عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی:

ارتباط صنعت با دانشگاه نیاز امروز جامعه است

تهران - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی می گوید: ارتباط صنعت با دانشگاه نیاز امروز جامعه ایران است؛ چرا که از طریق ارتباط این دو نهاد، خروجی مراکز علمی در راستای رفع نیازهای جامعه قرار می گیرد.

محمد حسین آقاشعبانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در خصوص رشته های دانشگاهی در ایران اظهار داشت: در بسیاری از کشورها آموزش های دانشگاهی و مراکز آموزش عالی کابردی است و آموزش ها در ارتباط تنگاتنگ با صنعت قرار دارد.
وی با اشاره به نظام آموزشی کشور آلمان افزود: قوانین و مقررات این کشور به نحوی است که صنایع و دانشگاه ها را به یکدیگر نزدیک می کند و صنایع برای رفع مسائل و مشکلات خود به تحقیقات پژوهشی دانشگاه ها رجوع می کنند.
به عقیده آقاشعبانی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزش های کاربردی باید خود را نشان دهد و در مقطع دکتری نیز قوانین حاکم بر کشور، دانشگاه ها را به سمت ارتباط با صنعت سوق دهد.
وی یادآور شد: در بسیاری از کشورها مراکز تولیدی و صنعتی برای رفع نیازهای خود از دانشگاه ها می خواهند که در زمینه های مورد نظر آن ها تحقیق کرده و خود نیز هزینه های پژوهش را پرداخت می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به قوانین آموزشی بعضی از کشورها، اظهار کرد: به طور مثال دانشجوی دکتری در کشور آلمان اجازه چاپ مقاله را ندارد؛ این در حالی است که در ایران دانشجویان مقطع دکتری با چاپ تنها دو مقاله در ISI فارغ التحصیل می شوند.
'بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست کردن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشر شده در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف است'.
آقاشعبانی افزود: در بسیاری از کشورها چاپ مقاله در ISI و فارغ التحصیلی برمبنای آن اصلا دارای مجوز نیست. دانشجویان موظف هستند که در زمینه های مورد نیاز صنعت تحقیق کنند، نتایج آن ها را مورد بررسی قرار دهند و در نهایت خروجی را در اختیار صنایع قرار دهند.
وی با بیان این که نظام آموزشی ایران آموزش محور و به عبارت بهتر مقاله محور است، عنوان کرد: چرا تاکید نظام آموزشی کشور باید بر چاپ مقالات در ISI باشد؟ نتایج این مقاله ها باید بتواند مورد استفاده صنعت قرار بگیرد. به عنوان مثال یک کارخانه خودرو سازی چقدر می تواند از نتایج چاپ این مقالات استفاده کند؟
استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: چنان چه خروجی های دانشگاهی بتواند نیازهای صنعت را برطرف کند، می تواند در راستای نیازهای جامعه نیز مورد استفاده واقع شود.
**9489** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال