تجدید میثاق تشکل های دانشجویی با آرمان های انقلاب

تهران-ایرنا- اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی بیانیه ای صادر و با آرمان آن تجدید بیعت کرد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار گرو دانشگاه ایرنا، درابتدای این بیانیه آمده است: امروز انقلاب عظیم ملت ایران، چهلمین بهار شکوفایی خویش را در کنار هشتاد میلیون نفر جشن می گیرد. انقلابی که مصداق آیه شریفه «انّ الله لا یُغیِّرُ ما بقوم حتّی یغیّرو ما بانفسهم» و جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان بود. اینک همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه های دانشجویی با عمری قریب به پنجاه و سه سال، بار دیگر با آرمان‌های انقلاب شکوهمند مردم تجدید بیعت می‌کنند و ضمن تاکید بر آسیب‌شناسی رویکردها و و رفع نواقص و تجدیدنظر در سیاست‌های چهل سال گذشته در قیاس با آرمان های نخستین انقلاب و عدم تکرار اشتباهات احتمالی ؛ بیان چند نکته را مهم می‌شمارند...
نخستین مورد این گونه بیان شده است: عدالت اجتماعی یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است . هدف از عدالت اجتماعی برداشتن فاصله‌های میان مردم است که البته در این زمینه کم کاری و عقب ماندگی داریم. از این رو ما دانشجویان اتحادیه انجمن های اسلامی در اروپا از نمایندگان مجلس درخواست داریم تا این دغدغه را با دو فوریت دنبال کنند و مقامات قوه مجریه با جدیت پیگیری نمایند و دستگاه قضا با متخلفین در هر جایگاه و مقامی بدون ملاحظه برخورد کند تا عدالت اجتماعی که برازنده یک جامعه اسلامی است، در آسمان ایران بدرخشد.
مورد دوم این گونه مطرح شده است: بدون شک مردم مهمترین رکن انقلاب اسلامی ایران می‌باشند و همواره ملت ایران نشان داده است که حتی اگر تحریم‌های ظالمانه نیز بر آنها تحمیل شود، باز در مسیر خود خواهند ایستاد؛ اما باید سیاستگذاران اقتصادی به وضعیت معیشتی مردم توجه ویژه‌ای داشته باشند و شایسته نیست که قیمت برخی کالاهای اساسی به یکباره در مسیر فلک قد بکشند و قشر ضعیف و متوسط جامعه را زیر فشار گرانی درنوردند. بدیهی است که دستگاه‌های ذی ربط مسئول آرامش اقتصادی و معیشتی جامعه هستند و عملکرد ضعیف آنها سبب می شود که ابزاری برای بدخواهان پدید آید تا مردم را نسبت به انقلاب اسلامی ایران بدبین سازند.
دانشجویان در نکته چهارم بیانیه خود آورده اند : یکی از مهمترین دغدغه های انقلاب، مبارزه با اشرافی گری بود؛ اما سال های اخیر این رذیلت اخلاقی میان برخی مدیران به یک امتیاز تبدیل شده است و این درحالی است که هنگامی که چنین روحیه‌ای در جامعه ما پدید می آید، بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی کشور اصلا حل نخواهد شد.
مورد چهارم در این بیانیه این گونه آورده شده است: در سال های گذشته اگرچه بر جوانگرایی تاکید شده است، اما عموما مجال به آقازاده ها و دامادزاده های جوان می رسد. باید توجه داشت که روحیه امروز جوانان، همان روحیه جوانان ایام انقلاب و جنگ است؛ با این تفاوت که آن وقت در وسط کوره انقلاب بودند و امروز آن شرایط نیست، اما در عین حال آن روحیه وجود دارد.
«ایران امروز سرشار است از جوانان گم نامی که اگرچه آقازاده و دامادزاده مسئولین نیستند، اما اگر در دهه شصت دوران جوانی خود را می گذراندند،‌ حتما در مسیر باکری ها و همت ها قرار داشتند. اینک جای دارد که پدیده ژن خوب زدایی شکل گیرد و در مسیر جوان گرایی بر اساس تخصص گام برداشته شود تا همان طور که رهبری در نامه خود در ماه گذشته به اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دراروپا نوشتند،‌ جوانان متخصص پس از پایان تحصیل به ایران اسلامی بازگردند و کشور را از بیگانگان هرچه بیشتر بی نیاز کنند.»
بند پنجم بیانیه به این شرح است : وحدت و گفت و گوی ملی رمز پیروزی ملت در روزگار سخت و ایام توطئه دشمنان داخلی و خارجی بوده است. طیف ها و جریان های سیاسی همواره یکدیگر را مورد نقد قرار می دهند که بدون شک این موضوع الفبای یک جامعه پویاست، اما لازمه تحقق وحدت این است که جریان های سیاسی در پاسخ انتقاد ها از زدن برچسب به یکدیگر بپرهیزند و پاسخ خود را با آرامش بیان کنند و قضاوت را به ملت بسپارند. ازین رو رسانه های ملی همچون صدا و سیما باید ایجاد کننده فضای گفت و گو در جامعه باشند و نباید تریبون و تبلیغ کننده یک سلیقه خاص از جامعه باشند.
درباره مورد ششم این گونه گفته شده است: تحولات منطقه مخصوصا سوریه، یمن، عراق و فلسطین نمی تواند از چشم هیچ انسان آزاده ای پوشیده بماند، مبارزه اصلی با افراط گرایی مذهبی در منطقه کماکان ادامه داشته و هشدار می دهیم تنها راه مهار آن افزایش کار تبلیغی در راستای شناسایی الگوهای مسلمانی صلح جو و کثرت گرا بوده و خواهد بود. از این رو انجمن های اسلامی، تبلیغ اسلام مکتبی و به روز و به دور از افراط و کژاندیشی را وظیفه ذاتی و اصلی خود برشمرده و در سال جاری بر برنامه ریزی و اجرای آنان با توجه به نیازهای جامعه رو به فزونی ایرانیانِ دانشجو در غرب تاکید خواهد کرد. در همین راستا بر مبارزه با جوّ سهمگین اسلام هراسی به ویژه در اروپا اهتمام خواهد ورزید.
در پایان این بیانیه آمده است: اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن دعوت از تمامی اقشار جامعه علی الخصوص دانشجویان گرامی به حضور در راهپیمایی با شکوه سالگرد انقلاب، با عزمی راسخ تمام توان خود را برای بی نیازی کشور از بیگانگان معطوف کرده است و اعضای این اتحادیه به عنوان پیشگامان این حرکت، لحظه ای تردید به خود راه نخواهند داد.


**بیانیه تادا به مناسبت 40 سالگی انقلاب
همچنین تشکل‌های اسلامی دانشجویان ایران (تادا) به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیانیه ای صادر کردند. در ابتدای این بیانیه آمده است: چهل سال از پیروزی انقلاب مردمی کشور ما می‌گذرد. در طول این چهل سال حکومت جمهوری اسلامی ایران، همواره با بحران‌ها و چالش‌های گوناگونی روبه‌رو بوده است، بحران‌هایی که برخی ساخته و پرداخته‌ی امپریالیسم جهانی است و برخی دیگر نیز خودساخته بوده‌اند. اینک در آستانه‌ی چهلمین سالگرد انقلاب، ما دانشجویان مطرح کردن نکاتی چند را ضروری یافته‌ایم،نکاتی که از میثاق های انقلاب ایران نشئت میگیرد ، باشد که گوش شنوایی برای شنیدن صدای مصلح و دلسوزانه ما،نسل سوم انقلابی ها وجود داشته باشد.
در ادامه درباره معیشت مردم آمده است: ما امروز با بحران‌هایی بسیار جدی روبه‌رو هستیم، که یکی از مهمترین آن‌ها مسئله‌ی معیشت مردم، از جمله طبقات کم درآمد جامعه است. طبقاتی که همواره در تمام دوران‌ها در صفوف اول مبارزات ملت ایران بوده اند و هستند. طبقاتی که بیشترین شهدا را در راه حفظ استقلال کشور داده‌اند، همان طبقاتی که امروز برای کسب حقوق اولیه خویش مجبور به اعتراض و اعتصاب هستند و با آنان برخورد های ناصحیح می‌شود.سفره‌ مردم ما امروز خالی‌تر از همیشه است و شکاف طبقاتی روز به روز در حال افزایش است، شکافی که می بایست طبق وعده های انقلابیون از بین میرفت ولی اکنون روز به روز با سیاست های غلط و متناقض و سوء مدیریت های موجود، روز به روز در حال گسترش و قطبی سازی جامعه به دو قشر ثروتمند و نیازمند می باشد.
در این بیانیه درباره ه بحث آزادی این گونه گفته شده است: آزادی از میثاق های اولیه انقلاب بود،حال این نکته قابل تامل است که با توجه به شرکت و هزینه گسترده تمامی اقشار و گروه ها و تفکرات سیاسی در جریان انقلاب، پس از به بار نشستن نهال انقلاب،این جریانات رفته رفته با بهانه های گوناگون حذف شدند و از فعالیت آنها ممانعت به عمل آمد و از صحنه سیاسی کشور حذف شدند و به تبع آن برخورد های گسترده ای با فعالین سیاسی صورت گرفت.توسعه ی سیاسی و پیشرفت کشور در گرو حضور تمامی نیرو های سیاسی می باشد، که امروزه با عدم حضور و حذف و تبعید به خارج نیرو های موثر، فضای تکصدایی بر کشور حاکم شده است؛ حضور نیرو های منتقد در داخل ،حتی نیروهایی که با اصل نظام مخالف اند موجبات ترقی کشور را فراهم می کند، زیرا فضای نقد را در کشور حاکم می سازد که چیزی غیر از این جز بازتولید استبداد را در پی نخواهد داشت و این همان بازگشت به گذشته است.
در ادامه مطرح شده است: امروز به صدای منتقدین توجهی نمی شود؛ حال آنکه برای داشتن یک کشور آباد ما نیازمند نقد هستیم، نقدی که ضعف و قوت ما را آشکار سازد و دیدگاهی تازه در مدیریت کشور اعطا کند. که این جز با تحزب و تشکل یابی عقاید مختلف و حضور در صحنه ی سیاسی و قدرت تحت لوای قانون امکان پذیر نخواهد بود.
در بیانیه تادا آمده است: مطالبات اقشار مختلف جامعه آنقدر در نظر گرفته نمی‌شود تا به حد انفجار برسد، زنان، کودکان، کارگران و دانشجویان مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند و تلاششان برای فریاد زدن حقشان با برخورد‌هایی مواجه می‌شود که در هیچ شرایطی زیبنده یک نظام اسلامی نیست. امروز آیا براندازتر از بخشی از دستگاه های دولتی سراغ دارید؟ آن بخش که مطالبات مردم را سرکوب می‌کند، به سخره می‌گیرد و با بی‌توجهی به آن پاسخ می‌دهد جز دلسردی همین مردم چه کاری انجام می‌دهد؟ با وجود ضعفی که در اندیشه فرهنگی حاکمیت وجود دارد و عدم تطابق آن با دنیای امروز ، عدم شناخت لایه های مختلف جامعه ایران و دغدغه های آن ها، نوعی برداشت سطحی و قشری از فرهنگ صورت گرفته است که هر انچه را مخالف آن است باطل میداند.این فرایند همراه با تفکر محافظه کاری موجود نوعی توهم توطئه را برای نظام به وجود آورده است که هر نقدی را ساخته و پرداخته عوامل خارجی یا براندازان می داند و موجبات برخورد های امنیتی و پروژه براندازی خواندن دغدغه های نشات گرفته از بطن جامعه را فراهم کرده است.
در این بیانیه درباره نظارت استصوابی عنوان شده است: نظارت استصوابی که موجب وهن ملت شده است آیا جز دلسردی مردم فایده‌ای دارد؟ آیا این نظارت به معنای ناتوانی مردم در انتخاب گزینه‌ی درست نیست؟ حتی در همین نظارت استصوابی شفافیتی در مورد رد صلاحیت‌ها وجود ندارد، در حاکمیتی که عنوان جمهوریت را دارد، آیا حذف و تعدیل گزینه های مردم برای ورود به قدرت، درک درستی از جمهوریت است؟ آیا این تضییع حق ملت نیست؟
در ادامه آمده است: امروز در دانشگاه نیز وضعیت به همین شکل است. فشار بر فعالین دانشجویی برای چیست؟ ما خواستار ایجاد بستری برای فعالیت تمامی گروه‌ها و دیدگاه‌های دانشجویی هستیم، افرادی که هرکدام با دیدگاه خود به دنبال بهبود وضعیت کشورشان هستند. چه دلیلی برای ترس از انتقاد دانشجویان، کارگران، معلمان و سایر اقشار جامعه وجود دارد؟ در دانشگاه، در مدارس، در بیمارستان‌ها این روند دهشتناک خصوصی‌سازی و پولی‌سازی چه چیز جز رفاه مردم را نشانه گرفته است؟
در ادامه مطرح شده است: ما امروز منتقد تمام روندهایی هستیم که بر بی‌نواسازی مردم، بر سلب آزادی‌های اجتماعی مردم و بر دلسردی مردم تاکید دارند. روندهایی که امروز تبدیل به امری طبیعی گشته است و مردم ما را تحت شدیدترین فشارها قرار داده‌اند.
در پایان بیانیه تشکل های اسلامی دانشجویان ایران خاطرنشان شده است: بیایید همگی بار دیگر این سخن مرحوم طالقانی را بخوانیم، سخنی که چکیده‌ی تمام آن چیزی است که باید گفته می‌شد: «ما موظف‌ هستیم و نسبت به این‌ها (مردم) مسئولیت داریم. باید دردها، اندیشه‌ها، بدبختی‌ها، ناراحتی‌ها و عقب‌ماندگی‌های این مردم را جبران کنیم. خودرأیی و خودخواهی را کنار بگذاریم. گروه‌خواهی، تحمیل عقیده یا خدایی‌نخواسته استبداد زیر پرده‌ی دین را کنار بگذاریم و بیاییم با مردم، با دردمندها، با رنج کشیده‌ها و با محروم‌ها همصدا شویم.»
**9221**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال