزمند» است. به گفته «وفا مصباحی»، نوازنده نی این گروه : « گروه ما که با محوریت موسیقی تلفیقی فعالیت می‌کند، در جشنواره موسیقی فجر با کشف نقاط مشترک موسیقی جاز و موسیقی ایرانی، قطعاتی را برای مخاطبان اجرا خواهد کرد که امیدواریم مخاطبان آن را دوست داشته باشند.»
به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، در این آنسامبل از سازهای پرکاشن، گیتار جز، گیتار بیس و نی بهره گیری شده است و این گروه قرار است رپرتواری شامل هشت قطعه، اعم از قطعات تمرین شده و همچنین قطعات بداهه را در کنسرت خود اجرا کند.
این گروه شامگاه26 بهمن در برج آزادی روی صحنه می رود و این اجرا، جزو اولین اجراهای رسمی کوارتت محمد آزمند به حساب می‌آید. گفتنی است این گروه، پیش از این در سالن سوره حوزه هنری نخستین اجرای خود را برگزار کرده بود.

** جشنواره سی و چهارم موسیقی فجر و « این نیز بگذرد»

گروه «همایون پرنیا» از دیگر گروه های موسیقی است که خود را برای حضور در جشنواره موسیقی فجر آماده کرده است و قرار است با اجرای تصنیفهایی از رهی معیری و هوشنگ ابتهاج روی صحنه برود.
«فاضل جمشیدی» خواننده گروه همایون پرنیا در باره اجرای گروه خود گفت:« اجرایی که ما برای جشنواره موسیقی فجر در نظر گرفته ایم، قطعاتی در آواز اصفهان خواهد بود. همچنین 4 تصنیف اصلی از اشعار رهی و معیری و هوشنگ ابتهاج انتخاب شده که در این برنامه اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد:« تصنیفهای خواب نیلوفر،عشق و بهانه، صد ترانه و هجر غم انگیز در این کنسرت اجرا خواهد شد. بعد از اجرای تصنیفها، آوازهایی از اشعار مولانا و خیام و محمد علی بهمنی را اجرا خواهیم کرد.»
فاضل جمشیدی با بیان اینکه گروه همایون پرنیا اجرایی را در شهرستان نیز خواهد داشت گفت: همین اجرا 28 بهمن در خرم آباد به روی صحنه خواهد رفت. گروه همایون پرنیا 24 بهمن، ساعت 19 در تالار ایوان شمس به روی صحنه خواهد رفت.

**تصویرهای ذهنی «ابد» و اجرایی تجربی

گروه «اُبد»، گروه دیگری است که قصد دارد با اجرای قطعاتی تجربی در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر حضور یابد. «حمیدرضا کشورپژوه»، نوازنده، آهنگساز و سرپرست این گروه در باره حضور گروهش در جشنواره سی و چهارم موسیقی فجر گفت:« تفاوت اجرای گروه اُبد در جشنواره موسیقی فجر با دیگر اجراهای رسمی این گروه، در تجربی بودن قطعاتی است که در این کنسرت خواهیم داشت. در اجرای جشنواره موسیقی فجر با چهار قطعه به نام‌های «معلق»، «خیره»، «بلوک» و «بندر» حاضر خواهیم بود و از آنجا که در این چهار قطعه رگه‌هایی از موسیقی شرقی نیز وجود دارد، ژانر موسیقی اجرایی گروه اُبد در جشنواره را «جاز تجربی» می‌دانیم.
وی گفت: بعضی از اعضای گروه در طول سال‌های فعالیت حرفه‌ای «اُبد» تغییر کرده‌اند، اما رویکرد و نگاه گروه همچنان خلق قطعاتی در ژانر موسیقی جاز است. بنابراین در جشنواره موسیقی فجر نیز با همان نگاه اولیه -موسیقی جاز - حضور خواهیم داشت.

** اولویت با جوانان است

این هنرمند با بیان اینکه برگزارکنندگان جشنواره در این دوره به آهنگسازان جوانی که اولین بار است در جشنواره موسیقی فجر اجرای موسیقی دارند، فرصت و اولویت اجرا بخشیده‌اند تصریح کرد:«یکی از بهترین اتفاقات در جشنواره امسال موسیقی فجر، گستره وسیع آهنگسازان و تنوع ژانرها و سبک‌های مختلف موسیقی است. چنانکه در جشنواره امسال از طیف‌های مختلف موسیقی حضور دارند.»
در این گروه «سیاوش کریم» نوازنده گیتار الکتریک «فرید فرزیان‌پور» نوازنده درامز ، «کیارش رادمهر» نوازنده گیتار باس و «حمید رضا کشور پژوه» نوازنده ساکسیفون خواهند بود و قطعات اجرایی در این کنسرت را آثاری ملهم از تصاویر ذهنی آهنگساز این گروه تشکیل می دهند. گروه «ابد» در 25 بهمن ساعت 19 در برج آزادی روی صحنه خواهد رفت.

** «روشنا» در ایوان شمس

گروه روشنا گروه موسیقی دیگری است که قصد دارد با اجرای دو بخش تکنوازی و همنوازی با خوانندگی مظفر شفیعی در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر حضور یابد.
«حسین اینانلو»، نوازنده این گروه با اعلام خبر حضور گروه خود در این دوره از جشنواره موسیقی فجر گفت:« اجرای ما در جشنواره دو بخش خواهد داشت.
او گفت: واقعیت این است که در همه این سالها بخش تکنوازی همیشه برای ما مهم بوده و دوست داشتیم در کنار موسیقی آوازی، به موسیقی سازی هم بپردازیم و برای آن اهمیت قائل شویم. به همین دلیل در بخش اول تک نوازی تنبک و سه تار در دستگاه نوا را انتخاب کرده ایم و در بخش دوم هم گروه نوازی موسیقی ایرانی با آواز «مظفر شفیعی» خواهیم داشت که هم اعتبار ویژه ای به اجرا می دهد و هم باعث می شود کار بهتر دیده شود. گروه روشنا 28 بهمن ساعت 19 در تالار ایوان شمس بروی صحنه خواهد رفت.
سی و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 تا 29 بهمن همزمان با تهران در سراسر کشور برگزار و در30 بهمن با مراسمی ویژه به کار خود پایان خواهد داد.
فراهنگ ** 9494 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال