رئیس انجمن فلسفه دین:

ایران یکی از کشور های شاخص در فلسفه است

تهران - ایرنا - رئیس انجمن فلسفه دین ایران می گوید: فلسفه و به خصوص فلسفه دین در سال های بعد از انقلاب اسلامی گسترش زیادی در محیط های علمی کشور داشته و بدلیل این پیشرفت ها ایران تبدیل به کشوری شاخص در زمینه فلسفه شده است.

حمید رضا آیت الهی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در مورد وضعیت رشته فلسفه در ایران گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه آموزش عالی بعد از گذر از التهابات اولیه که در همه انقلاب ها کم و بیش رخ می دهد دانشگاه ها،رشته ها و دوره های تحصیلات تکمیلی رشد کرده اند.
آیت الهی افزود: رشته فلسفه هم از این امر مستثنی نبود و از لحاظ کمی در دانشگاه های مختلف رشد کرد و دوره های تحصیلات تکمیلی آن تاسیس شد. البته رشته فلسفه در سال های قبل از انقلاب هم رشته گمنامی نبود و افراد برجسته ای جذب آن می شدند چرا که این رشته، ریشه در سنت و باور های ایرانی دارد.
وی اظهار کرد: با رشدی که صورت گرفت آثار مکتوب متنوع و باکیفیتی برای قشر های مختلف مردم تولید شد و در دسترس آن ها قرار گرفت. از طرف دیگر در گرایش های مختلف فلسفی محیط های آکادمیک ما در حال فعالیت و پژوهش هستند. از جمله در فلسفه دین و فلسفه علم تا جایی که دانشگاه شریف به عنوان بهترین دانشگاه کشور دپارتمان فلسفه علم تاسیس کرد. البته بحث گسترش رشته متفاوت از به کارگیری آثار آن در حوزه های کاربردی تر است که ما در این زمینه ضعف داریم اما در حوزه علمی فلسفه جزو کشور های شاخص هستیم.
رئیس انجمن فلسفه دین ایران در پاسخ به این پرسش که وضعیت کیفیت دانش آموختگان رشته فلسفه در حال حاضر در مقایسه با دهه های گذشته در چه سطحی قرار دارد هم بیان کرد: کیفیت سطح دانش آموختگان در این رشته از آن حدی که پیش از این بود افت کرده است چرا که در گذشته دانشجویان قوی تری داشتیم و با انگیزه و علاقه فراوان این رشته را انتخاب کرده بودند اما الان این وضعیت قدری دچار اشکال شده است و انگیزه فعالیت علمی در بین دانشجویان عین سابق نیست.
آیت الهی جایگاه این رشته در ایران در مقایسه با کشور های صاحب سبک در حوزه فلسفه را خیلی خوب اریابی کرد و افزود: اصولا خیلی از کشور های اسلامی چیزی به اسم فلسفه ندارند و این رشته در این کشور ها خیلی جدی نیست. ایران در نسبت با کشور های صاحب وضعیت خوبی دارد اما مشکل اینجا است که کار های فلسفی ما و نو آوری هایی که صورت می گیرد محصور در ایران باقی می ماند و ما هنوز در ارتباط گرفتن و گفت وگو با اندیشمندان بین الملی در رشته فلسفه دچار مشکل هستیم.
رئیس انجمن فلسفه دین ایران در مورد فعالیت های این انجمن هم گفت: این انجمن حدود ده سالی است که تاسیس شده است تا همه فعالین حوزه فلسفه دین را در این انجمن جمع کند و زمینه فعالیت های علمی را برای آن ها فراهم نماید. یکی از این اقدمات، برگزاری کنفرانس های سالانه است که مقالات ارزشمندی در آن ها ارائه می شود که مقالات به روزی هستند که به دغدغه های انسانی در حوزه دین پرداخته اند که توسط هشت استاد ارزیابی علمی می شوند.
وی افزود: مفهوم فلسفه دین به این معنا است که گزاره های بنیادین دینی را ارزیابی کند که این گزاره ها صادق هستند یا نه گزاره های کاذبی هستند. در واقع در گرایش فلسفه دین استدلال هایی که برای گزاره های دینی طرح می شود مورد ارزیابی و تبیین قرار می گیرد.
حمید رضا آیت الهی در مورد علل رواج تفسیر های دگم از اندیشه های دینی در منطقه خاورمیانه هم گفت: کسانی که در منطقه دست به خشونت می زنند اصولا اعتقادی به کار عقلی ندارند و علاقه ندارند از چارچوب تعصباتی که از دین برای خود ساخته اند خارج شوند. اینکه چرا برخی گرفتار این تعصبات می شوند می توان به دلایل زیادی اشاره کرد اما یکی از دلایل رواج تعصب در بین مسلمانان، این امر است که در بین اهل سنت توجه به حرف پیشوای دینی بسیار زیاد است. یعنی طیف هایی از این ها معتقد هستند هر چه پیشوای مذهبی گفت بدون فکر و تعقل باید پذیرفت. علمای مذهبی هم سعی می کنند با دگم های مذهبی پیروان خود را نگه دارند. بنابراین این گونه علما و پیروانشان زیر بار گفتگو های عقلانی پیرامون دین نمی روند.

**9487 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر